< powrót

Szalone Dni Muzyki 2016

data publikacji: 22.09.2016

Co jest nudniejsze: flaki z olejem czy muzyka klasyczna?

fot. Serwis Orkiestry Sinfonia Varsovia

Już w najbliższy piątek rozpocznie się siódma polska edycja festiwalu Szalone Dni Muzyki. To cieszący się wielką popularnością międzynarodowy festiwal muzyki klasycznej, znany na świecie pod nazwą La Folle Journée. W tym roku po raz 7. odbędzie się w Warszawie, a po raz pierwszy w Żyrardowie (1.10) i Mińsku Mazowieckim (2.10). 7. edycja polskich Szalonych Dni Muzyki jest poświęcona niezwykle uniwersalnemu tematowi, jakim jest natura.

Festiwal przeznaczony jest dla osób o różnym poziomie wtajemniczenia – zarówno dla wiernych melomanów, jak i osób, które o muzyce klasycznej wiedzą bardzo mało. Łącznie w ramach polskiej edycji festiwalu przewidziano 60 koncertów. Podzielono je na różne kategorie: Klasyka, Klasyka inaczej, Rodzinne, Dla dzieci oraz Młodzi wykonawcy.

Jeśli kogoś np. interesują wydarzenia dla dzieci, to w sobotę i w niedzielę może wybrać się na trzy odsłony koncertu Smykofonia czy na bajki operowe na podstawie Carmen (sobota) oraz Cyrulika sewilskiego. W sobotę i niedzielę będzie można poznawać muzykę z całą rodziną. Strumyki, ptaszki i pioruny, czyli Beethovena notatki z wycieczki (sobota, godz. 11) – to specjalny koncert edukacyjny dla słuchaczy w każdym wieku. W niedzielę ponownie będzie można wsłuchać się w muzykę imitującą dźwięki natura: na koncercie Ptasi śpiewacy, tancerze i muzyczny teatr przyrody zabrzmią utwory Schumanna, Wagnera, Czajkowskiego czy Rimskiego-Korsakowa.

Jeśli od tego przybytku jeszcze nie boli głowa, to fanów klasyki przez duże K z pewnością ucieszy się w piątek odbywający się w piątek koncert świetnego Meccore String Quartet z utworami Ligetiego i Sibeliusa. To tylko kilka przykładów. Koncertów w ramach festiwalu jest jednak 60. Trudno wymieniać wszystkie ciekawe wydarzenia, najlepiej po prostu wybrać się w weekend do Teatru Wielkiego i samemu ułożyć swoją muzyczną ścieżkę.

Warto jednak spieszyć się z wejściówkami. Te wyprzedają się jak ciepłe bułeczki. Ci, którzy nie dotrą na koncerty, niech obejrzą filmiki promocyjne festiwalu (są też do ściągnięcia na smartfony ze strony szalone360.pl). Jest na co popatrzeć!

 

 

Miejsce: Warszawa, Teatr Wielki
Czas: 23.09-25.09 oraz 1.10 (Żyrardów, Centrum Kultury i Resurs) i 2.10 (Mińsk Mazowiecki, Miejski Dom Kultury)
www.szalonednimuzyki.pl

drukuj pdf

zobacz również:

Mała Warszawska Jesień 2016 +dodaj do schowka
Aktualne

16 września rusza kolejna dziecięca odsłona słynnego festiwalu muzyki współczesnej

Cała orkiestra w smartfonie +dodaj do schowka
Aktualne

Aplikacja mobilna Orkiestrownik to multimedialny przewodnik pokazujący wszystkie tajemnice orkiestry symfonicznej

Kołysanki i walkman - czyli wrześniowe warsztaty muzyczne +dodaj do schowka
Aktualne

W drugiej połowie września ruszają warsztaty muzyczne organizowane przez Muzykotekę dla szkół i przedszkoli