< powrót

Lipcowe Smykowizje w nosidełkach i nie tylko

data publikacji: 06.07.2017

Cykl zajęć muzyczno-plastycznych dla dzieci wieku do 5 lat w Zamku Ujazdowskim

Rodzice z dziećmi  przypinają spinacze do kolorowych linek zawieszonych na metalowym stelażu
Smykowizje, fot. Marek Krzyżanek

Jak się robi tęczę? Czy można namalować obraz za pomocą ruchu? Jaki kolor mają morskie fale? Co to są słowodźwięki? Kto potrafi szumieć jak las? W lipcu Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zaprasza na muzyczne, dźwiękowe i sensoryczno-wizualne działania, realizowane wśród obiektów i obrazów sztuki współczesnej, w inspirujących przestrzeniach wystaw: Późna polskość. Formy narodowej tożsamości po 1989 roku i Pokój i pół – indywidualnej wystawy Laury Limy.

Smykowizje to cykl miniperformansów i koncertów dla rodzin z dziećmi w wieku 0-5 lat. Podczas wydarzeń istotna jest aktywizacja wzroku, słuchu, smaku, dotyku i odczuwania najmłodszych. W trakcie koncertów Smykowidzowie zamieniają się w słuch w niepowtarzalnej scenerii współczesnych dzieł sztuki. W czasie wizualnych performansów sensorycznych za pomocą zmysłów smaku, dotyku, wzroku i węchu poznają różne materiały, nie tylko plastyczne, z których gdy będą starsze, nauczą się wyczarowywać cuda. Podczas interaktywnych wydarzeń, poprzez odpowiednie pobudzanie, połączone z dobrą zabawą, najmłodsi rozwijają percepcję w różnych zakresach. A przede wszystkim dobrze i twórczo się bawią. Projekt adresowany jest do rodziców i opiekunów, a jednocześnie ukierunkowany na rozwój małych dzieci. Organizatorzy zachęcają rodziców do samodzielnego posługiwania się materiałami i narzędziami, by dzieci mogły się na ich działaniu wzorować. W ramach cyklu odbywają się trzy rodzaje wydarzeń: plastyczne, wizualno-dźwiękowe oraz muzyczne w formie miniperformansów i koncertów.

Na zajęciach plastycznych (druga i czwarta sobota miesiąca) za każdym razem stosowane są inne materiały i narzędzia, z którymi zapoznają się dzieci od pierwszych miesięcy życia. W działaniach wykorzystywane są materiały: ciecz newtonowska (zrobiona ze skrobi ziemniaczanej), papier czerpany, folia transparentna, piasek, kamienie, podświetlane stoliki, drewno, folia bąbelkowa, kalka techniczna, gąbka, krepina, worki jutowe, owoce, warzywa oraz wiele innych, również bardzo nieoczywistych materiałów. Sugerowany wiek dziecka, uczestniczącego w wydarzeniach plastycznych: od 1 roku życia.

W pierwszą i trzecią sobotę miesiąca odbywają się performanse wizualno-dźwiękowe i koncerty. Podczas nich stosowane są nieco inne materiały: wstążki, sznurki, filc, kocyki, poduszki, tiul, kolorowe pióra, instrumentarium orffowskie, a kształty, kolory i materiały „kojarzone są” często z ruchem, dźwiękami oraz specjalnie dobranymi utworami i piosenkami, wykonywanymi na żywo, których maluchy słuchają w skupieniu, ale też i aktywnie reagują, poprzez ruch, bieganie, spontaniczne odgłosy, improwizowany taniec i wiele innych aktywności, które są przez animatorów i edukatorów Smykowizji mile widziane.

Szczegółowy program na lipiec:

1 lipca, godz. 10.00 i 11.00  – Kształt wody
Podczas działania w przestrzeni wystawy Późna polskość. Formy narodowej tożsamości po 1989 roku spróbujemy nadać kształt wodzie. Sprawdzimy co się stanie, gdy dodamy do niej rozmaite substancje i będziemy barwić wodę mieszając kolory. Na koniec wykonamy własne wielobarwne tęcze.
Prowadzenie: Anna Szary

8 lipca, godz. 10.00 i 11.00  – Smykowizje – SmykoAkcje. Ślady
Tematem spotkania będą ślady, jakie pozostawiamy na różnych materiałach. Wyjdziemy poza przestrzeń galerii i na terenie Ogrodu Miejskiego Jazdów Usportowiony przekonamy się, jak to jest używać części ciała zamiast pędzla. Zaczniemy od palca, aby przejść do kolejnych możliwości, jakie dają nasze stopy czy dłonie. Do malowania wykorzystamy własnoręcznie wykonane farby. A „sprawcą”  obrazów będzie przede wszystkim… ruch.
Prowadzenie: Anna Szary

15 lipca, godz. 10.00 i 11.00  – Morze w każdym humorze
Zielone, granatowe, białe, i czerwone – zagramy kolorowe morskie dźwięki, zanurkujemy w morską toń w różnych tonacjach. Przy okazji koncertu w przestrzeni wystawy Pokój i pół Laury Limy dowiemy się czym jest brazylijska samba i spróbujemy ją wyklaskać.
Prowadzenie: Anna Szawiel, wystąpi Hashtag Ensemble w składzie: Adam Eljasiński - klarnet

22 lipca, godz. 10.00 i 11.00  – Na tropie słowodźwięków
Słowodźwięki to takie słowa, które brzmią w sposób szczególny, czyli… dźwięczą. A może to dźwięki, które układają się w słowa? To niezwykli bohaterowie, których warto odnaleźć, bo są szczególnie bliscy (bliskie) dzieciom: maluchy bardzo lubią się z nimi (i nimi) bawić.
Prowadzenie: Anna Kierkosz
Wystąpi Hashtag Ensemble w składzie: Marta Grzywacz – głos, Adam Eljasiński – klarnet

29 lipca, godz. 10.00 i 11.00  – Szepty i smyki
Kto potrafi zaszumieć jak las? Kto potrafi syczeć jak wąż? Ale kto zaśpiewa jak flet albo skrzypce? Czary – mary i zamienimy się dźwiękami z instrumentami. Będzie magicznie, onirycznie i radośnie, bo wszystko odbędzie się w przestrzeni wystawy Laury Limy Pokój i pół. Są wakacje – jest zabawa.
Prowadzenie: Anna Szawiel
Wystąpi Hashtag Ensemble w składzie: Marta Grzywacz – głos, Ania Karpowicz – flet, Agnieszka Guz – skrzypce

Zespół Hashtag Ensemble – grupa założona w 2013 roku. Tworzą ją na zasadzie synergii mniejsze zespoły kameralne, z sukcesami propagujące twórczość polskich kompozytorów, także tych młodego pokolenia. Inicjatywa łączy wybitnych młodych wykonawców i kompozytorów stale zaangażowanych w pracę z Hashtag Ensemble (Dariusz Przybylski, Ignacy Zalewski, Wojciech Błażejczyk). Członkowie Hashtag Ensemble mają w dorobku łącznie 72 prawykonania, 103 nagrody w konkursach jako wykonawcy muzyki klasycznej oraz występy na 78 polskich i międzynarodowych festiwalach muzycznych. Ważną sferą działalności Hashtag Ensemble jest improwizacja. Tworzy go łącznie kilkunastu instrumentalistów i wokalistów, którzy występują w różnych składach i zespołach.

Smykowizje – oprowadzania w nosidełkach

Czy można uczestniczyć w kulturze, będąc na urlopie macierzyńskim lub tacierzyńskim, a jednocześnie zadbać o rozwój swojego dziecka? CSW Zamek Ujazdowski zaprasza rodziców i opiekunów małych dzieci na specjalne przedpołudniowe oprowadzania z cyklu Smykowizje. To kolejna odsłona programu dla rodzin z dziećmi do lat 5 (zarówno w wózkach, nosidełkach, jak i na własnych nóżkach). Organizatorzy zapraszają na oprowadzania po aktualnych wystawach, dostosowane do potrzeb i percepcji maluchów oraz wymagań i możliwości ich opiekunów. Spotkania w przestrzeni wystaw poprowadzą specjalnie przygotowani edukatorzy, w nieśpiesznej atmosferze, z otwartością na pytania i okazją do rozmowy i wspólnego przebywania dzieci i rodziców. Uwaga maluchów zostanie ukierunkowana na kształty, kolory i obiekty, ale także ruch i dźwięki, obecne na wystawach sztuki współczesnej i w przestrzeniach galerii w sposób szczególny. Oprowadzania odbywają się dwie środy w miesiącu, zawsze o godzinie 11.00. Wstęp dla rodzica w cenie biletu na galerię (normalny bilet: 12 złotych). Wstęp dla dziecka – wolny.

12 lipca 2017, godz. 11.00, specjalne oprowadzanie po wystawie indywidualnej Laury Limy „Pokój i pół”. Prowadzenie: Anna Szary

26 lipca 2017, godz. 18.00, dźwiękowe oprowadzanie po wystawie indywidualnej Laury Limy "Pokój i pół". Prowadzenie: Anna Kierkosz

zbiórka w holu U-jazdowskiego

miniperformanse, koncerty i warsztaty dla rodzin z dziećmi 0-5 lat

godz. 10:00 – grupa młodsza: 0-2 lata

godz. 11:00 – grupa starsza: 3-5 lat

Sugerowany wiek dziecka, uczestniczącego w wydarzeniach plastycznych: od 1 roku życia.

Wstęp: bilet rodzinny 30 pln (w cenie biletu wstęp na wystawy)

Obowiązują zapisy: info@u-jazdowski.pl lub tel: + 48 22 628 12 71-73, wew. 135

drukuj pdf

zobacz również:

Jak oceniasz Muzykotekę? +dodaj do schowka
Aktualne

Pomóż nam ulepszyć serwis!

Music in Movement +dodaj do schowka
Aktualne

Kolekcja muzyki czterech wielkich europejskich kompozytorów