< powrót

Słuchaj koncertów Actus Humanus!

data publikacji: 04.12.2015

Skrzypek Giuliano Carmignola z Accademią Bizantiną i Ottavio Dantone, kontratenor Franco Fagioli, kontrowersyjna formacja Graindelavoix i Björn Schmelzer oraz legendarna Akademie für Alte Musik Berlin – to tylko niektóre z gwiazd piątej edycji festiwalu muzyki dawnej Actus Humanus. Współorganizatorem festiwalu jest Narodowy Instytut Audiowizualny, a koncerty w ramach wydarzenia będzie można wysłuchać na naszej stronie.

Ideą Actus Humanus jest prezentowanie arcydzieł muzyki dawnej, ze szczególnym naciskiem na kompozycje korespondujące z okresem Bożego Narodzenia. Za ich interpretacje biorą się czołowi wykonawcy muzyki dawnej z całego świata

 

Wielka inauguracja już 7 grudnia w Centrum św. Jana. W wirtuozowskich koncertach Jana Sebastiana Bacha i Antonia Vivaldiego wystąpią światowej sławy włoski skrzypek Giuliano Carmignola oraz prowadzona przez Ottavia Dantonego formacja Accademia Bizantina.

 

Dzień później w Dworze Artusa pojawią się wyrafinowani specjaliści od repertuaru francuskiego  – Les Talens Lyriques pod wodzą Christophe’a Rousseta z bożonarodzeniowym repertuarem Marca-Antoine’a Charpentiera.

 

9 grudnia na Festiwalu zabrzmią kantaty J. S. Bacha w wykonaniu zespółu solistów – kameralistów Le Banquet Céleste, skupionych wokół francuskiego kontratenora i dyrygenta Damiena Guillona. Zespół, rezydent przy Festiwalu de Lanvellec, słynie z precyzyjnych i niezwykle stylowych interpretacji dzieł lipskiego kantora.

 

Kontrowersyjni Graindelavoix i Björn Schmelzer 10 grudnia wykonają w Gdańsku cypryjskie nieszpory ze słynnego manuskryptu turyńskiego J.II.9 (przypisywane Jeanowi Hanelle) oraz tradycyjne śpiewy sufickie, bizantyjskie i maronickie. Działający w Antwerpii multidyscyplinarny zespół, fascynuje się głosem i genealogią repertuaru wokalnego i ma reputację pioniera z powodu kompletnie nowego podejścia do starego repertuaru, wykraczając poza historyczną wiedzę.

 

11 grudnia w Dworze Artusa pojawi się Akademie für Alte Musik Berlin, uznawana dziś za jedną z najwybitniejszych orkiestr kameralnych na świecie. Muzycy mają za sobą bezprecedensowe pasmo sukcesów, występują w najważniejszych ośrodkach muzycznych Europy, a trasy koncertowe zaprowadziły ich do Azji i obu Ameryk. W Gdańsku zaprezentują zróżnicowany, świąteczny program dzieł barokowych.

 

12 grudnia w tym samym miejscu wystąpią bezbłędni w interpretacji madrygałów Claudia Monteverdiego Les Arts Florrisants i Paul Agnew.

 

Na finał jubileuszowego wydania Actus Humanus pojawią się  ulubieńcy publiczności - charyzmatyczna formacja Il Pomo d’Oro z koncertmistrzem Riccardem Minasim i kontratenorem Francem Fagiolim. Wspólnie zaprezentują fajerwerkowy program złożony z arii pisanych przez wybitnych kompozytorów dla kastrata Caffarellego.

 

 

Czas: 7-13.12.2015

Miejsce: Gdańsk

www.actushumanus.com

drukuj pdf

zobacz również:

Gibbons śpiewa Góreckiego +dodaj do schowka
Aktualne

Pokaz rejestracji koncertu w FINA

Skrzyżowanie Kultur dla dzieci +dodaj do schowka
Aktualne

Koncert muzyki irlandzkiej oraz warsztaty

Co nas łączy? +dodaj do schowka
Aktualne

Relacje, czyli koncert-performance chóru VRC na warszawskiej Pradze

#Sieć hasłem festiwalu Musica Polonica Nova +dodaj do schowka
Aktualne

Czym jest muzyka postinternetowa? Będzie można o tym przekonać się we Wrocławiu!