< powrót

Pan Lutosławski

data publikacji: 17.02.2014

26 stycznia rozpoczęła się XI edycja festiwalu Łańcuch poświęconego twórczości Witolda Lutosławskiego. W tym roku sporo atrakcji dla najmłodszych – m.in. bajka o Lutosławskim

Fot. Kinga Taukert dla Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego


Festiwal zainaugurował koncert świeżo upieczonych laureatów Paszportu Polityki Kwartetu Apollon Musagète i Bartłomieja Weznera. W programie m.in. Kwartet smyczkowy Lutosławskiego oraz utwór Multitude, autorska kompozycja Kwartetu, będąca hołdem dla Lutosławskiego. Będzie można usłyszeć także dwie inne kompozycje poświęconego jego pamięci - Krajobraz wspomnień Zbigniewa Bargielskiego i II Kwartet smyczkowy Charlesa Bodmana Rae - znanego badacza twórczości Lutosławskiego, a jednocześnie kompozytora.

Bardzo interesująco zapowiada się koncert 6 lutego w Barze Kolumnowym Hotelu Bristol, jak zapowiadają organizatorzy ma to być kawiarniany  wieczór w stylu retro”. Chodzi o nawiązanie do wojennej działalności Witolda Lutosławskiego i Andrzeja Panufnika - kompozytorów i świetnych pianistów, którzy podczas okupacji zarabiali na życie grając w duecie fortepianowym w warszawskich kawiarniach. W ich rolę wcielą się Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik czyli Lutosławski Piano Duo. W programie utwory Bacha, Chopina, Brahmsa, Ravela, Czajkowskiego, Paderewskiego, Prokofiewa i Ravela. Oczywiście nie zabraknie Wariacji na temat Paganieniego, które Lutosławski wielokrotnie wykonywał z Panufnikiem.

 

 

7 lutego w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego wystąpi Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia. W programie m.in. Partita na skrzypce i fortepian Lutosławskiego oraz utwory ku pamięci kompozytora – Gałązka wrzosu dla Witolda György’ego Kurtága, Nocturne Kaiji Saariaho i Meridionale – hommage à Witold Lutosławski na orkiestrę kameralną Osvaldasa Balakauskasa.

 

Na następne dwa dni festiwal przeniesie się do Studia Koncertowego Polskiego Radia. 8 lutego Polska Orkiestra Radiowa wykona tam utwory Witolda Lutosławskiego, Aleksandra Tansmana i Andrzeja Panufnika. Główną część festiwalu zamknie 9 lutego koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Alexandra Liebreicha.


Lutosławski dla dzieci

 

Festiwal ma bogaty program przeznaczony dla najmłodszych. Minifestiwal „Łańcuszek” wystartuje 1 lutego w warszawskim CSW, gdzie odbędzie się koncert z elementami teatralnymi na podstawie piosenek Witolda Lutosławskiego do wierszy Janiny Porazińskiej i Juliana Tuwima. Oprócz tego codziennie będą się odbywać spektakle dla dzieci, a 4 lutego w Teatrze Polskim zostanie wystawiona bajka dla dzieci „Pan Lutosławski”.  

Spektakl opowiada o życiu i twórczości Lutosławskiego. Scenariusz Pana Lutosławskiego łączy dwa wątki. Jednym z nich jest rozmowa szalonej dziennikarki z kompozytorem, słuchanie jego muzyki i "podglądanie" jego prób z orkiestrą (przy okazji dzieci w żartobliwy sposób zaznajamiane są z kilkoma nurtami i terminami muzycznymi takimi jak np. aleatoryzm). Drugim zaś jest bajka „Słowik” Andersena, słuchowisko archiwalne Polskiego Radia ( m.in z udziałem Ireny Kwiatkowskiej i Jana Kobuszewskiego

 

Inne wydarzenia w ramach festiwalu to kursy mistrzowskie w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach oraz pokaz choreografii do muzyki Lutosławskiego w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana.

 

Czas:  26.01-9.02
Miejsce: Warszawa, różne miejsca oraz Radziejowice, Dom Pracy Twórczej.
www.lutoslawski.org.pl/pl/anniversary,10.html

 

Fot. Kinga Taukert – Studio Navigo dla Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego

drukuj pdf

zobacz również:

Łańcuch XV +dodaj do schowka
Aktualne

Okrągła edycja warszawskiego festiwalu dedykowanego Witoldowi Lutosławskiemu

Łańcuch XIV +dodaj do schowka
Aktualne

Lutosławski i XX-wieczne konteksty jego muzyki

21. rocznica śmierci Witolda Lutosławskiego +dodaj do schowka
Aktualne

Koncert w Studiu Polskiego Radia z udziałem tyskiej Orkiestry Kameralnej AUKSO oraz przeznaczony dla dzieci koncert Łańcuszek to wydarzenia zamykające tegoroczny Festiwal im. Witolda Lutosławskiego.

Obiekty FINA ponownie otwarte +dodaj do schowka
Aktualne

Kino Iluzjon oraz siedziba FINA na Wałbrzyskiej 3/5 zapraszają na wydarzenia!