Muzyka sakralna była lokomotywą rozwoju historii muzyki europejskiej, dziś w świeckim świecie odgrywa znacznie mniejszą rolę. Nie stało się to jednak dopiero w XX wieku, ale znacznie wcześniej. Dominująca rola muzyki oderwanej od kościoła, liturgii i religijnego kontekstu zaznaczyła się już w klasycyzmie czyli II połowie XVIII wieku. Nie oznacza to jednak, że dziś muzyka sakralna nie powstaje. Co roku przypomina o tym festiwal Gaude Mater. 24. edycja rozpocznie się już 30 kwietnia.

Przez lata festiwal był związany wyłącznie z Częstochową, ale od ubiegłego roku ma nową formułę i koncerty odbywają się różnych miastach polskich, choć centrum wydarzeń pozostaje Częstochowa.
Jak zwykle na Gaude Mater można się spodziewać prezentacji muzyki trzech wielkich religii: Chrześcijaństwa, Judaizmu i Islamu, a jednocześnie prezentacji polskiej muzyki sakralnej. I tej z przeszłości, którą słabo znamy i tej najnowszej, która wbrew pozorom wciąż powstaje.
Festiwal rozpocznie się od jednego z największych arcydzieł muzyki sakralnej w historii czyli bachowskiej Pasji wg. św. Jana, którą wykona międzynarodowe grono solistów i niemiecki zespół muzyki dawnej Die Kölner Akademie pod dyrekcją Michaela Willensa.
Kolejnym ważnym wątkiem powracającym na Częstochowskim festiwalach są prezentacje zapomnianych kompozycji barokowych ze zbiorów OO. Paulinów z Jasnej Góry.
Będzie też szansa, by poznać dziedzictwo muzyki sakralnej takich krajów jak Mongolia (w wykonaniu mongolsko-irańskiej grupy SEDAA) czy Gruzja (w wykonaniu męskiego chóru Anchiskhati).
Tradycję prawosławnej muzyki sakralnej w Bułgarii zaprezentuje zespół Le mystere des Voix Bulgares pod dyrekcją Dory Hristovej.
Jak zawsze na festiwalu nie zabraknie muzyki gospel, tym razem w wykonaniu brytyjskiego ACM Gospel Choir. Tradycję żydowską będzie reprezentował kantor Israel Rand z Izraela i Chór Synagogi pod Białym Bocianem z Wrocławia pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka.
Intrygująco zapowiada się koncert finałowy, podczas którego zabrzmi – jak informują organizatorzy – muzyka sakralna Leszka Możdżera. Pianiście będą towarzyszyć znakomici muzycy, m.in. Olo Walicki, Adam Pierończyk i Zohar Fresco, a także Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia pod dyrekcją Anny Szostak.
W sumie w programie tegorocznego festiwalu Gaude Mater zaplanowano aż 17 koncertów, poza Częstochową odbędą się także w Bełchatowie, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Radomsku, Zabrzu - i po raz pierwszy za granicą - w niemieckim Brauweiler.
Czas: 30.04 – 10.05.2014
Miejsce: Częstochowa, Bełchatów, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Radomsko, Zabrze, Brauweiler
http://www.gaudemater.com/
Na zdjęciu: chór Le mystere des Voix Bulgares, fot. materiały promocyjne