< powrót

Premiera „Wax Music”

data publikacji: 20.09.2013

Utwór został skomponowany z myślą o pierwszym w historii nośniku dźwięku, jakim był wynaleziony pod koniec XIX wieku wałek woskowy do fonografu Thomasa Edisona.

W kompozycji Wax Music Paweł Mykietyn łączy analogowe nośniki dźwięku z cyfrowym komunikatem. W 2012 roku na dwanaście wałków naniesiona została, zrealizowana w studiu muzyki elektronicznej, 24-minutowa warstwa dźwiękowa, zbudowana z dźwięków nieistniejących w naturze w czasach, kiedy wałki były w powszechnym użyciu. Pomysł takiej formy utworu zrodził się w zaciszu berlińskiego Ethnologisches Museum, gdzie znaleźć można niezwykle cenną kolekcję najwcześniejszych nagrań dźwiękowych.

Z uwagi na nietrwałość wałków, które podlegają stopniowej degradacji za każdym razem, gdy dotyka ich igła maszyny Edisona, każde kolejne wykonanie będzie się różniło od poprzedniego, a ich liczba jest ograniczona. Tym samym „Wax Music” łączy przeszłość ze współczesnością, pokazując bardzo egzystencjalny obraz muzyki i jej przemijanie.

Utwór powstał na zamówienie NInA. Polska premiera już 23 września w Studio Koncertowym PR im. W. Lutosławskiego o godz. 19.30.  W programie tego wieczoru koncertowego, poświęconego pamięci Andrzeja Chłopeckiego, znajdą się ponadto utwory: „I morza już nie ma” Marcina Bortnowskiego, „Łzy” Martina Smolki, „Epilog” Pawła Szymańskiego oraz „Melodia w Ogrodzie Oliwnym” Onute Narbutaite.

W nocy z 22 na 23 września na antenie TVP 2 będzie można zobaczyć dwie produkcje NInA związane z Festiwalem Warszawska Jesień: „Nie dla każdego”, dokument w reż. Piotra Stasika i Tomasza Wolskiego będący spojrzeniem „od kuchni” (godz. 00:05) oraz rejestrację wykonania utworu Aleksandry Gryki „obeserverobserver” na ubiegłorocznym Festiwalu (godz. 00.30).  

drukuj pdf

zobacz również:

Słuchaj muzyki… w Ninatece! +dodaj do schowka
Aktualne

Ponad 1000 materiałów muzycznych jest dostępnych w jednym z serwisów internetowych FINA

Usłysz mnie. Muzyka +dodaj do schowka
Aktualne

Zrozumieć muzykę współczesną. Popularyzatorskie wykłady w Warszawie

Sto na sto. Muzyczne dekady wolności +dodaj do schowka
Aktualne

Setka najważniejszych polskich utworów na 100-lecie niepodległości Polski

#Sieć hasłem festiwalu Musica Polonica Nova +dodaj do schowka
Aktualne

Czym jest muzyka postinternetowa? Będzie można o tym przekonać się we Wrocławiu!