< powrót

Rok Feliksa Nowowiejskiego

data publikacji: 01.07.2016

15 lipca 2016 roku mija sto sześć lat od pierwszego publicznego wykonania Roty

15 lipca 2016 roku mija sto sześć lat od pierwszego publicznego wykonania Roty. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku pieśń ta była kandydatką, obok Mazurka Dąbrowskiego, do roli hymnu narodowego. Muzykę do niej skomponował Feliks Nowowiejski.

W 2016 r. przypada 70. rocznica śmierci, a w 2017 r. – 140. rocznica urodzin kompozytora. W związku z tym Sejm uchwałą z 31 grudnia 2015 r. ustanowił Feliksa Nowowiejskiego patronem 2016 roku, podkreślając szczególne znaczenie jego twórczości muzycznej dla umacniania polskości.

Artysta był autorem wielu popularnych kantat i pieśni, komponowanych do tekstów wybitnych polskich autorów, m. in. Jana Kochanowskiego, Zygmunta Krasińskiego, Cypriana Kamila Norwida, czy Marii Konopnickiej. Jednak znany jest przede wszystkim jako autor muzyki do wiersza „Rota” Konopnickiej. Skomponowaną przez Nowowiejskiego pieśń po raz pierwszy wykonano 15 lipca 1910 r. w Krakowie w czasie manifestacji patriotycznej z okazji odsłonięcia Pomnika Grunwaldzkiego, który Ignacy Jan Paderewski ufundował dla upamiętnienia 500. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem.

Włączając się w obchody jubileuszu, Muzykoteka publikuje biogram kompozytora autorstwa muzykolog dr Iwony Lindstedt.

drukuj pdf

zobacz również:

Obiekty FINA ponownie otwarte +dodaj do schowka
Aktualne

Kino Iluzjon oraz siedziba FINA na Wałbrzyskiej 3/5 zapraszają na wydarzenia!

IV Konkurs dla Nauczycieli Muzyki +dodaj do schowka
Aktualne

Wymyśl najlepszą lekcję o muzyce i wygraj cenny sprzęt muzyczny dla siebie i dla swojej szkoły!

Po cichu. O muzyce i literaturze +dodaj do schowka
Aktualne

Daniel Cichy, dyrektor Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, będzie prowadzić cykl rozmów online o prawie autorskim i edukacji muzycznej

Jak uczyć się z domu? FINA podpowiada! +dodaj do schowka
Aktualne

Gotowe scenariusze lekcji, nowe opracowania biogramów najwybitniejszych Polaków i atrakcyjne materiały audiowizualne pozwalające na naukę z zakresu m.in. literatury, wiedzy o kulturze, a w szczególności wiedzy filmie i muzyce oraz wiedzy o społeczeństwie proponuje Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny. Edukacyjne treści dostępne bezpłatnie online znaleźć można m.in. na ninateka.pl, filmotekaszkolna.pl czy biogramy.pl