< powrót

Nowe scenariusze lekcji w Muzykotece!

data publikacji: 21.04.2016

Bogusławski i Moniuszko uchodzą za twórców opery narodowej, Paderewski to wybitny muzyk-dyplomata i światowiec. Ich działalność na wielu polach przysłużyła się polskiej kulturze.

W dziale Nauka publikujemy trzy kolejne scenariusze lekcji. Dwa z nich przybliżają twórców naszej muzyki narodowej: Stanisława Moniuszkę i Wojciecha Bogusławskiego, a trzeci znaczenie Ignacego Jana Paderewskiego dla odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Stanisław Moniuszko i polska opera narodowa. Moniuszko to autor  najlepiej znanych polskich oper XIX wieku – Halki, Strasznego dworu, a także operetek, uwertur koncertowych, muzyki teatralnej, religijnej, niezapomnianych romantycznych pieśni pisanych w większości na potrzeby muzykowania domowego i zebranych w cyklu dwunastu Śpiewników domowych.

 

Wojciech Bogusławski – początki polskiego teatru. Dzięki Bogusławskiemu powstały opery Józefa Elsnera i Karola Kurpińskiego, do których nawiązywały późniejsze generacje twórców. Wychował wiele pokoleń aktorów, stworzył dla nich instytucje, a publiczności dał pierwszy teatr, do którego dostęp miał nie tylko dwór królewski, ale każdy obywatel. Wieloletni dyrektor Teatru Narodowego.

 

Ignacy Jan Paderewski – muzyka i dyplomacja. Paderewski to jedyny polski kompozytor, który zrobił tak zawrotną międzynarodową karierę za życia i którego znaczenie było tak istotne nie tylko w obszarze sztuki - jako dyplomata i światowiec odnosił także znaczące sukcesy w polityce. 

 

Wszystkie scenariusze przygotowała dr Agnieszka Topolska, muzykolog i polonistka z Uniwersytetu Warszawskiego, pracownik Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.

 

 

drukuj pdf

zobacz również:

Moniuszko 200 +dodaj do schowka
Aktualne

Ruszył specjalny portal przygotowany na obchody 200. rocznicy urodzin kompozytora

Muzyczni detektywi +dodaj do schowka
Aktualne

Lekcje w Muzeum Chopina towarzyszące wystawie czasowej

Kolędy i nie tylko +dodaj do schowka
Aktualne

Kolędy i pastorałki, pełne magii spetakle baletowe oraz karnawałowe widowiska taneczne to propozycje muzyczne na najbliższy miesiąc.

Muzyczny szlak na Żuławach +dodaj do schowka
Aktualne

Celem objazdowego festiwalu Muzyka Polska na Żuławach jest ukazanie skarbów muzyki polskiej w zabytkowych wnętrzach kościołów w tym regionie. Organizator koncertów, Elbląska Orkiestra Kameralna, kolejny raz zaangażowała do współpracy znanych solistów: sopranistkę Iwonę Sobotkę oraz barytona Szymona Komasę.