< powrót

Paszport Polityki 2015 dla Marcina Świątkiewicza

data publikacji: 13.01.2016

Marcin Świątkiewicz – „za wrażliwość i muzyczną erudycję, za błyskotliwe interpretacje, za wszechstronność, która pozwala mu zarówno być wybitnym solistą, jak też twórczo pracować w zespołach barokowych w kraju i na świecie” – został nagrodzony Paszportem Polityki w kategorii Muzyka poważna.

Marcin Świątkiewicz to klawesynista i kompozytor. Gra na różnych typach klawesynów i klawikordów, a także na historycznych fortepianach i organach. Specjalizuje się w muzyce barokowej. Szczególnie ceniony jest za wykonywanie partii basso continuo w dziełach barokowych. Współpracuje z licznymi zespołami, polskimi takimi jak Capella Cracoviensis, Arte dei Suonatori czy {oh!} Orkiestra Historyczna, a także  zagranicznymi: z brytyjską skrzypaczką Rachel Podger i jej zespołem Brecon Baroque oraz ze skrzypkiem włoskim Enrico Onofrim i jego orkiestrą Divino Sospiro. W tym roku wydał już kilka płyt z muzyką baroku, m.in. z muzyką Heinricha Ignaza Bibera, Georga Philippa Telemanna i Johanna Gottfrieda Müthela, ostatniego ucznia Jana Sebastiana Bacha. W 2016 roku wyda swój drugi solowy album Cromatica, a także wspólnie z Rachel Podger i Breon Baroque opublikuje swoją wersję Die Kunst der Fuge Bacha.

 

 

Innymi twórcami nominowanymi w tej kategorii byli nasza autorka, wokalistka Barbara Kinga Majewska oraz uczestnik XVII Konkursu Chopinowskiego Krzysztof Książek.

 

W kategorii Muzyka popularna nagrodę otrzymał, nominowany po raz drugi, Kuba Ziołek (jego konkurentami byli Raphael Rogiński i Błażej Król). Więcej o nagrodzonych w różnych kategoriach tutaj.

drukuj pdf

zobacz również:

Paszport Polityki za 2017 rok dla Joanny Freszel! +dodaj do schowka
Aktualne

Najważniejsze polskie nagrody kulturalne rozdane po raz 25!

Paszporty Polityki 2017 +dodaj do schowka
Aktualne

Poznaliśmy 21 nominowanych w siedmiu kategoriach. Kogo wyróżniono w kategorii Muzyka poważna?

Marzena Diakun zdobywa Paszport Polityki! +dodaj do schowka
Aktualne

Dyrygentka wygrywa w kategorii Muzyka poważna!

3 zimowe podróże +dodaj do schowka
Aktualne

 

Nasza autorka Barbara Kinga Majewska nie zwalnia tempa – wspólnie z Emilią Sitarz nagrała Winterreise, cykl pieśni Franciszka Schuberta i Wilhelma Müllera. Premiera jej płyty oraz dwóch innych wydawnictw o tematyce zimowej odbędzie się 25 stycznia.