< powrót

Przed orkiestrę - instrumenty muzyczne od podstaw

data publikacji: 17.02.2016

Nowy cykl koncertów szkolnych w Filharmonii Szczecińskiej

fot. M. Toczek
Cykl koncertów „Przed orkiestrę” skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. W trakcie trwających od lutego do czerwca spotkań zaprezentowane zostaną  instrumenty wchodzące w skład orkiestry symfonicznej, zarówno w repertuarze solowym, jak i w grupach instrumentów. W ramach koncertów zostana pokazane krótkie etiudy filmowe ukazujące budowę omawianych instrumentów i sposoby ich konserwacji.

 

Pierwszy koncert szkolny „Przed orkiestrę #Po_całości” odbędzie się 29 lutego. Będzie poświęcony grupie instrumentów dętych drewnianych o wielu elementach składowych: fletom, fagotom, obojom i klarnetom. Stroiki, esy, skrzydło, stopa, rura basowa, czara głosowa, czy klapy służą do wykonania wielu czynności niezbędnych, by te instrumenty mogły właściwie zabrzmieć. Utwory na te instrumenty wykonają muzycy Orkiestry Filharmonii w Szczecinie pod dyrekcją Marka Siwka. Spotkanie poprowadzą Rafał Hajdukiewicz i Przemysław Żychowski.

 

W programie zostaną zaprezentowane fragmenty utworów: Fantazja e-moll na flet i orkiestrę op. 79 Gabriela Fauré, Koncert obojowy C-dur KV 314 (271k) Wolfganga Amadeusa Mozarta, Promenade (1937) George’a Gershwina, Preludia taneczne (1955) Witolda Lutosławskiego, Koncert fagotowy a-moll RV 497 Antonia Vivaldiego, Tarantella a-moll na flet, klarnet i orkiestrę op. 6 Camille Saint-Saënsa.

 

Kolejne koncerty z serii zaplanowane są na 16 marca („#Dęciaki 2”), 25 kwietnia („#Perka”), 23 maja („#Smyki”) i na 9 czerwca („#Po całości”).

 

drukuj pdf

zobacz również:

Obiekty FINA ponownie otwarte +dodaj do schowka
Aktualne

Kino Iluzjon oraz siedziba FINA na Wałbrzyskiej 3/5 zapraszają na wydarzenia!

IV Konkurs dla Nauczycieli Muzyki +dodaj do schowka
Aktualne

Wymyśl najlepszą lekcję o muzyce i wygraj cenny sprzęt muzyczny dla siebie i dla swojej szkoły!

Po cichu. O muzyce i literaturze +dodaj do schowka
Aktualne

Daniel Cichy, dyrektor Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, będzie prowadzić cykl rozmów online o prawie autorskim i edukacji muzycznej

Jak uczyć się z domu? FINA podpowiada! +dodaj do schowka
Aktualne

Gotowe scenariusze lekcji, nowe opracowania biogramów najwybitniejszych Polaków i atrakcyjne materiały audiowizualne pozwalające na naukę z zakresu m.in. literatury, wiedzy o kulturze, a w szczególności wiedzy filmie i muzyce oraz wiedzy o społeczeństwie proponuje Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny. Edukacyjne treści dostępne bezpłatnie online znaleźć można m.in. na ninateka.pl, filmotekaszkolna.pl czy biogramy.pl