< powrót

Muzyka w kontekście

data publikacji: 19.05.2015

Rozpoczynamy nowy cykl scenariuszy lekcji Muzyka w kontekście dla szkół podstawowych: w pierwszych trzech odsłonach niebo, ptaki i maszyny.

Autorką wszystkich scenariuszy z cyklu - docelowo ośmiu - jest ceniona trójmiejska nauczycielka Anna Pęcherzewska-Hadrych. Myślą przewodnią jest tu ukazanie muzyki w szerszym kontekście: świata, sztuki i nauki. Wszystkie lekcje wykorzystują ponadto utwory z Kanonu Muzykoteki Szkolnej. W pierwszych trzech odsłonach punktem wyjścia są zjawiska otaczające uczniów, co dodatkowo przydaje lekcjom atrakcyjności. Jednocześnie przemycana jest jednak wiedza na temat muzyki programowej i ilustracyjnej, tempa i metronomu, związku z rozwojem cywilizacji.

 

Muzyczny spacer po niebie zabiera uczniów w świat przedstawień pór roku i dnia oraz słońca i księżyca, ilustrowanych dziełami m.in. Wacława z Szamotuł, Griega, R. Straussa i Debussy’ego. W Ptakach w muzyce różnorodne stylizacje ptasich treli na przestrzeni wieków omawiane są na przykładzie utworów m.in. Daquina, Vivaldiego, Saint-Säensa, Musorgskiego. Wreszcie Muzyczna maszyneria odkrywa rolę czasu i rytmu powiązanych z erą industrializacji, co udowadniają kompozytorzy tacy, jak Haydn, Moniuszko, Honegger i Mosołow. Życzymy inspirujących lekcji!

 

Scenariusze są do ściągnięcia z nowej podstrony NAUKA / SCENARIUSZE LEKCJI / MUZYKA W KONTEKŚCIE:

 

Muzyczny spacer po niebie

 

Ptaki w muzyce

 

Muzyczna maszyneria

 

drukuj pdf

zobacz również:

Obiekty FINA ponownie otwarte +dodaj do schowka
Aktualne

Kino Iluzjon oraz siedziba FINA na Wałbrzyskiej 3/5 zapraszają na wydarzenia!

IV Konkurs dla Nauczycieli Muzyki +dodaj do schowka
Aktualne

Wymyśl najlepszą lekcję o muzyce i wygraj cenny sprzęt muzyczny dla siebie i dla swojej szkoły!

Po cichu. O muzyce i literaturze +dodaj do schowka
Aktualne

Daniel Cichy, dyrektor Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, będzie prowadzić cykl rozmów online o prawie autorskim i edukacji muzycznej

Jak uczyć się z domu? FINA podpowiada! +dodaj do schowka
Aktualne

Gotowe scenariusze lekcji, nowe opracowania biogramów najwybitniejszych Polaków i atrakcyjne materiały audiowizualne pozwalające na naukę z zakresu m.in. literatury, wiedzy o kulturze, a w szczególności wiedzy filmie i muzyce oraz wiedzy o społeczeństwie proponuje Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny. Edukacyjne treści dostępne bezpłatnie online znaleźć można m.in. na ninateka.pl, filmotekaszkolna.pl czy biogramy.pl