< powrót

Sezon na klasykę

data publikacji: 19.06.2017

Pod chmurką – w ogrodach, na placach, ale też w kościołach i filharmonii. Gdzie słuchać muzyki klasycznej w lato? 

zdjęcie przedstawia koncert w ramach festiwalu Strefa Ciszy odbywający się w Łazienkach Królewskich w Warszawie, słuchacze siedzą na leżakach
Festiwal Strefa Ciszy, fot. Łazienki Królewskie

Druga część przeglądu tutaj.

Jak co roku: Chopin w Łazienkach Królewskich

Od 21 maja do 24 września w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbywają się koncerty z muzyką Fryderyka Chopina. Kilkudziesięciu znakomitych pianistów, uczestników Konkursu Chopinowskiego występuje w kolejne niedzielne popołudnia – o godz. 12 i 16.

Chopina w Warszawie za darmo można też posłuchać na UMFC w ramach Wieczorów Chopinowskich na Okólniku.

Dżemsesje Klasyczne

Inną propozycją słuchania muzyki klasycznej „pod chmurką” jest warszawski cykl Dżemsesje klasyczne. Są to półformalne spotkania muzyków klasycznych pod kierownictwem Marcina Maseckiego i Tomka Pokrzywińskiego, celujące w odnowienie zaniedbanej tradycji wspólnego muzykowania poza sceną w filharmonii. 27 czerwca o godz. 20:30 w roli kuratorów wystąpią Marcin Zdunik (wiolonczela) oraz Aleksander Dębicz (fortepian), do których dołączą inni muzycy. Koncerty odbywają się co dwa tygodnie we wtorki o 20:30. Kolejne terminy: 11 lipca, 25 lipca, 15 sierpnia, 29 sierpnia. Więcej informacji na stronie projektu Plac Defilad.

Strefa Ciszy

Strefa Ciszy Royal Łazienki Music Festival to od kilku sezonów jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych w stolicy. Pierwszy koncert już 1 lipca, a kolejne odbywać się będą co dwa tygodnie – każdy koncert to kilkanaście wydarzeń, od programu dla dzieci prezentującego muzykę różnych kultur (Melomaluszki) po scenę otwartą, scenę chórów i występy zespołów z różnych części Europy. Na stronie festiwalu pełna informacja o programie.

Poznań Baroque

Wielkopolski festiwal zmienił formułę. Koncerty teraz odbywać się będą co miesiąc, poczynając od 19 czerwca, kiedy to zaprezentowana zostanie muzyka orkiestrowa i koncertująca J.F. Telemanna, J.S. Bacha i J.M. Leclaira. Pod koniec lipca (29.07) usłyszymy suity wiolonczelowe Jana Sebastiana Bacha, a już kilka dni później (3.08) odbędzie się koncert z muzyką chrześcijańską i żydowską późnośredniowiecznych Włoch. 10 sierpnia – powrót do muzyki Bacha (Koncerty klawesynowe), a cykl zwieńczy we wrześniu (17.09) koncert Świat się kręci wokół Vivaldiego. Dokładny program, informacje o godzinach rozpoczęcia i miejscach koncertów są do znalezienia na stronie festiwalu.

Oliwskie organy

W dniach 30 czerwca – 25 sierpnia w Oliwie już po raz 60. będzie się odbywał Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej. Jego ideą jest podtrzymywanie wielowiekowej gdańskiej tradycji organowej. Charakter Festiwalu (prezentacja muzyki organowej i symfonicznej w wirtuozowskich wykonaniach), wakacyjny okres oraz usytuowanie Katedry Oliwskiej z pewnością zachęci mieszkańców Trójmiasta i turystów do licznego uczestnictwa w koncertach.  

Bach dla dzieci i młodzieży (w Świdnicy)

Tradycyjnie na przełomie lipca i sierpnia (28.07-6.08) w Świdnicy odbywa się Festiwal Bachowski o bogatym, wręcz imponującym programie. W jego ramach – specjalny blok dziecięcy. Dzieci i młodzież do 18 roku życia ma bezpłatny wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe. True hero collection to specjalny konkurs, którego bohaterami są kompozytorzy i wielkie umysły (np. filozofowie) – zadaniem uczestników jest zebranie jak największej kart z ich wizerunkami, które otrzymają podczas koncertów.

Drugą atrakcją jest Akademia bachowska junior, czyli orkiestra najmłodszych dla chętnych skrzypków (vn), altowiolistów (va), wiolonczelistów (vc), kontrabasistów (cb), flecistów grających na fletach poprzecznych (fl) i prostych (rec), oboistów (ob) i fagocistów (fg) w wieku 14–19 lat.

W końcu koncerty z cyklu Bach dla Dzieci, czyli koncerty dla dzieci w Państwowej Szkole Muzycznej w Świdnicy. 

Muzyka dawna w Jarosławiu

Od 20 do 27 sierpnia w południowo-wschodniej Polsce odbywać się będzie festiwal Pieśń Naszych Korzeni. Codziennie jeden koncert – od estońskich hymnów reformacyjnych po muzykę z kręgu bizantyjskiego.

Ogrody Muzyczne

Estonia to również główny gość festiwalu Ogrody Muzyczne, który odbędzie się od 1 do 26 lipca na Dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie. Związane jest to z objęciem przez Estonię przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. Zacznie się wystawieniem Traviaty Verdiego, natomiast akcenty estońskie pojawią się na koncertach m.in. 3, 10, 19 i 24 lipca.

Paradyż: Muzyka w Raju

Paradyż jak co roku gości muzyków klasycznych. Od 18 do 26 sierpnia to lubuskie miasteczko będzie rozbrzmiewać muzyką klasyczną. Głównym bohaterem będzie związany przez kilka lat z terenami dzisiejszej Ziemi Lubuskiej Georg Philipp Telemann. Oprócz niego usłyszymy dzieła kompozytorów, których Telemann podziwiał i z którymi się przyjaźnił, a także muzyka XVII wieku, której część stanowi twórczość Telemanna.

Łódź i okolice: Kolory Polski

Filharmonia Łódzka zaprasza do zwiedzania centralnej Polski poprzez muzykę. Kolory Polski to objazdowy cykl, który od czerwca do sierpnia odwiedzi wiele miast i miasteczek. Niemal każdy z około dwudziestu koncertów odbywa się w innym miejscu: w starych kościołach i klasztorach, tajemniczych zamkach i muzeach, bogatych w cenne eksponaty, choć czasem niedocenianych, a często – w plenerze, w otoczeniu dworskich parków czy na leśnej polanie. Rozbrzmiewać będzie nie tylko muzyka klasyczna, ale też jazz czy muzyka folkowa. Finał trasy koncertowej 2 września w Łodzi – usłyszymy na nim utwór Artura Zagajewskiego, powstały specjalnie na zamówienie festiwalu.

Emanacje w Małopolsce

2 lipca, koncertem w wykonaniu zespołu kameralnego Filharmonii Berlińskiej Scharoun Ensemble, rozpocznie się 5. już edycja letniego festiwalu Emanacje organizowanego przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. W planach 40 koncertów  odbywających się w starannie dobranych i niezwykle atrakcyjnych lokalizacjach na terenie Małopolski. Repertuar koncertów obejmuje recitale solowe, koncerty kameralne, jak również muzykę symfoniczną, chóralną i jazz. Więcej informacji na stronie festiwalu.

drukuj pdf

zobacz również:

Jeszcze więcej festiwali! +dodaj do schowka
Aktualne

Oto nasz suplement do mapki wakacyjnych imprez z muzyką klasyczną