< powrót

#Sieć hasłem festiwalu Musica Polonica Nova

data publikacji: 16.04.2018

Czym jest muzyka postinternetowa? Będzie można o tym przekonać się we Wrocławiu!

zdjęcie przedstawia instrumentalistów i instrumentalistki zespołu Platypus Ensemble, dwunastu muzyków, stojących na tle ściany
Platypus Ensemble, fot. Igor Ripak

Wrocławski festiwal Musica Polonica Nova ma w tym roku motto #sieć. Hasło oznacza nie tylko Internet, lecz także sieciową strukturę programu, w której poszczególne wątki mogą spotykać się w ramach różnych wydarzeń. Tych przewidziano kilkanaście.

Na festiwalu silny będzie nurt postinternetowy, komentujący wpływ sieci na codzienność. Wśród kilkunastu koncertów, prezentacji, dyskusji warto zwrócić uwagę szczególnie na cztery. Koncert #online (24.04, godz. 18.15) otworzy festiwal na publiczność z całego świata poprzez transmisję w internecie. Zaprezentują się na nim polscy twórcy muzyki postinternetowej – z utworami powstałymi w ostatnich latach. Wstęp do koncertu przedstawi Jan Topolski. Więcej o tym, czym jest muzyka postinternetowa można było się przekonać na koncercie Rewolucja cyfrowa muzyki, który odbył się w Narodowym Instytucie Audiowizualnym w 2015 roku.

Oto przykład koncertu wykonawcy „postinternetowego” – w wykonaniu Sebastian Berwecka:

Sebastian Berweck | Rewolucja Cyfrowa Muzyki

Inną prezentacją postinternetowych trendów jest koncert #post (22.04, godz. 18.15), na którym zostaną zaprezentowane utwory Cezarego Duchnowskiego, Jacka Sotomskiego i Niny Fukuoki. Przed koncertem wstęp, który poprowadzi Krzysztof Stefański.

W podróż przez historię polskiej muzyki współczesnej zabierze nas koncert #OśCzasu (26.04, godz. 18:15), na którym wystąpią zespoły kameralne NFM: Lutosławski Quartet i LutosAir Quintet. Zaczną ją od sonoryzmu, następnie przejdą przez nurt nowego romantyzmu i postmodernizmu, a skończą na utworach najmłodszego pokolenia kompozytorów. W programie m.in. Krzysztof Penderecki, Tadeusz Wielecki, Witold Szalonek i Paweł Mykietyn. W finale koncertu zespoły wspólnie prawykonają utwór kompozytora rezydenta festiwalu – Marcina Stańczyka. Zanim rozbrzmi muzyka usłyszymy wprowadzenie Krzysztofa Stefańskiego.

Kolejną ciekawą prezentacją jest koncert #MiniOpera (21.04, godz. 18.15), czyli wykonanie utworu MiniOpera na zespół kameralny, solistów i elektronikę. Czworo kompozytorów współtworzy operę kameralną osnutą wokół bajek Erny Rosenstein, polskiej malarki i poetki z kręgu surrealizmu. Utwór wykona zespół Platypus Ensemble. Przed koncertem o koncepcie stojącym za utworem i o jego kontekście opowie Jan Topolski.

To tylko kilka z wydarzeń bardzo ciekawie zapowiadającego się festiwalu!

Czas: 19–28.04.2018

Miejsce: Wrocław, Narodowe Forum Muzyki, pl. Wolności 1

 

  

drukuj pdf

zobacz również:

Słuchaj muzyki… w Ninatece! +dodaj do schowka
Aktualne

Ponad 1000 materiałów muzycznych jest dostępnych w jednym z serwisów internetowych FINA

Muzyka i dźwięk w filmie +dodaj do schowka
Aktualne

Kolejna odsłona cyklu prezentacji dla nauczycieli i animatorów Do zobaczenia. Odkrywamy archiwa!

Usłysz mnie. Muzyka +dodaj do schowka
Aktualne

Zrozumieć muzykę współczesną. Popularyzatorskie wykłady w Warszawie

Skrzyżowanie Kultur dla dzieci +dodaj do schowka
Aktualne

Koncert muzyki irlandzkiej oraz warsztaty