< powrót

Paszporty Polityki rozdane!

data publikacji: 15.01.2014

W kategorii muzyka poważna wyróżniono Kwartet Apollon Musagète, a w kategorii muzyka popularna Marcina Maseckiego. Tomasz Stańko „Kreatorem Kultury”!

To już 21. edycja nagrody kulturalnej przyznawanej przez tygodnik „Polityka". Murowanym kandydatem do trofeum w kategorii muzyka popularna za 2013 rok był Marcin Masecki (inni nominowani to eksperymentalny muzyk Kuba Ziołek i wokalista Dawid Podsiadło). Masecki zdobył laur - jak czytamy w uzasadnieniu - „za sprawne i konsekwentne poruszanie się własną ścieżką między gatunkami, za zacieranie podziałów pomiędzy sceną filharmoniczną a klubową, za zmierzenie się z tradycyjną formą a płycie >>Polonezy<< w sposób jak zawsze lekki i przewrotnyi”.

31-letni pianista jest niezwykle wszechstronnym muzykiem, poruszającym się swobodnie między światami rocka, jazzu i muzyki poważnej. Ostatnio wydał album „Bach Rewrite” z utworami Bacha (nagrany z Piotrem Orzechowskim) i płytę poświęconą twórczości Scarlattiego.

W 2013 roku razem z 9-osobowym zespołem, opublikował także album „POLONEZY”, odnoszący się przewrotnie do tradycji tytułowej formy muzycznej. „Twórcze wykorzystanie tradycji, tyle że stające w poprzek stereotypom i sztywniactwu” – pisała o tej płycie dziennikarka „Polityki” Dorota Szwarcman.

W 2012 roku wydał płytę „Die Kunst Der Fuge”. Słynną „Sztukę Fugi” Jana Sebastiana Bacha zarejestrował w domu na zwykłym dyktafonie, grając fortepianie Steinwaya. Posłuchaj pierwszego fragmentu z tej płyty znajdującej się w cyfrowym archiwum Narodowego Instytutu Audiowizualnego:

 

Masecki zaczął się kształcić muzycznie jako trzylatek, w wieku 15 lat grywał już z najlepszymi jazzmanami w kraju, a po studiach w prestiżowym Berklee College of Music w Bostonie potrafił świadomie i pewnie pokierować swoją karierą.

Regularnie nagrywa albumy solowe, prowadzi jazzową formację Profesjonalizm, gra w zespole Paristetris, którego wokalistką jest jego żona Candelaria Saenz Valiente. Stoi na czele Warszawskiej Orkiestry Rozrywkowej - wyjątkowego big-bandu skupiającego najlepszych muzyków świetnej młodej generacji warszawskiego jazzu i okolic.

Laureat z okazji gali w Teatrze Wielkim przygotował specjalnie stworzone na ten wieczór kompozycje. W poprzednich latach w kategorii muzyka popularna zwyciężali m.in. Wojciech Waglewski, Macio Moretti, Leszek Możdżer czy Grzegorz Ciechowski.

Wszystkich utworów Maseckiego z płyty „Die Kunst Der Fuge” można posłuchać w naszym dziale audio

Muzyka poważna dla Apollon Musagète

 Fot. materiały promocyjne

Kwartet Apollon Musagète został nagrodzony za  konsekwentne i skuteczne budowanie silnej pozycji w życiu muzycznym Europy, zawsze z uwzględnieniem w repertuarze muzyki polskiej, oraz za wybitną płytę ">>Multitude<<".

Zespół istnieje od 2006 roku. W bardzo trudnej konkurencji, jaką jest muzyka kameralna, szybko stał się rozpoznawalny i to nie tyle w Polsce, ile w Europie. Założyło go 4 polskich muzyków – skrzypkowie: Paweł Zalejski, Bartosz Zachłod, altowiolista: Piotr Szumieł i wiolonczelista: Piotr Skweres. Francuska nazwa zespołu to tytuł jednego z baletów Igora Strawińskiego, w polskim tłumaczeniu Apollo i muzy.

Polski kwartet w 2008 roku wygrał jeden z najbardziej prestiżowych konkursów muzycznych – ARD Wettbewerb w Monachium. Triumf w Bawarii otworzył im drzwi do najlepszych sal koncertowych na świecie, a także umożliwił współpracę z jedną z najlepszych agencji zajmujących się muzykami klasycznymi. Ale to nie koniec sukcesów na koncie młodego polskiego kwartetu. W 2011 nagrali płytę z gwiazdą sceny alternatywno-rockowej – Tori Amos i podróżowali z nią po całym świecie. Podkreślają, że to doświadczenie było bardzo ważne i ożywcze, także w kontekście pracy nad poważnym, współczesnym repertuarem. W 2013 roku Kwartet Apollon Musagète zarejestrował płytę z kompozycjami jubilatów: Lutosławskiego, Góreckiego i Pendereckiego, a także własnym utworem Multitude. Świetnie przyjęty album – to pierwsza oznaka współpracy z wytwórnią Decca.

Wydaje się, że czterem młodym Panom niczego więcej do szczęścia nie potrzeba. Może tylko częstszych koncertowych wizyt w Polsce, bo do tej pory łatwiej ich usłyszeć w Londynie czy Berlinie, niż w Warszawie. Paszport „Polityki” powinien pomóc.

Konkurentami Kwartetu w tej kategorii byli: śpiewak Karol Kozłowski i altowiolistka Katarzyna Budnik-Gałązka.

Tomasz Stańko „Kreatorem Kultury”

Legenda polskiego i światowego jazzu Tomasz Stańko został natomiast wyróżniony tytułem "Kreatora Kultury" - „za wyjątkowy styl tworzenia, pracy i współdziałania w sztuce, umiejętność godzenia tradycji i awangardy. Za poszerzanie granic jazzu i zarazem poszerzanie jego publiczności. Za promowanie polskich muzyków za granicą”.

W Ninatece można posłuchać m.in. koncertu Tomasza Stańki „Wisława”, dedykowanego poetce Wisławie Szymborskiej (poniżej). Pod tym adresem z kolei rozmowa Tomasza Stańki z wokalistką Kasią Nosowską.

drukuj pdf

zobacz również:

Słuchaj muzyki… w Ninatece! +dodaj do schowka
Aktualne

Ponad 1000 materiałów muzycznych jest dostępnych w jednym z serwisów internetowych FINA

Klasykę, czyli Masecki i goście +dodaj do schowka
Aktualne

Muzyka klasyczna w knajpie? Marcin Masecki zaprasza do warszawskiego Baru Studio!

Paszport Polityki za 2017 rok dla Joanny Freszel! +dodaj do schowka
Aktualne

Najważniejsze polskie nagrody kulturalne rozdane po raz 25!

Paszporty Polityki 2017 +dodaj do schowka
Aktualne

Poznaliśmy 21 nominowanych w siedmiu kategoriach. Kogo wyróżniono w kategorii Muzyka poważna?