< powrót

Muzykowanie w Polsce: badania trwają!

data publikacji: 24.01.2014

Czy Polacy chcą aktywnie współtworzyć muzykę i potrafią się nią cieszyć?

Co nas pociąga? Nawybitniejsi artyści i przeżycia muzyczne spływające z wielkich estrad koncertowych? A może wolimy sami grać, śpiewać, tańczyć, jednoczyć się we wspólnym muzykowaniu? Czy chcemy słuchać siebie nawzajem? Muzykowanie w Polsce: jedno badanie i wiele pytań ważnych dla współczesnej kultury. Jak muzykują Polacy? I czy w ogóle?

 

Fundacja Muzyka jest dla wszystkich wraz z Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki, Instytutem Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Partnerami i Współorganizatorami zaprasza do pionierskiego ogólnopolskiego badania Muzykowanie w Polsce, realizowanego na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Istotą i głównym celem badania jest poznanie podstawowych form aktywności muzycznych Polaków. W szczególności badaniu poddane są: praktyka gry na instrumentach muzycznych oraz śpiewanie. Uzyskane wyniki umożliwią ocenę umuzykalnienia polskiego społeczeństwa w wybranych aspektach oraz diagnozę, która może stać się podstawą budowania właściwej strategii reformowania edukacji kulturalnej i artystycznej w dziedzinie muzyki, tworzenia warunków dla “nieprofesjonalnej” aktywności muzycznej i rozwoju uczestnictwa w kulturze muzycznej.

 

Po pierwszej części badania, zrealizowanej pod koniec 2013 roku, obecnie realizowane jest badanie grup specyficznych. Badanie to ma szczególne znaczenie dla projektu Muzykowanie w Polsce - Mamy nadzieję uzyskać dzięki niemu szczególny materiał porównawczy dla próby ogólnopolskiej - mówią przedstawiciele fundacji. Do ankiety w ramach badania grup specyficznych zapraszają osoby, dla których muzykowanie ma ważne znaczenie i zajmuje szczególne miejsce w ich życiu. Są to zarówno osoby ze środowisk związanych z artystycznym wykonawstwem muzyki, jak i czynni muzykujący amatorzy, między innymi: członkowie amatorskich zespołów muzycznych, osoby związane z muzyką tradycyjną, chórzyści, rodzice uczniów szkół muzycznych, muzykujące rodziny, ale także DJ'e czy uczestnicy programów typu talent-show i innych. Badanie grup specyficznych zakończy się w lutym tego roku.


Wiosną opublikowany zostanie raport z badania, który potem trafi do wszystkich instytucji i osób związanych z kulturą i decydujących o kulturze, szczególnie muzycznej.

W badaniu można wziąć udział, klikając w ten link.

 

drukuj pdf

zobacz również:

Orkiestra Społeczna +dodaj do schowka
Aktualne

Dołącz do pierwszej Orkiestry Społecznej w Warszawie!

Bach 333 +dodaj do schowka
Aktualne

Urodziny Jana Sebastiana Bacha w… warszawskiej kawiarni!

Żywe Granie +dodaj do schowka
Aktualne

Konkurs dla młodych zespołów do 19 roku życia

STAYnia. Pracownia muzyczna dla amatorów +dodaj do schowka
Aktualne

Początek jesienno-zimowego muzykowania już 17 września!