Bogusławski i Moniuszko uchodzą za twórców opery narodowej, Paderewski to wybitny muzyk-dyplomata i światowiec. Ich działalność na wielu polach przysłużyła się polskiej kulturze.

W dziale Nauka publikujemy trzy kolejne scenariusze lekcji. Dwa z nich przybliżają twórców naszej muzyki narodowej: Stanisława Moniuszkę i Wojciecha Bogusławskiego, a trzeci znaczenie Ignacego Jana Paderewskiego dla odzyskania przez Polskę niepodległości.
Stanisław Moniuszko i polska opera narodowa. Moniuszko to autor najlepiej znanych polskich oper XIX wieku – Halki, Strasznego dworu, a także operetek, uwertur koncertowych, muzyki teatralnej, religijnej, niezapomnianych romantycznych pieśni pisanych w większości na potrzeby muzykowania domowego i zebranych w cyklu dwunastu Śpiewników domowych.
Wojciech Bogusławski – początki polskiego teatru. Dzięki Bogusławskiemu powstały opery Józefa Elsnera i Karola Kurpińskiego, do których nawiązywały późniejsze generacje twórców. Wychował wiele pokoleń aktorów, stworzył dla nich instytucje, a publiczności dał pierwszy teatr, do którego dostęp miał nie tylko dwór królewski, ale każdy obywatel. Wieloletni dyrektor Teatru Narodowego.
Ignacy Jan Paderewski – muzyka i dyplomacja. Paderewski to jedyny polski kompozytor, który zrobił tak zawrotną międzynarodową karierę za życia i którego znaczenie było tak istotne nie tylko w obszarze sztuki - jako dyplomata i światowiec odnosił także znaczące sukcesy w polityce.
Wszystkie scenariusze przygotowała dr Agnieszka Topolska, muzykolog i polonistka z Uniwersytetu Warszawskiego, pracownik Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.