A może tak wieczór w operze? Oto garść propozycji na najbliższą sobotę i Noc Muzeów

Jak co roku Noc Muzeów to kilka tysięcy wydarzeń w całym kraju. Warto odnaleźć się jakoś w tym gąszczu. Oto wybór wydarzeń w ramach Nocy Muzeów związanych z muzyką klasyczną.
Warszawa
Perły muzyki chóralnej, Kościół Ewangelicko-Reformowany, Al. Solidarności 74 PL
Zespół Wokalny Ars Chori pod dyrekcją Zbigniewa Tupczyńskiego, wraz z Parafią Ewangelicko-Reformowaną w Warszawie zaprasza na koncert w ramach Nocy Muzeów. Sopran solo: Joanna Gawrońska W programie Perły muzyki chóralnej utwory Cypriana Bazylika, Thomasa Tallisa, Maurice’a Duruflé, Jana Szopińskiego i Gordona Younga.
Muzeum Fryderyka Chopina, ul. Okólnik 1
Zaczarowany świat opery będzie w tym roku motywem przewodnim nocnego zwiedzania Muzeum Fryderyka Chopina. Oprowadzania po wystawie czasowej Opera Chopina – Fryderyk z Teatrze Narodowym odbędą się aż pięciokrotnie: o godzinie 18:15, 19:15, 20:15, 21:15 oraz 22:15.
Muzeum zaplanowało również trzy recitale fortepianowe w wykonaniu Joanny Kacperek, pianistki objętej programem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina "Młode Talenty". W jej wykonaniu, o godzinie 18:30, 20:30 i 22:00 usłyszymy m. in. Mazurki op. 30, Fantaisie-Impromtu cis-moll op. 66 czy Balladę F-dur op. 38. Fryderyka Chopina. Miłośników opery zapraszamy na nocną projekcję opery Kopciuszek Gioacchino Rossiniego w baśniowej realizacji z Bolonii z 1993 roku, ze światowej sławy śpiewaczką Cecilią Bartolli w tytułowej roli. Projekcja odbędzie się o godzinie 23:00.
Muzeum Fryderyka Chopina bierze również udział w specjalnej grze miejskiej "Nie śpij, zwiedzaj, zagraj" za pośrednictwem aplikacji Huntly. Serdecznie zapraszamy do zdobywania punktów w tegorocznej rywalizacji.
Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, ul. Okólnik 2
Wieczór z muzyką wykonywaną przez profesorów, studentów i absolwentów Uczelni rozpocznie się o godz. 19 i potrwa do 2 w nocy. W programie
Godz. 19.00
- Manuel de Falla – Suita pieśni hiszpańskich, wyk. Weronika Sura – akordeon, Wojciech Skóra – wiolonczela
- Pablo Sarasate – Introdukcja i Tarantela, wyk. Natalia Ciostek – skrzypce, dr Janusz Grobelny – fortepian
- Francis Poulenc – Sonata na flet i fortepian, wyk. Ada Orlikowska – flet, Szymon Ogryzek – fortepian
- Filip Sporniak – „Milczenie” na wiolonczelę solo, wyk. Filip Sporniak – wiolonczela
- Felix Mendelssohn-Bartholdy – Trio fortepianowe d-moll op. 49, cz. I i III, wyk. Judyta Kluza – skrzypce, Filip Sporniak – wiolonczela, Łukasz Piasecki – fortepian
- Henryk Wieniawski – Polonez A-dur op. 21 i D dur op. 4, wyk. Karol Lipiński – Polonez e-moll nr 2, wyk. Zuzanna Budzyńska – skrzypce, Szymon Ogryzek – fortepian
- Jean Françaix – L’Insectarium, cz. II i IV, wyk. Weronika Janyst – klawesyn
- Stanisław Łopuszyński – „Diary of harpsichord”, wyk. Stanisław Łopuszyński – klawesyn amplifikowany
- Georg Philipp Telemann – Paris Quartet no. 6, cz. I i V, wyk. Michalina Szczepkowska – skrzypce, Kacper Dąbrowski – flet, Karolina Pływaczewska – wiolonczela, Stanisław Łopuszyński – klawesyn
Godz. 21.30
- Zespół Zuzi Jurczak: Zuzanna Jurczak – wokal, Konrad Witkowski – skrzypce, Kinga Wojdalska – altówka, Małgorzata Latoszek – wiolonczela, Marek Zawadzki – cajon, Stanley Łopuszyński – piano
Godz. 21.50
- Master Flamaster – Piotr Rościszewski – wiolonczela, wokal, pady
Godz. 22.30
- Chór Gospel UnderGrace
Godz. 23:20 – 2:00
- Jam Session
Muzeum POLIN, ul. Mordechaja Anielewicza 6
Zwiedzanie wystawy Szafa grająca! o 100-leciu żydowskiej muzyki popularnej zapisanej na płytach winylowych. Więcej o tej wystawie w wywiadzie dla portalu dwutygodnik.com. Po ekspozycji oprowadzą zwiedzających pracownicy muzeum. W Miejscu Edukacji Rodzinnej najmłodsi będą mogli obejrzeć tajne mechanizmy patefonów i stworzyć orkiestrę grającą na własnoręcznie wykonanych instrumentach. Każdy zwiedzający będzie mógł także wykonać i zabrać ze sobą muzyczną fotografię.
Godziny otwarcia 19.00-1.00.
Wrocław
Narodowe Forum Muzyki, Plac Wolności 1
W jednej z najnowszych i najnowocześniejszych instytucji w kraju odbędą się dwa nocne zwiedzania. W trakcie wycieczki będzie można obejrzeć nowoczesne sale koncertowe, poznać tajniki nowatorskich rozwiązań akustycznych oraz źródła inspiracji dla architektów projektujących gmach NFM oraz zajrzeć. też do pomieszczeń technicznych niedostępnych dla melomanów. Będzie można również obejrzeć przygotowania do jednego z koncertów festiwalu Musica Electronica Nova oraz specjalny pokaz prac wideo z programu Biennale Sztuki Mediów WRO 2017 Draft Systems. Sobota, godz. 21.00.
Obowiązuje limit miejsc dla zwiedzających. Każda grupa liczy maksymalnie 60 osób. Bezpłatne wejściówki można odebrać w kasie NFM w dniu 20.05.2017 r. od godziny 15:00 do wyczerpania limitu miejsc.
Katowice
NOSPR, pl. Wojciecha Kilara 1
Katowicki NOSPR przygotował niezwykle bogaty i ciekawy program.
17:00 sala koncertowa NOSPR - Koncert Dzieci Suzuki
Koncert dzieci w wieku 3-16 lat, które w całej Polsce uczą się gry na skrzypcach metodą Suzuki. W programie koncertu znajdą się utwory między innymi Bacha, Vivaldiego, Schumanna, Szostakowicza i Suzuki. Będą to występy solowe, kameralne oraz grupowe. Pod koniec koncertu na estradzie pojawią się wszyscy młodzi skrzypkowie – aż 150 dzieci! Gościem specjalnym będzie Antoni Ingielewicz, 16-letni utytułowany uczeń Instytutu Suzuki w Gdańsku, zdobywca wielu nagród i wyróżnień, który jako solista wystąpił już z wieloma orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą.
18:00 foyer NOSPR - Wystawa instrumentów orkiestrowych, na których także będzie można zagrać
20:15 foyer NOSPR - Wernisaż wystawy zdjęć Philipa Glassa Through the Glass autorstwa Bartka Barczyka
21:30 sala koncertowa NOSPR - Paweł Pudło War Horns koncert na dziesięć waltorni
Wykonawcy:
Alexander Humala dyrygent
waltorniści NOSPR: Krzysztof Tomczyk, Mariusz Ziętek, Tadeusz Tomaszewski, Wiesław Grochowski, Damian Walentek, Rudolf Brudny, Adrian Ticman, Paweł Cal, Michał Kanawka, Monika Całus
22:00 sala koncertowa NOSPR - Noc Wieniawskiego
Nocny maraton skrzypcowy uczestników XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.
Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego, ul. Zacisze 3
W Akademii o godzinie 20:00 odbędzie się Koncert Akademickiej Orkiestry Barokowej.
Muzeum Organów Śląskich, ul. Zacisze 3
Oprócz zwiedzania stałej ekspozycji organów (do godz. 24.00) w muzeum odbędzie się też koncert muzyki dawnej na barokowych organach z Przyszowej (start o północy). Między 18:00 a 23:00 będzie można zwiedzać niedostępne na co dzień zakątki biblioteki.
Szczecin
Filharmonia w Szczecinie im. Mieczysława Karłowicza, ul. Małopolska 48
Poza architekturą będzie można podziwiać multimedialną wystawę astrofotografii połączonej z muzyką ambientową. Budynek będzie dostępny w godzinach 20:00–24:00. Przewodnicy zaprezentują złotą salę symfoniczną, doskonałą akustycznie salę kameralną, a także galerię Poziom 4. W trakcie zwiedzania w galerii będzie można zobaczyć wystawę Joanny Sarapaty; kobiece akty malowane na płótnie oraz premierowo – obrazy w technice Art Printów w limitowanej, kolekcjonerskiej edycji. Na ścianie w holu głównym zostanie prezentowana wystawa ASTROLAB - muzyka i astrofotografia. Jest to niekonwencjonalna ekspozycja składająca się z efektów amatorskiej astrofotografii, ukazująca piękno kosmosu przez fuzję obrazu i specjalnie skomponowanych dla tego wydarzenia brzmień. Pomysłodawcą i autorem muzyki jest Szymon Karpierz. Zdjęcia kosmosu pochodzą z archiwów astrofotografów szczecińskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii oraz zaprzyjaźnionych twórców. Wycieczki rozpoczną się krótkim filmem o budynku i jego działalności, wyświetlanym w sali kameralnej. Wycieczki 50-osobowych grup będą się odbywać od godziny 20.00, co 15 minut.
Opera Na Zamku, ul. Korsarzy 34
Szczecińska Opera na Zamku zaprasza na niezwykłą wędrówkę po zakamarkach jedynego teatru mieszczącego się w zamkowych murach.
Opole
Muzeum Polskiej Piosenki, ul. Piastowska 14A
Otwarcie wystawy poświęconej historii Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu z perspektywy organizatorów, twórców, pracowników technicznych, uczestników oraz mieszkańców miasta. Start o godz. 19.00.
Poznań
Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki, ul. Fredry 9
W Teatrze Wielkim będzie można poznać kulisy przygotowań do opery – od makiet, projektów przez po… sztuczny deszcz i suchy śnieg. Noc w operze. Moc opery! Godz. 17.00. 18.00, 19.00