Muzeum Fryderyka Chopina zaplanowało wiele zajęć towarzyszących wystawie
Opera Chopina – Fryderyk w Teatrze Narodowym to wystawa poświęcona związkom Chopina z operą i jego pasji do tego gatunku sztuki scenicznej. Wystawa potrwa do 25 czerwca w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina, ul. Okólnik 1.
Muzeum Chopina zaplanowało bogaty program wydarzeń towarzyszących, popularyzujących operę wśród najmłodszych.
Biblioteka Małego Melomana
Dzieci w wieku 3-10 lat zaproszone są na czytanie baśni i librett operowych w interpretacjach aktorskich Aleksandry Krzaklewskiej oraz Malwiny Czekaj w Bibliotece Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Przygody Kopciuszka, sprytnego Figara oraz Tamina i Paminy zilustruje muzyka wykonywana na żywo przez pianistkę Natalię Czekałę oraz multiinstrumentalistę Krzysztofa Guzewicza. Poprzez formy warsztatowe dzieci będą mogły same uczestniczyć w opowiadanych wydarzeniach.
Biblioteka Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, ul. Tamka 43, 2 p.
9.04 i 21.05, godz. 11.00
Lekcje muzealne
Przewidziano lekcje dla trzech różnych grup uczniów:
- przedszkola oraz szkoły podstawowe – klasy 1–3
W baśniowym świecie opery
Z baśniowym światem opery zapozna nas Fryderyk Chopin. Z nim odkryjemy skarby wystawy czasowej, wśród których szczególne miejsce zajmują kostiumy i projekty scenografii.
Niezbędnik Małego Melomana
Fryderyk Chopin od najmłodszych lat był nie tylko koncertującym artystą, ale także melomanem. Z zapałem chodził na spektakle operowe i śledził muzyczne życie stolicy. Podczas lekcji dzieci dowiedzą się, czym różni się koncert symfoniczny od opery, czym jest recenzja koncertu oraz poznają koncertowy savoir-vivre.
- szkoły podstawowe, klasy 4–6
Przepis na operę
Przyglądając się działalności Teatru Narodowego w Warszawie czasów Chopina oraz podejmując wątki związane z biografią kompozytora, zastanowimy się, czym różni się opera od teatru i jakie elementy składają się na przedstawienie operowe.
Chopin opowiada o operze
Śledząc listy pisane przez Chopina, w których kompozytor opowiada o widzianych przez siebie spektaklach operowych, poznamy XIX-wieczną scenę Teatru Narodowego.
- szkoły ponadpodstawowe
Po co w XIX wieku była opera?
Podczas lekcji omówione zostaną społeczne i artystyczne funkcje opery w XIX wieku oraz znaczenie tego gatunku dla Fryderyka Chopina i jego twórczości.
Opera w życiu i twórczości Chopina
Czytając listy Fryderyka Chopina dowiemy się, jakich artystów sceny operowej w XIX-wiecznej Warszawie kompozytor znał osobiście, prześledzimy jego wrażenia z obejrzanych spektakli i odkryjemy, czym kontakt z operą zaowocował w jego własnej twórczości.
Muzeum bez Barier
Zajęcia dla dzieci chorych, niepełnosprawnych i zagrożonych wykluczeniem. Więcej informacji: Dział Edukacji Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, edukacja@nifc.pl, tel. (+48 22) 44 16 259 (poniedziałek-piątek: 9.00-16.00)
Spotkania z muzyką na żywo
25.04, godz. 18.00 – warsztat muzyczny Sztuka słuchania: Chopin, Zerlina i Don Giovanni – Wariacje B-dur op. 2
9.05, godz. 18.00 – wykład „Będą latać…” O stwarzaniu teatralnego światoobrazu
Dr Katarzyna Lisiecka wyjaśni, jak działały mechanizmy sceniczne w Teatrze Narodowym przy Placu Krasińskich w Warszawie oraz jak wyglądały scenografie do wystawianych tam oper.
23.05, godz. 18.00 – warsztat muzyczny Sztuka słuchania: Kantylena fortepianu.
13.06, godz. 18.00 – czytanie librett z fragmentami oper Co przeżywa Diwa? Arie romantycznych heroin
Spotkania z nagraniami oper
Fragmenty nagrań inscenizacji podziwianych przez Chopina arcydzieł operowych zostaną zaprezentowane na ekranie sali koncertowej. Przewodnikami we wspólnym oglądaniu będą uznani komentatorzy twórczości operowej związani ze środowiskiem akademickim i radiowym.
12.04, godz. 14.00 – Czarodziejski flet Wolfganga Amadeusza Mozarta
prowadzenie: Marcin Bogucki
31.05, godz. 14.00 – Kopciuszek Gioacchino Rossiniego
prowadzenie: Aleksander Laskowski
7.06, godz. 14.00 – Wolny Strzelec Carla Marii von Webera
prowadzenie: dr hab. Szymon Paczkowski
Święto Muzyki: Operowe intermezzi
21.06 – godz. 11.00-20.00
Operowe intermezzi stanowiły stałe urozmaicenie koncertów publicznych Chopina. Pomiędzy jego utworami albo poszczególnymi częściami jego koncertów na estradę wychodzili śpiewacy, by wykonać popisowe arie z popularnych wówczas oper. W Święto Muzyki zwiedzający Muzeum Chopina będą mieli okazję uczestniczyć w podobnych operowych interludiach. W przestrzeniach ekspozycji oraz na sali koncertowej zabrzmią arie i duety z oper, których słuchał Chopin podczas swoich odwiedzin w warszawskim Teatrze Narodowym, w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Olsztynie. To doskonała okazja, aby na chwilę oderwać się od zwiedzania i przysłuchać muzyce, którą zachwycał się Chopin.
Do czerwca trwają także zajęcia Małej Akademii Chopinowskiej.