< powrót

Nauczyciel Muzyki 2016 – finaliści

data publikacji: 02.03.2017

Oto sylwetki 10 nominowanych do nagrody

Nauczyciela muzyki roku 2016 wybiorą internauci. Na swoich faworytów możemy głosować przez stronę PSEiAM (formularz do głosowania na dole, pod biogramami). Głosowanie trwa do 31 marca, godz. 20:00. Zwycięzcę plebiscytu poznamy 8 kwietnia. Oprócz ceremonii rozdania nagród w NIFC odbędzie się wtedy także konferencja dla nauczycieli Grajmy w szkole.

Patryk „Tik Tak” Matela (Warszawa)

Twórca polskiej szkoły beatboxu dla dzieci. Sztuką human beatbox zainteresował się w 2002 roku nie znając jeszcze jej nazwy. W minionym roku stworzył projekt BeatboxKids, który łączy beatbox i logopedię. Jego celem jest wprowadzenie zajęć beatboxowych do szkół w całej Polsce, aby dzieci mówiły wyraźniej. W tym celu wydał książkę i audiobook dla dzieci Co w paszczy piszczy?, serię lekcji video, aplikację mobilną oraz regularnie prowadzi warsztaty w szkołach i przedszkolach.

Patryk Matela jest twórcą ZegarTikTaka.pl, pierwszego i największego w Polsce serwisu na temat beatboxu. Obecnie tworzy anglojęzyczną stronę beatbox.guru realizując co tydzień wywiady z najlepszymi beatboxerami na świecie. Regularnie prowadzi warsztaty i szkoli osoby dorosłe, bierze udział w wielu wydarzeniach w Polsce i za granicą oraz organizuje polskie mistrzostwa beatboxu.

Joanna Stanuch-Piotrowicz (Goleniów)

Nauczycielka Zespołu Szkół Specjalnych, terapeutka, specjalistka w zakresie edukacji artystycznej, wokalistka. Swoją aktywność zawodową związała przede wszystkim z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie. Prowadzi zajęcia z muzyki, rytmiki, zajęcia kształtujące kreatywność oraz szkolny zespół wokalny.
Jest zaangażowana w szereg inicjatyw o charakterze interdyscyplinarnym. Poszukuje nowatorskich form i metod pracy dostosowanych do potrzeb i możliwości swoich uczniów. Podczas zajęć wykorzystuje elementy muzykoterapii, arteterapii i choreoterapii, a także współpracuje z teatrem szkolnym. Jej uczniowie z sukcesami angażują się w życie kulturalne uczestnicząc w licznych wydarzeniach artystycznych i konkursach.
Od 7 lat organizuje cieszące się ogromną popularnością koncerty Niepokonani. Jest autorką projektów, których celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Grażyna Dzwonowska (Gliwice)

Nauczycielka muzyki i rytmiki, zajęć artystycznych i wiedzy o kulturze w Zespole Szkół FILOMATA, instruktorka szkolnych zespołów wokalnych i instrumentalnych. W swojej pracy pedagogicznej wykorzystuje m.in. projekcje filmów i formy interaktywne (np. prezentacja w formacie Pecha Kucha).
Prowadzi indywidualne lekcje gry na pianinie, skrzypcach i gitarze oraz grupowe warsztaty. Regularnie organizuje koncerty o różnej tematyce, od muzyki polskich kompozytorów, przez tańce z różnych stron świata, muzykę wybitnych klasyków, muzykę dawną, po muzykę gitarową. Prowadzony przez nią chór zdobył wiele nagród oraz nagrał 4 płyty.
W roku 2009 uczniowie pani Grażyny wykonali oraz nagrali ścieżkę dźwiękową do jednej z muzycznych baśni powstałych w ramach międzynarodowego projektu Sokrates Comenius.
Wraz z podopiecznymi była wielokrotną laureatką ogólnopolskiego konkursu Minutowa Piosenka Klasowa, doceniana za profesjonalizm, pasję i imponującą pracę pedagogiczną.

Katarzyna Hrynkiewicz (Kraków)

Nauczycielka Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących, pedagożka, muzyk. Swoje kompetencje rozwijała podczas licznych kursów pedagogicznych, m.in. w zakresie muzykoterapii, gry na instrumentach, prowadzenia chóru oraz wykorzystania komputera i nowoczesnego oprogramowania w nauczaniu. Liderka zespołu przedmiotów artystycznych w szkole podstawowej i gimnazjum.
Autorka hymnu szkoły, śpiewnika dla uczniów i nauczycieli, współorganizatorka Międzynarodowego Kongresu ICEVI - Kraków 2000, na którym wykonano także jej utwory na chór i orkiestrę. Na stałe współpracuje z Fundacją Anny Dymnej „Mimo wszystko”.
Jej uczniowie są laureatami wielu nagród na ogólnopolskich konkursach. Niezwykle kreatywna i zaangażowana w swoją pracę, laureatka nagród i wyróżnień za pracę dydaktyczną.
Swoją pasję i twórcze podejście do nauki przekazuje uczniom, niejednokrotnie pomagając im przełamywać trudne do pokonania bariery.

Anna i Adam Filipscy (Cekcyn)

Od blisko 30 lat są nauczycielami muzyki w szkołach w Cekcynie. W swojej miejscowości stworzyli kompletny ekosystem muzyczny - od pierwszej klasy szkoły podstawowej poprzez zajęcia pozalekcyjne i chóry, prywatne ognisko muzyczne po 45-osobową orkiestrę mandolinową Campanella. Podczas wieloletniego doświadczenia wypracowali indywidualny sposób nauczania własne metody. Adam Filipski jest autorem podręcznika mandolinisty.
We współpracy z samorządem powiatu tucholskiego Anna i Adam organizują dla swojej społeczności konkursy, przeglądy i festiwale niejednokrotnie o randze międzynarodowej.
Pomimo trudnych warunków pracy w małej miejscowości, zauważają i rozwijają talenty już od najmłodszych lat. Sprawiają, że młodzi ludzie stają się świadomymi muzykami.

Tamara Janicka (Olsztyn)

Jest nauczycielem muzyki, rytmiki i tańców w Niepublicznej Szkole Absolwent w Olsztynie. Od 5-u lat wykorzystuje wiele różnych sposobów aby zarażać uczniów miłością do muzyki. Na lekcjach uczniowie grają na różnych instrumentach. Między innymi gitarze perkusji, skrzypcach czy keyboardzie. Flażolety, dzwonki i bum bum rurki to nieodłączny element zajęć muzycznych. Podczas lekcji uczniowie sami tworzą pomoce dydaktyczne np. plansze edukacyjne, domino muzyczne i budują instrumenty muzyczne.

W swojej szkole organizuje również talent show, przeglądy i koncerty. Wspólnie z uczniami skomponowała szkolny hymn i nagrała do niego teledysk.

Mariola Chowaniec (Raba Wyżna)

Jest nauczycielem muzyki i zajęć artystycznych w Gimnazjum oraz w Gminnym Ośrodku Kultury w Rabie Wyżnej.
Prowadzi kilka zespołów wokalno-instrumetnalnych, jej uczniowie grają na skrzypcach, perkusji, akordeonie, gitarze i trąbce.
Jest osobą wykazującą się dużą charyzmą. Ma bardzo dobry kontakt z uczniami, rodzicami i nauczycielami. Bardzo chętnie współpracuje ze środowiskiem lokalnym.
Zrealizowała kilka ciekawych projektów edukacyjnych m.in. Muzyka na ulicach oraz Dźwięki złomowiska.
Pomaga opracować oprawę muzyczną mszy świętych podczas dużych wydarzeń z udziałem młodzieży.
Otrzymała liczne wyróżnienia zarówno szkolne, lokalne, jak ogólnopolskie w konkursie Minutowa Piosenka Klasowa.
Jest także autorką artykułów z dziedziny dydaktyki oraz muzyki tradycyjnej.

Katarzyna Łukasiewicz (Murowana Goślina)

Uczy muzyki w Szkole Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Murowanej Goślinie. Jest autorką programu nauczania dla klas o poszerzonym programie nauczania muzyki, realizowanego w Szkole Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Murowanej Goślinie i Społecznym Ognisku Artystycznym. Zapewnia on uczniom zdobywanie wiadomości i umiejętności na poziomie Szkoły muzycznej I stopnia.
Zajęcia umuzykalniające oraz nauka gry na instrumencie prowadzone są na każdym poziomie – co najmniej jeden oddział na poziomie klas. Dzięki jej pracy i innych nauczycieli, prawie dwustu uczniów w Szkole uczy się gry na pianinie i obycia na scenie. Prowadzi lekcje, zajęcia dodatkowe, warsztaty, stosując wszelkie najnowsze metody w dziedzinie nauczania muzyki.
Przygotowuje wspólnie z panią Jadwigą Maćkowiak widowiska teatralno-muzyczne wystawiane w hali sportowej w Murowanej Goślinie w trakcie których 250 dzieci występuje dla 2000 widzów

Krystian Karolewski (Milicz)

Nauczyciel, muzyk, autor tekstów. Jego uczniowie mówią o nim: „Pan Krystian Karolewski jest bardzo pozytywnym człowiekiem. (...) Jest miły, opiekuńczy, przystojny (szczególnie te włosy) i umie pocieszać. Dba o naszą klasę, chce żebyśmy czuli się w niej jak najlepiej. (...) Jesteśmy muzyczną klasą, bo pan Krystian umie grać na gitarze, pianinie i sami nie wiemy, na czym jeszcze. Chętnie nagrywa i śpiewa z nami piosenki, bo umie bardzo ładnie śpiewać. (..) Bardzo go kochamy i uważamy, że jest najlepszym nauczycielem w szkole”. Sam mówi o sobie, że zawsze stara się wykorzystać potencjał drzemiący w uczniach, uważa, że każdy posiada jakiś talent. Prowadzi zespół DaNutki wielokrotnie nagradzany w powiatowych konkursach muzycznych, a z klasą 6a, której jest wychowawcą zdobył I Nagrodę w Konkursie na Najlepszy Szkolny Klip Muzyczny w Polsce. Sam również został niejednokrotnie wyróżniony przez jury za świadomą pracę pedagogiczną, stawianie na pomysłowość podopiecznych, dawanie im wolności i tym samym dzielenie się z nimi odpowiedzialnością za wspólną twórczość.
W swojej twórczej i pełnej pasji pracy pedagogicznej wykorzystuje także doświadczenia wyniesione z profesjonalnej działalności muzycznej.

Kinga Nurkowska (Sygneczów)

Nauczycielka muzyki w szkole podstawowej, wokalistka, skrzypaczka, aktorka, autorka tekstów i muzyki oraz scenariuszy i piosenek do przedstawień teatralnych. Prowadzone przez nią zajęcia cechuje niezwykła ekspresja oraz twórcza, inspirująca atmosfera. Prowadzi szereg zajęć pozalekcyjnych. Kierowane przez nią chór szkolny oraz sekcja wokalno-teatralna odnoszą sukcesy także poza szkołą. W swojej pracy pedagogicznej chętnie sięga po grę na instrumentach oraz śpiew, jest także autorką piosenek o charakterze edukacyjnym, ułatwiającym uczniom przyswajanie poszczególnych zagadnień muzycznych - które uczniowie chętnie śpiewają nawet poza zajęciami. W ramach lekcji prowadzi także cykliczne spotkania o charakterze warsztatowym z krakowskimi twórcami - dyrygentami, wokalistami, kompozytorami. Spektakle teatralne, które tworzy wraz z uczniami zdobyły m.in. II Nagrodę na Gminnym Przeglądzie Teatrzyków Dziecięcych Teatr i my w Wieliczce w roku 2015 oraz dwie I Nagrody na tym samym Przeglądzie w roku następnym. Jej pasja do muzyki udziela się zarówno uczniom, ich rodzicom, jak i innym pracownikom szkoły.

drukuj pdf

zobacz również:

IV Konkurs dla Nauczycieli Muzyki +dodaj do schowka
Aktualne

Wymyśl najlepszą lekcję o muzyce i wygraj cenny sprzęt muzyczny dla siebie i dla swojej szkoły!

Po cichu. O muzyce i literaturze +dodaj do schowka
Aktualne

Daniel Cichy, dyrektor Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, będzie prowadzić cykl rozmów online o prawie autorskim i edukacji muzycznej

Konkurs dla nauczycieli! +dodaj do schowka
Aktualne

III edycja konkursu Klasyka w klasie skierowanego do nauczycieli muzyki szkół ogólnokształcących. W tym roku konkurs dotyczy najlepszej lekcji o operze polskiej

Opera w szkole +dodaj do schowka
Aktualne

Konferencja dla nauczycieli muzyki szkół ogólnokształcących