< powrót

Muzyka sakralna wciąż istnieje

data publikacji: 28.04.2014

Muzyka sakralna była lokomotywą rozwoju historii muzyki europejskiej, dziś w świeckim świecie odgrywa znacznie mniejszą rolę. Nie stało się to jednak dopiero w XX wieku, ale znacznie wcześniej. Dominująca rola muzyki oderwanej od kościoła, liturgii i religijnego kontekstu zaznaczyła się już w klasycyzmie czyli II połowie XVIII wieku. Nie oznacza to jednak, że dziś muzyka sakralna nie powstaje. Co roku przypomina o tym festiwal Gaude Mater. 24. edycja rozpocznie się już 30 kwietnia.

Przez lata festiwal był związany wyłącznie z Częstochową, ale od ubiegłego roku ma nową formułę i koncerty odbywają się różnych miastach polskich, choć centrum wydarzeń pozostaje Częstochowa.

 

Jak zwykle na Gaude Mater można się spodziewać prezentacji muzyki trzech wielkich religii: Chrześcijaństwa, Judaizmu i Islamu, a jednocześnie prezentacji polskiej muzyki sakralnej. I tej z przeszłości, którą słabo znamy i tej najnowszej, która wbrew pozorom wciąż powstaje.

 

Festiwal rozpocznie się od jednego z największych arcydzieł muzyki sakralnej w historii czyli bachowskiej Pasji wg. św. Jana, którą wykona międzynarodowe grono solistów i niemiecki zespół muzyki dawnej Die Kölner Akademie pod dyrekcją Michaela Willensa.

 

Kolejnym ważnym wątkiem powracającym na Częstochowskim festiwalach są prezentacje zapomnianych kompozycji barokowych ze zbiorów OO. Paulinów z Jasnej Góry.

 

Będzie też szansa, by poznać dziedzictwo muzyki sakralnej takich krajów jak Mongolia (w wykonaniu mongolsko-irańskiej grupy SEDAA) czy Gruzja (w wykonaniu męskiego chóru Anchiskhati).

 

 

Tradycję prawosławnej muzyki sakralnej w Bułgarii zaprezentuje zespół Le mystere des Voix Bulgares pod dyrekcją Dory Hristovej.

 

 

Jak zawsze na festiwalu nie zabraknie muzyki gospel, tym razem w wykonaniu brytyjskiego ACM Gospel Choir. Tradycję żydowską będzie reprezentował kantor Israel Rand z Izraela i Chór Synagogi pod Białym Bocianem z Wrocławia pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka.

 

Intrygująco zapowiada się koncert finałowy, podczas którego zabrzmi – jak informują organizatorzy – muzyka sakralna Leszka Możdżera. Pianiście będą towarzyszyć znakomici muzycy, m.in. Olo Walicki, Adam Pierończyk i Zohar Fresco, a także Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia pod dyrekcją Anny Szostak.

 

W sumie w programie tegorocznego festiwalu Gaude Mater zaplanowano aż 17 koncertów, poza Częstochową odbędą się także w Bełchatowie, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Radomsku, Zabrzu - i po raz pierwszy za granicą - w niemieckim Brauweiler. 

 

Czas: 30.04 – 10.05.2014
Miejsce: Częstochowa, Bełchatów, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Radomsko, Zabrze, Brauweiler
http://www.gaudemater.com/

 

Na zdjęciu: chór Le mystere des Voix Bulgares, fot. materiały promocyjne

drukuj pdf

zobacz również:

Weekend z muzyką dawną? Słuchaj koncertów na Actus Humanus! +dodaj do schowka
Aktualne

W Gdańsku trwa święto muzyki dawnej. My transmitujemy wszystkie koncerty!

Czego słuchać w Wielkanoc? +dodaj do schowka
Aktualne

Święta wielkanocne to okres kojarzony z muzyką sakralną. Oto nasz krótki przewodnik po pasjach, Stabat Mater, oratoriach i innych muzycznych formach typowych dla tego święta. Powiemy też, gdzie takiej muzyki w najbliższych dniach będzie można posłuchać na żywo.

Obiekty FINA ponownie otwarte +dodaj do schowka
Aktualne

Kino Iluzjon oraz siedziba FINA na Wałbrzyskiej 3/5 zapraszają na wydarzenia!

IV Konkurs dla Nauczycieli Muzyki +dodaj do schowka
Aktualne

Wymyśl najlepszą lekcję o muzyce i wygraj cenny sprzęt muzyczny dla siebie i dla swojej szkoły!