< powrót

Posłuchaj „Kyrie” H.M. Góreckiego!

data publikacji: 28.04.2014

21 kwietnia odbyło się światowe prawykonanie Kyrie Henryka Mikołaja Góreckiego w Bazylice Archikatedralnej p.w Męczeństwa Św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Kyrie jest już dostępne w serwisie Ninateka.pl!

Henryk Mikołaj Górecki znany z m. in. z III symfonii, pozostawił po śmierci IV symfonię, Oratorium o świętym Adalbercie i Kyrie op.83.

 

Niepublikowane dotąd dzieło, pochodzące ze zbiorów renomowanego wydawnictwa Boosey & Hawkes, zaprezentował Chór Polskiego Radia i znakomita Orkiestra Kameralna Miasta Tychy - Aukso pod dyrekcją Marka Mosia.

 

Kyrie op. 83 na chór mieszany, perkusję, fortepian i orkiestrę smyczkową to jeden z ostatnich utworów skomponowanych przez Henryka Mikołaja Góreckiego. Utwór powstawał w latach 2004-2005 i miał być częścią mszy, o którą pod koniec lat 90. poprosił kompozytora Jan Paweł II.


Górecki zwlekał z realizacją kompozycji, czekając na natchnienie i odpowiedni moment. W 2003 roku podczas audiencji, został upomniany przez papieża, że "trzeba pracować nad mszą, bo latka lecą". Wtedy kompozytor zabrał się do pracy. Niestety, zdołał ukończyć tylko pierwszą część mszalnego cyklu.


„Kyrie jest przykładem późnego stylu, ukazanego, w przeciwieństwie do IV Symfonii, od strony introwertycznej. Możemy tu znaleźć wiele ciemnych brzmień, przeważa bardzo wolne tempo. Na końcu jednak następuje, charakterystyczne dla jego wielu utworów, rozjaśnienie nastroju w długo wybrzmiewającym akordzie A-dur” - powiedział Mikołaj Górecki, syn kompozytora.

 

Górecki papieżowi


Kompozycja Henryka Mikołaja Góreckiego w finale koncertu dedykowanego Janowi Pawłowi II - to nie przypadek. W jego dorobku znajduje się m. in. Totus Tuus. Utwór powstał do tekstu Marii Bogusławskiej, poetki związanej z Akademią Teologii Katolickiej w Warszawie, i nawiązuje do znanego motta papieskiego Jana Pawła II.


Podczas III pielgrzymki papieża do Polski, utwór z wielokrotnie powtarzanym zaśpiewem „Maria”, wykonano dwukrotnie - 8 czerwca na płycie lotniska, tuż po powitaniu Ojca Świętego, oraz 14 czerwca, przed rozpoczęciem mszy na Placu Defilad.

 

 W katedrze


Repertuar koncertu w warszawskiej katedrze stworzyły kompozycje wydane na podwójnym albumie
Próg nadziei, którego premiera odbyła się 14 kwietnia. Wydawnictwo zostało przygotowywane przez Chór Polskiego Radia w związku z kanonizacją błogosławionego Jana Pawła II.


Po raz pierwszy zebrane zostały utwory do tekstów Karola Wojtyły, utwory jemu dedykowane oraz powstałe z inspiracji jego życiem. To kompozycje wielu kompozytorów - m.in. Józefa Świdra, Juliusza Łuciuka, Henryka Jana Botora, Andrzeja Koszewskiego, Wojciecha Widłaka, Pawła Sydora, Marcela Chyrzyńskiego, Sławomira Czarneckiego, ks. Wojciecha Kałamarza.

 

Koncert odbył się 21 kwietnia 2014 r. w Bazylice Archikatedralnej p.w Męczeństwa Św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Chórem Polskiego Radia dyrygował będzie Włodzimierz Siedlik, kierownictwo artystyczne objęła Izabela Polakowska.

Program koncertu:

Juliusz Łuciuk - O, ziemio polska

Henryk Jan Botor - Zawierzenie

Marcel Chyrzyński - Psalm 23

Józef Świder - Psalm 70

Józef Świder - Psalm 8

Sławomir Czarnecki - O łaskawa Panno Maryjo

Wojciech Widłak - Modlitwa do Boga Miłosiernego

ks. Wojciech Kałamarz - Niepokalana Królowa

ks. Wojciech Kałamarz - Słowiański Papież

Juliusz Łuciuk Suita Maryjna

Henryk Mikołaj Górecki - Kyrie

 

Wydarzenie będzie retransmitowane 27 kwietnia o godz. 10.00 przez Program Drugi Polskiego Radia. Od 28 utwór będzie dostępny w portalu NINATEKA.PL.

 

Na zdjęciu: koncert Próg Nadziei w Bazylice Archikatedralnej p.w Męczeństwa Św. Jana Chrzciciela, 21 kwietnia, fot. materiały prasowe / NInA

drukuj pdf

zobacz również:

Beth Gibbons śpiewająca Góreckiego... teraz na płycie! +dodaj do schowka
Aktualne

Zapis koncertu wokalistki Portishead, Krzysztofa Pendereckiego i NOSPR w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej

Klasyka w Dolby Atmos +dodaj do schowka
Aktualne

 

Dwa wydarzenia w siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego uczczą 1050. rocznicę Chrztu Polski. Jednym z nich jest pokaz wykonania jednego z ostatnich utworów Henryka Mikołaja Góreckiego. Oratorium Sanctus Adalbertus zostanie wyświetlone w standardzie dźwięku Dolby Atmos. Drugim jest Pasja wg św. Łukasza Krzysztofa Pendereckiego zarejestrowana na zlecenie NInA.

Obiekty FINA ponownie otwarte +dodaj do schowka
Aktualne

Kino Iluzjon oraz siedziba FINA na Wałbrzyskiej 3/5 zapraszają na wydarzenia!

IV Konkurs dla Nauczycieli Muzyki +dodaj do schowka
Aktualne

Wymyśl najlepszą lekcję o muzyce i wygraj cenny sprzęt muzyczny dla siebie i dla swojej szkoły!