data publikacji: 02.11.2017

Ukazała się wyjątkowa książka popularyzująca muzykę współczesną. Muzykoteka Szkolna jest patronem wydawnictwa!

M.U.Z.Y.K.A. to szósty tom przebojowej serii edukacyjnej wydawnictwa Dwie Siostry. Dzięki niej młody odbiorca może się przekonać, że słuchanie jest fascynującą przygodą, a w muzyce współczesnej wszystko może się zdarzyć. Książka przeznaczona jest dla dzieci od lat 10. Wydawnictwo będzie miało premierę 2 listopada, a Muzykoteka Szkolna objęła je patronatem.

Kompozytor z innej planety i silniki grające na instrumentach. Muzyka z wnętrza butelki i z serca tropikalnej dżungli. Koncert na zabawkowe bączki i symfonia na syreny fabryczne. Spacery dźwiękowe, mosty słuchowe i tapeta do słuchania…

Czym jest muzyka? Gdzie jej szukać? Jak ją tworzyć? Muzycy i kompozytorzy zadają sobie te pytania od wieków. Ale w ciągu ostatnich 100 lat wielu z nich znalazło odpowiedzi, o jakich wcześniej nikomu się nie śniło. W muzyce współczesnej wszystko może się zdarzyć! I właśnie o tym opowiada ta książka.

W 44 zwięzłych i przystępnych rozdziałach autorzy, Michał Mendyk i Michał Libera, przedstawiają wybranych kompozytorów, muzyków i ich dzieła, ukazując na ich przykładach różnorodne sposoby myślenia o dźwięku, muzyce, komponowaniu oraz byciu muzykiem. Wśród bohaterów znajdziecie m.in. Johna Cage’a, Steve’a Reicha, Arnolda Schönberga, Karlheinza Stockhausena, Pawła Szymańskiego i Iannisa Xenakisa, a także The Beatles, Briana Eno, Einstürzende Neubauten, Kraftwerk czy Madonnę.

Książce towarzyszyć będzie strona internetowa umożliwiająca odsłuchanie większości opisanych utworów.

Michał Libera (ur. 1979) – socjolog zajmujący się muzyką od 2003 roku, ostatnio głównie jako dramaturg muzyczny, autor esejów dźwiękowych, oper i eksperymentalnych form radiowych. Prowadzi konceptualno-popowe wydawnictwo płytowe Populista oraz produkuje serie reinterpretacji muzyki z archiwów Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. Kurator koncertów, festiwali i programów muzycznych do wystaw, w tym m.in. kurator Pawilonu Polskiego wyróżnionego na 13. Biennale Architektury w Wenecji. Jest autorem zbioru esejów na temat muzyki i słuchania Doskonale zwyczajna rzeczywistość. M.U.Z.Y.K.A. to jego pierwsza książka dla dzieci. 

Michał Mendyk (ur. 1981) – rozpoczynał karierę jako dziennikarz muzyczny, związany m.in. z Programem 2 Polskiego Radia. Był współzałożycielem i wieloletnim redaktorem magazynu „Glissando”. Obecnie zajmuje się przede wszystkim prowadzeniem autorskiego wydawnictwa fonograficznego Bôłt Records. Jako kurator, członek komisji programowych albo konsultant merytoryczny współpracuje z festiwalami muzycznymi, m.in. warszawskim „Ad Libitum”, wrocławskim Musica Electronica Nova, krakowskim „Sacrum Profanum” oraz brytyjskim Huddersfield Contemporary Music Festival. Jego działalność fonograficzna i kuratorska przyczyniła się w znacznym stopniu do międzynarodowego renesansu zainteresowania dorobkiem Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia.

Ilustracje: Aleksandra i Daniel Mizielińscy

Wydawnictwo: Dwie Siostry

Objętość: 224 strony

Premiera: 2 listopada 2017

drukuj pdf

zobacz również:

DUCHY I POTWORY #3 +dodaj do schowka
Wiecej o muzyce

Jaki był pierworodny grzech fonografii?

DUCHY I POTWORY #1 +dodaj do schowka
Wiecej o muzyce

Nagrobek dla muzyki eksperymentalnej

DUCHY I POTWORY #4 +dodaj do schowka
Wiecej o muzyce

Co Steve Reich przywiózł z Afryki?

DUCHY I POTWORY #2: Jaką muzykę słychać w próżni? +dodaj do schowka
Wiecej o muzyce

O związkach między muzyką elektroakustyczną a filmami science-fiction

DUCHY I POTWORY #5 +dodaj do schowka
Wiecej o muzyce

Co i dlaczego zdradził Krzysztof Penderecki?

DUCHY I POTWORY #6: Kogo obchodzi, czy słuchasz? +dodaj do schowka
Wiecej o muzyce

Czy pokazanie kompozytorskiej kuchni było faktycznie wielkim rewolucyjnym gestem?