< powrót

Polskie tańce

data publikacji: 11.01.2016

Uzupełniamy, pogłębiamy, piszemy! W dziale WIEDZA/GATUNKI pojawiło się osiem tekstów Krzysztofa Komarnickiego poświęconych polskim tańcom narodowym i historycznym tańcom dworskim.

To erudycyjne wyprawy w przeszłość, łączące humor i  lekkość z konkretnym ładunkiem merytorycznych treści, powiązanych z aktualną podstawą programu nauczania muzyki. Autor każdorazowo rozpoczyna się od zwięzłej definicji tańca, by następnie opowiedzieć o etymologii jego nazwy, kontekstach społecznych i artystycznych stylizacjach, okraszając wszystko soczystymi anegdotami. Dowiemy  się, dlaczego Chopin dziwił się mazurowi na wiedeńskim salonie, jak figury kujawiaka łączą się z pracą na roli, z jakiego powodu fandango znalazło się na kościelnym indeksie i który taniec w XVII wieku był „tak powszechny, że nie ma potrzeby go opisywać”… My jednak opisujemy i zapraszamy do lektury oraz korzystania z tekstów tak dla nauki, jak i przyjemności:

MAZUR I MAZUREK

OBEREK

KRAKOWIAK

KUJAWIAK

FANDANGO

SARABANDA

GAWOT

SCHERZO

Na ilustracji: Grajek z okolic Warszawy, Polona, PD

drukuj pdf

zobacz również:

Od słowa do tańca +dodaj do schowka
Aktualne

Ferie w Filharmonii Krakowskiej – spotkania z tańcami dawnymi

„Mazurki” Maseckiego: konkurs rozwiązany! +dodaj do schowka
Aktualne

Marcin Masecki to pianista, który lubi się bawić i nigdy nie chodzi utartymi ścieżkami. Udowadnia to po raz kolejny najnowszy jego album, który ukazał się w lutym 2015 roku przy wsparciu Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

Młode Talenty w Muzeum Chopina +dodaj do schowka
Aktualne

Co czwartek znakomici pianiści młodego pokolenia wykonają dla nas repertuar złożony głównie z dzieł Fryderyka Chopina, ale też i innych słynnych kompozytorów.

Obiekty FINA ponownie otwarte +dodaj do schowka
Aktualne

Kino Iluzjon oraz siedziba FINA na Wałbrzyskiej 3/5 zapraszają na wydarzenia!