data publikacji: 20.06.2017

Koncert VRC w Warszawie poświęcony jest muzyce, która kojarzona jest z zasypianiem... ale nie będą to tylko kołysanki!

Zdjęcie przedstawia chórzystów i chórzystki chóru VRC w czasie próby w przestrzeniach CSW
VRC w CSW Zamku U-jazdowskim, fot. mat. prasowe

Koncert Obudź się! poświęcony jest momentowi zasypiania, w którym człowiek znajduje się na granicy między dniem a nocą, jasnością a ciemnością, bezpiecznym a niepewnym, znanym a niewiadomym. Momentowi, o którym często marzy się w chwilach zmęczenia. Czy przyniesie wyczekiwany odpoczynek i ukojenie? A może powrócą trudne przeżycia i wspomnienia, a z ciemności wyłonią się demony?

Repertuar koncertu eksploruje formę i tematykę kołysanki i pieśni wieczornej. Utwory dawne (Tallis, Wacław z Szamotuł) kreślą kontekst, w którym osadzone są utwory współczesnych polskich kompozytorów, Adama Sławińskiego, Miłosza Bembinowa, Andrzeja Karałowa, Joanny Malugi i Michała Dzieciątko, a także twórców spoza Polski (Whitacre, Esenvalds, Tavener, Lauridsen). Warstwę muzyczną koncertu rozwijać będą improwizacje multiperkusyjne Leszka Lorenta, poszerzając spektrum doświadczeń dźwiękowych o barwy istotne dla momentu zasypiania - szmery, szelesty, odgłosy nieznanego pochodzenia, ostre zaskakujące brzmienia wyrywające ze snu. Koncert planowany jest na godzinę późnowieczorną, a jego refleksyjny i niepokojący nastrój wzmocni niezwykła przestrzeń Ogrodu Miejskiego Jazdów i Zamku U-jazdowskiego. Występ zacznie się od performansu, który przewidziany jest w przestrzeni parku przed wejściem U-jazdowskiego.

Dyryguje: Joanna Maluga

Wstęp wolny.

Chór VRC jest rezydentem Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. Zachęcamy do potwierdzenia udziału w wydarzeniu na Facebooku.

Koncert odbywa się w ramach wydarzenia Ogród Miejski Jazdów Usportowiony - START

Czas: 24.06, godz. 21.45

Miejsce: Warszawa, CSW U-jazdowski, park przed Zamkiem (performance) i na dziedzińcu U-jazdowskiego (koncert), ul. Jazdów 2

drukuj pdf

zobacz również:

Chemia harmonii. Rozmowa z chórem VRC +dodaj do schowka
Multimedia
Rozmowy

Poznajcie muzyków chóru VRC, naszych rezydentów i współpracowników!

VRC – ludzie renesansu +dodaj do schowka
Wiecej o muzyce

Specjalizują się w muzyce współczesnej, ale nie boją się też repertuaru dawnego. Varsoviae Regii Cantores, czyli rezydenci Narodowego Instytutu Audiowizualnego

Rozśpiewanie z chórem VRC +dodaj do schowka
Multimedia
Filmy o muzyce

Zobacz jak wygląda prawidłowa rozgrzewka wokalna chóru