< powrót

Noc teledysków w NInA! Zobacz, co słyszysz

data publikacji: 21.07.2015
W noc 26 czerwca miksujemy mainstream z awangardą! Pokazujemy klipy wybranych twórców (w tym dwie premiery), rozmawiamy z reżyserami i ruszamy na parkiet. Zagra DJ Lenar, a gośćmi w NInA będą Piotr Stasik, Zuzanna Solakiewicz, Iwona Bielecka i Monika Kuczyniecka.

W pierwszej części wieczoru, prowadzonej przez Jana Topolskiego, zostaną pokazane teledyski wyprodukowane na zamówienie NInA w ramach projektu Audiowizje, czyli klipy do utworów muzyki współczesnej: Sun Spot (muz. Katarzyna Głowicka, reż. Zuzanna Solakiewicz) i EC 14 (muz. Artur Zagajewski, reż. Piotr Stasik). To obrazy, w których urywki codzienności przechodzą w kolaże, a niepokojące obrazy z podświadomości towarzyszą muzyce elektronicznej lub granej na bardzo niecodziennych instrumentach. Porozmawiamy z twórcami obu filmów, obejrzymy inne ich prace oraz audiowizualne inspiracje, od hip-hopu przez pop po wideo art.

 

Sun Spot to utwór na fortepian i elektronikę z 2010 roku, który otwiera pierwszy monograficzny album Katarzyny Głowickiej, Red Sun (Bôt Records 2013). Mieszkająca od lat w Holandii kompozytorka podąża własną ścieżką w szeroko pojętym minimalizmie, często wchodząc w projekty sceniczne i audiowizualne. W Sun Spot pianistka Małgorzata Walentynowicz rozrzuca w rozległej przestrzeni perliste dźwięki i akordy, którym towarzyszą dyskretne cyfrowe zniekształcenia.

 

W dniach 22-24 maja 2015 opera Requiem dla ikony Katarzyny Głowickiej  będzie grana w dniach w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w ramach Projektu P, cyklu prezentacji najciekawszych młodych kompozytorów i dramaturgów.

- See more at: http://muzykotekaszkolna.pl/1520-multimedia/2266-wideo/cat/2273/subcat/2275/item/12984#sthash.nHAQmB2K.dpuf

 

Katarzyna Głowicka Sun Spot (reż. Zuzanna Solakiewicz)

 

Artur Zagajewski w rozmowie z „Glissando” o utworze EC 14 mówił tak: „EC to elektrociepłownia. EC3 na ulicy Włókniarzy. Mijam to miejsce prawie codziennie. Dlatego podobał mi się skrót EC i chciałem tak nazwać utwór. Rzeczywiście zainteresowałem się konkretną elektrociepłownią łódzką, dokładnie tą, w tym miejscu, bo ona bardzo ładnie wygląda. Ten utwór jest również na rurki. Numer 14 dotyczy planowanego czasu trwania. Kiedyś napisałem utwór z użyciem didgeridoo – to też rura, ale aborygeńska. I on się nazywał TR13, jak oznaczenie transformatorów, które produkują drony. I po aborygeńskiej użyłem „ludowej rurki miejskiej” – rurki PCV. Tytuł EC nawiązuje do TR – w obydwu utworach chodzi o analizę długiego dźwięku”.Artur Zagajewski EC 14 (reż. Piotr Stasik)


W drugiej części wieczoru dwie zaproszone reżyserki teledysków, Iwona Bielecka i Monika Kuczyniecka, pokażą swoje interpretacje piosenek Julii Marcell, Renaty Przemyk, Jerza Igora i wielu innych. Animowane plastelinowe anegdoty będą sąsiadować z obrazami pełnymi symboliki i warsztatowej wirtuozerii, a towarzyszyć im będzie bardzo różnorodna gatunkowo polska muzyka.

 

Wieczór zwieńczy avantpopowy kolaż didżejski DJ Lenara z wizualizacjami w postaci trójwymiarowych sonogramów, nawiązujących do motta wieczoru: zobacz, co słyszysz. Zwolnione beaty muzyki techno zestawione z fragmentami z winylowej płytoteki zadziwią techniką gramofonistyczną, skłonią do poruszenia biodrem i posłużą jako tło do życia towarzyskiego i uczuciowego w klubokawiarni Gorączka.


Przeczytaj tekst Jana Topolskiego o prehistorii teledysku.


Rezerwacja bezpłatnych wejściówek na to wydarzenie na stronie NInA.


Teledyski są też tematem tygodnia w Ninatece.

 

Czas: 26.06, godz. 19-23:59
Miejsce: Warszawa, Narodowy Instytut Audiowizualny, ul. Wałbrzyska 3/5, sala Ziemia Obiecana (1 piętro)

drukuj pdf

zobacz również:

Paszporty Polityki 2017 +dodaj do schowka
Aktualne

Poznaliśmy 21 nominowanych w siedmiu kategoriach. Kogo wyróżniono w kategorii Muzyka poważna?

Audiowizje 2017 +dodaj do schowka
Aktualne

Teledyski i muzyka współczesna? Zapraszamy na Wałbrzyską 3/5 na pokaz najnowszych prac

Audiowizje triumfują! +dodaj do schowka
Aktualne

Obraz Limbs of Sun Krzysztofa Skoniecznego i Jacqueline Sobiszewski został uznany najlepszym teledyskiem sekcji Powiększenie konkursu T-Mobilie Nowe Horyzonty. 

Obiekty FINA ponownie otwarte +dodaj do schowka
Aktualne

Kino Iluzjon oraz siedziba FINA na Wałbrzyskiej 3/5 zapraszają na wydarzenia!