< powrót

Muzykanci Tralalanci

data publikacji: 28.01.2014

Koncert i warsztaty dla dzieci w ramach festiwalu Łańcuszek poświęcony twórczości Witolda Lutosławskiego

Muzykanci Tralalanci to nowatorski spektakl muzyczny powstały w oparciu o twórczość dla dzieci Witolda Lutosławskiego na zamówienie festiwalu Wszystkie Mazurki Świata w 2013 roku. Jest wyjściem poza kanon muzyki klasycznej i powrotem do pierwotnych inspiracji kompozytora czyli polskiej muzyki tradycyjnej.

 

Muzykanci Tralalanci są przedsięwzięciem stworzonym przez artystów wykonujących polską muzykę tradycyjną i muzykę eksperymentalną. Utwory Lutosławskiego dla dzieci bazują na wierszach Juliana Tuwima i Janiny Porazińskiej. Melodie i dźwięki grane są zarówno na mało znanych, starodawnych instrumentach tradycyjnych – harmonii trzyrzędowej, bębenku obręczowym, okarynach, jak i zupełnie nieznanych i unikatowych – trąbkoskrzypcach. Pojawiają się także instrumenty niekonwencjonalne – grzebień, kieliszki z wodą, blaszane ryby-grzechotki. Utwory przeznaczone na głos sopranowy wykonywane są archaiczną techniką – głosem białym, charakterystycznym dla śpiewu wiejskiego. W spektaklu pojawiają się także niecodzienne tańce – oberek i fokstrot.

 

Monidło będące scenografią spektaklu jest dziełem malarki Marii Żytomirskiej. Pozostałe elementy scenograficzne – dawne zabawki wiejskich rzemieślników – pochodzą z kolekcji Katarzyny Szurman.

 

Zespół „Tralalantów” tworzą muzycy, śpiewacy i aktorzy od wielu lat zaangażowani w działania artystyczne i animacyjne wokół muzyki tradycyjnej: Agata Harz (formacje Księżyc, Wędrowiec, Pies Szczeka), Katarzyna Szurman (Kapela ze Wsi Warszawa, Czarne Motyle, Śliczne Goździki), Piotr Herbich i Katarzyna Żytomirska (Teatr Scena Lubelska 30/32).

 

Czas: 1.02 (sobota), godz. 11 (dzieci w wieku 3-5 lat) i godz. 16 (dzieci w wieku 6-9 lat)
Miejsce: Warszawa, CSW, Sala Laboratorium, ul. Jazdów 2
www.lutoslawski.org.pl/pl/anniversary,10.html

 

 

drukuj pdf

zobacz również:

Obiekty FINA ponownie otwarte +dodaj do schowka
Aktualne

Kino Iluzjon oraz siedziba FINA na Wałbrzyskiej 3/5 zapraszają na wydarzenia!

IV Konkurs dla Nauczycieli Muzyki +dodaj do schowka
Aktualne

Wymyśl najlepszą lekcję o muzyce i wygraj cenny sprzęt muzyczny dla siebie i dla swojej szkoły!

Po cichu. O muzyce i literaturze +dodaj do schowka
Aktualne

Daniel Cichy, dyrektor Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, będzie prowadzić cykl rozmów online o prawie autorskim i edukacji muzycznej

Jak uczyć się z domu? FINA podpowiada! +dodaj do schowka
Aktualne

Gotowe scenariusze lekcji, nowe opracowania biogramów najwybitniejszych Polaków i atrakcyjne materiały audiowizualne pozwalające na naukę z zakresu m.in. literatury, wiedzy o kulturze, a w szczególności wiedzy filmie i muzyce oraz wiedzy o społeczeństwie proponuje Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny. Edukacyjne treści dostępne bezpłatnie online znaleźć można m.in. na ninateka.pl, filmotekaszkolna.pl czy biogramy.pl