< powrót

Listopad z Chopinem

data publikacji: 02.11.2016

Mała Akademia Chopinowska w Warszawie i Żelazowej Woli

twarz dziewczynki zasłonięta samodzielnie zrobioną maską
mat. NIFC

W tym sezonie zajęcia dla dzieci w ramach Małej Akademii Chopinowskiej odbywają się w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie oraz w Domu Urodzenia Chopina w Żelazowej Woli. Żelazowa Wola organizuje również spotkania przyrodnicze w parku otaczającym dworek.

Mała Akademia Chopinowska. Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie.
W jesienno-zimowym semestrze tematem warsztatów muzycznych i plastycznych będzie twórczość kompozytorów polskich: od mistrzów renesansu do twórców współczesnych. Zajęcia będą okazją do poznania ważnych postaci i utworów dla polskiej kultury muzycznej, a forma warsztatowa pozwoli każdemu uczestnikowi samemu stać się artystą.

19 listopada - Co się kręci i wiruje? Oberek Grażyny Bacewicz
26 listopada - Henryk Mikołaj Górecki. Scontri, czyli muzyczne zderzenia
Zajęcia odbywają się w każdą sobotę w trzech grupach wiekowych: gr. I dzieci 3-4 lata (godz. 11.00-12.15); gr. II dzieci 5-6 lat (godz. 12.15- 13.45); gr. III dzieci 7-10 lat (godz. 12.15 13.45).

Biblioteka Małego Melomana
NIFC zaprasza dzieci w wieku 3-10 lat na czytanie bajek w bibliotece Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, w interpretacji Marka Zimakiewicza. Podczas spotkania dzieci wysłuchają baśni z różnych regionów Polski, zapisanych przez wybitnego etnografa - Oskara Kolberga. Fabułę opowieści zilustruje wykonywana przez ethno-jazzowych artystów muzyka na żywo. Zajęcia mają charakter warsztatowy. 
Czytanie bajek: Marek Zimakiewicz; Muzyka: Natalia Czekała – fortepian, śpiew; Karolina Matuszkiewicz – śpiew, skrzypce, suka biłgorajska, fidel płocka, kemancze, gadułka; Artur Siejka – kontrabas; Krzysztof Guzewicz – dohola, tabla, cajon, udu, tonbak
20 listopada, godz. 11.00. Biblioteka Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina (Centrum Chopinowskie, ul. Tamka 43), 2 piętro. Wstęp bezpłatny, po uprzedniej rezerwacji

Muzeum bez Barier. Warsztaty muzyczne dla dzieci niepełnosprawnych ruchowo Koncert z Fryderykiem
Podczas warsztatów najmłodsi zapoznają się z jednym z utworów Fryderyka Chopina - Koncertem f-moll. Wraz z prowadzącą zajęcia Martą Wroną za pomocą nagrania oraz partytury przyjrzą się muzykom grającym w orkiestrze oraz znajdującym się w niej instrumentom. Spróbują je usłyszeć, rozpoznać, zobaczyć, dotknąć oraz... na nich zagrać.
26 listopada, godz. 14.00, wstęp wolny, po dokonaniu rezerwacji.  

Mała Akademia Chopinowska w Żelazowej Woli
W tym sezonie NIFC zaprasza również do Żelazowej Woli na zajęcia w ramach Małej Akademii Chopinowskiej. Zintegrowane zajęcia muzyczno-plastyczne osnute wokół twórczości i życia Fryderyka Chopina oraz jego otoczenia, skupione wokół fortepianu i sztuki wizualnej XX wieku, wprowadzą najmłodszych w świat muzykowania, pozwolą poznać różne techniki ekspresji i odkryją świat sztuki współczesnej.
13 listopada - Podążaj za mną. Pan Chopin-nauczyciel
27 listopada - Nastrój a idea w sztuce. Od romantyzmu do konceptualizmu

Zajęcia odbywają się w co drugą niedzielę w dwóch grupach wiekowych: gr. I dzieci 3-6 lat (godz. 11.00-12.00); gr II dzieci 7-10 lat (godz. 11.00-12.00).

Mali melomani. Zajęcia umuzykalniające dla dzieci od 0-3 lat
Coraz dłuższe jesienno-zimowe noce są pretekstem do podróży po krainie snów, muzycznych zabaw opartych na motywach z nokturnów Fryderyka Chopina i z innych utworów związanych z nastrojowością nocy. Dzieci i rodzice staną się bohaterami baśni, a bajkowym perypetiom towarzyszyć będzie muzyka o różnym charakterze. Wykorzystamy rekwizyty: chustę animacyjną, gwiazdki i piórka, pudełka oraz proste instrumenty perkusyjne. Rodzice na zakończenie zajęć otrzymają listę wykorzystanych utworów, aby w domu móc powrócić do zasłyszanych melodii i rytmów.
27 listopada
- Nokturny i kołysanki
Zajęcia umuzykalniające dla dzieci od 0-3 lat odbywają się w niedziele o godz. 12.30. Uczestnicy Małej Akademii Chopinowskiej – wstęp wolny. Pozostali – wstęp w cenie biletu Małej Akademii Chopinowskiej.

Klub przyrodnika
Po okiem przyrodnika i rodziców uczestnicy zajęć zaopatrzeni w niezbędny sprzęt odkryją kolejne tajemnice parku jesienią i zimą. Które zwierzęta zapadają w sen zimowy i  jak przygotowują się do zimy? Co ułatwia im ją przetrwać? Gdzie mógłby zimować jeż i jakie ślady żerowania zwierząt można znaleźć w parku? Odpowiedzi na te pytania dzieci będą poszukiwały podczas zajęć z wykorzystaniem kart zadań i pomocy naukowych.
13 listopada - Zapasy, sypialnie i kryjówki, czyli jak zwierzęta przygotowują się do zimy
Zajęcia przyrodnicze w Parku dla dzieci w wieku 3-10 lat odbywają się w niedziele o godz. 12.30. Uczestnicy Małej Akademii Chopinowskiej – wstęp wolny. Pozostali – wstęp w cenie biletu wstępu do Parku.

Spacery po Parku w Żelazowej Woli
Podczas oprowadzań edukacyjnych można będzie odkryć jedno z największych osiągnięć w sztuce ogrodnictwa, dzieło sztuki otaczające Dom Urodzenia Fryderyka Chopina, stworzone w hołdzie wybitnemu kompozytorowi. Jakie są kulisy powstania modernistycznego parku? W jaki sposób muzyka, rzeźba, architektura i sztuka krajobrazu wzajemnie się przenikają? Jak zaprojektować własny ogród?
13 listopada - Sztuka projektowania ogrodu
Zajęcia przyrodnicze dla dorosłych i młodzieży odbywają się co drugą niedzielę o godz. 12.30. Uczestnicy Małej Akademii Chopinowskiej – wstęp wolny. Pozostali – wstęp w cenie biletu wstępu do Parku.

drukuj pdf

zobacz również:

Obiekty FINA ponownie otwarte +dodaj do schowka
Aktualne

Kino Iluzjon oraz siedziba FINA na Wałbrzyskiej 3/5 zapraszają na wydarzenia!

IV Konkurs dla Nauczycieli Muzyki +dodaj do schowka
Aktualne

Wymyśl najlepszą lekcję o muzyce i wygraj cenny sprzęt muzyczny dla siebie i dla swojej szkoły!

Po cichu. O muzyce i literaturze +dodaj do schowka
Aktualne

Daniel Cichy, dyrektor Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, będzie prowadzić cykl rozmów online o prawie autorskim i edukacji muzycznej

Jak uczyć się z domu? FINA podpowiada! +dodaj do schowka
Aktualne

Gotowe scenariusze lekcji, nowe opracowania biogramów najwybitniejszych Polaków i atrakcyjne materiały audiowizualne pozwalające na naukę z zakresu m.in. literatury, wiedzy o kulturze, a w szczególności wiedzy filmie i muzyce oraz wiedzy o społeczeństwie proponuje Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny. Edukacyjne treści dostępne bezpłatnie online znaleźć można m.in. na ninateka.pl, filmotekaszkolna.pl czy biogramy.pl