< powrót

Najmłodsi z wizytą u Fryderyka

data publikacji: 29.05.2014

Już po raz piąty Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zaprasza na Dzień Dziecka w Żelazowej Woli. Podczas artystycznego pikniku przewidziano wiele atrakcji – nie tylko dla najmłodszych.

Tym razem spotkanie z kulturą i sztuką w miejscu urodzin Fryderyka będzie skoncentrowane wokół wątków ludowych, a to za sprawą 200. rocznicy urodzin Oskara Kolberga – polskiego etnografa, kompozytora i chopinologa.

 

W niedzielę 1 czerwca w Żelazowej Woli dzieci i ich rodzice będą mogli nauczyć się postaw tańca ludowego podczas warsztatów prowadzonych przez Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej „Chodowiacy”. Dla tych, którym bliższe są zajęcia manualne przygotowano warsztaty wycinankowe i malarskie, a dla lubiących aktywnie tworzyć muzykę – warsztaty śpiewu tradycyjnego, które poprowadzi Nasta Niakrasava – znakomita wokalistka (zespołów FolkRoll i R.U.T.A.), laureatka Grand Prix i Nagrody im. Niemena na 12. Festiwalu Nowa Tradycja.

 

Poza warsztatami, jak w każdą letnią niedzielę, w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina odbędzie się też koncert. Wystąpią: Marek Bracha i Szczepan Kończal. Będzie można również wysłuchać recitali laureatów Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni, a także interpretacji Zbigniewa Wałacha oraz dzieci ze szkół muzycznych z Sochaczewa i Warszawy. Ponadto najmłodsi będą mieli okazję zobaczyć filmy o tematyce etnomuzykologicznej i etnograficznej, obejrzeć spektakl „Mały Chopin” w wykonaniu Antoniego Barłowskiego, wysłuchać ludowych bajek w aktorskiej interpretacji Bartosza Miłosza Martyny, uczestniczyć w tworzeniu runa parkowego, i jak co roku, pobawić się na Wyspie Maluchów przygotowanej przez „Wyspy Leonarda – Akademia dzieci ciekawych świata”. Dodatkowo każdy będzie mógł zmierzyć się z wyzwaniami gry terenowej, której tematyka w tym roku obejmować będzie zagadnienia związane z kulturą ludową.

 

Dla osób, które przybędą tego dnia z dziećmi, wstęp do Parku w Żelazowej Woli będzie bezpłatny.

 

Czas: Niedziela, 1 czerwca, godz. 10.00 – 17.00
Miejsce: Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli, Żelazowa Wola 15

Fryderyk Chopin spędził w Żelazowej Woli tylko kilka miesięcy swojego życia. Potem jego rodzice przeprowadzili się do Warszawy. W stolicy mieszkali między innymi w Pałacu Kazimierzowskim. W jednym z mieszkań tego budynku mieszkała też rodzina Kolbergów.

drukuj pdf

zobacz również:

IV Konkurs dla Nauczycieli Muzyki +dodaj do schowka
Aktualne

Wymyśl najlepszą lekcję o muzyce i wygraj cenny sprzęt muzyczny dla siebie i dla swojej szkoły!

Konkurs dla nauczycieli! +dodaj do schowka
Aktualne

III edycja konkursu Klasyka w klasie skierowanego do nauczycieli muzyki szkół ogólnokształcących. W tym roku konkurs dotyczy najlepszej lekcji o operze polskiej

Klasyka w klasie. Wyniki! +dodaj do schowka
Aktualne

Poznaliśmy zwycięzców konkursu Klasyka w klasie. Najlepsza lekcja o muzyce polskiej

Dźwiękowisko +dodaj do schowka
Aktualne

Zajęcia muzyczne dla małych dzieci w warszawskim CSW Zamku Ujazdowskim