< powrót

Wieniawski rozpoczęty!

data publikacji: 27.09.2016

Oglądaj w Muzykotece przesłuchania wielkiego konkursu skrzypcowego od 9 do 23 października

fragment plakatu tegorocznej edycji festiwalu

48 skrzypków z 17 krajów, w tym aż 10 Polaków wystartowało w 15. Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Zostali wybrani z grona 250 młodych muzyków, którzy wzięli udział w Eliminacjach. Preselekcje w czterech miastach na świecie: Toronto, Interlaken, Gdańsku i Tokio prowadził przewodniczący jury konkursu Maxim Vengerov. To właśnie postać tego wybitnego skrzypka, a także dyrygenta przyciąga do Poznania najwybitniejszych młodych adeptów wiolinistyki.

 

W czterech etapach skrzypkowie będą mogli zaprezentować cały wachlarz swoich muzycznych umiejętności – od gry solo, poprzez współpracę z pianistą, orkiestrą kameralną i drugim solistą (w Symfonii Koncertującej W.A. Mozarta w III etapie), aż po grę z wielką orkiestrą symfoniczną (finaliści zagrają dwa koncerty skrzypcowe).

 

Gwiazdy z historii

 

Konkurs im. Henryka Wieniawskiego ma długą i barwną historię, dziś nieodłącznie kojarzy się z Poznaniem, gdzie odbywa się nieprzerwanie od 1952 roku co pięć lat. Ale pierwsza edycja odbyła się jeszcze przed II wojną światową, w 1935 roku w Warszawie. Ponad osiemdziesięcioletnia historia konkursu, to grono laureatów, którzy zapisali się na stałe w historii wykonawstwa. Wystarczy wymienić kilka nazwisk takich skrzypków jak: Dawid Ojstrach, Wanda Wiłkomirska, Wadim Brodski czy Bartłomiej Nizioł. Tryumfatorkami trzech poprzednich konkursów były kobiety, w 2001 roku zwyciężyła Alena Baeva, w 2006 roku na najwyższym podium stanęła Agata Szymczewska, a pięć lat później Koreanka Soyoung Yoon, która zainauguruje tegoroczną edycję.

 

Soyoung Yoon | H. Wieniawski: I Koncert skrzypcowy fis-moll op. 14 | 1/3 | Allegro moderato

 

Worek z nagrodami

 

Uczestników 15. Konkursu Wieniawskiego ocenia międzynarodowe jury pod przewodnictwem Maxima Vengerova. Honorowym Przewodniczącym jury jest Krzysztof Penderecki. Na laureatów czekają nagrody, których łączna pula wynosi 100 000 euro. Niezwykle atrakcyjne będą tym razem także nagrody pozaregulaminowe – przede wszystkim koncerty w prestiżowych salach koncertowych świata, z towarzyszeniem znakomitych orkiestr.

 

Konkurs odbywa się jak zwykle w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, będzie transmitowany przez Program 2 Polskiego Radia, TVP Kultura, ale też jak przed pięcioma laty będzie dostępny w Internecie – m.in. na stronach NInA (muzykotekaszkolna.pl, ninateka.pl). Po raz pierwszy Galę wręczenia nagród i Koncert Laureatów będzie można oglądać na żywo na dużym ekranie w Warszawie, w siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego (23 października, godz. 19.00).

 

Pierwszy maraton skrzypcowy

 

O najwyższe laury rywalizują profesjonaliści, ale w nastrój skrzypcowego święta tym razem będzie się mógł włączyć niemal każdy. Jednym z wydarzeń towarzyszących 15. Międzynarodowemu Konkursowi Skrzypcowemu im. Henryka Wieniawskiego będzie maraton skrzypcowy „Zagraj na Wieniawskim!”. Organizatorzy do udziału w nim zapraszają wszystkich – dzieci, młodzież, seniorów, amatorów i profesjonalistów, którzy potrafią grać na skrzypcach i chcieliby zaprezentować swoje umiejętności szerszej publiczności. Każdy z uczestników otrzyma pamiątkowy dyplom z logo konkursu.

 

Maraton rozpocznie się 16 października 2016 roku o godzinie 12.00 w Atrium w Starym Browarze w Poznaniu. Ci, którzy nie zdobędą się na odwagę by wystąpić, będą mogli posłuchać. Maraton potrwa do godziny 16.00.

drukuj pdf

zobacz również:

Wieniawski Henryk (1835-1880) +dodaj do schowka
Wiedza
Kompozytorzy

Kompozytor i jeden z najsłynniejszych wirtuozów skrzypiec XIX wieku. Jego dzieła do dziś pozostają integralną częścią repertuaru koncertowego skrzypków

Skrzypce +dodaj do schowka
Wiedza
Instrumenty

Skrzypce to najmniejszy i najwyżej brzmiący instrument smyczkowy. W orkiestrze skrzypce są największą grupą instrumentów. Może być ich nawet 30. Podzielone są na dwie grupy: pierwsze i drugie skrzypce. Pierwsza z nich najczęściej gra melodię.

Diabelskie skrzypce +dodaj do schowka
Wiedza
Instrumenty

Diabelskie skrzypce to dość nietypowy instrument strunowy, ponieważ służy on nie tyle do grania, ile do rytmicznego hałasowania

Grać pierwsze skrzypce +dodaj do schowka
Wiecej o muzyce

Grać pierwsze skrzypce, czyli przewodzić. Skąd wzięła się ta metafora?