Jak brzmi las? Czy szum morza jest muzyką? Czy melodie i rytmy mogą naśladować zwierzęta? Czy ptaki naprawdę śpiewają? Muzykoteka Szkolna zaprasza najmłodszych na warsztaty – 6 i 7 września.

Ilustracyjne walory muzyki są znane człowiekowi od najdawniejszych czasów, już wtedy powstawały gwizdki naśladujące odgłosy ptaków, a także instrumenty perkusyjne odtwarzające najróżniejsze dźwięki przyrody.
Dziś my – mieszkańcy miast – rzadko zastanawiamy się nad tym, jak brzmi natura. Muzyki słuchamy mimochodem, wchodząc do sklepu, windy czy fryzjera. Czasem nie zwracamy na nią uwagi, bo uszy mamy szeroko zamknięte.
Warto je jednak otworzyć, by przekonać się, jak wiele jest do usłyszenia.
W pierwszy wrześniowy weekend (6 i 7.09) zachęcamy do odwiedzenia Miasta i Ogrodu w Warszawie przy ul. Żelaznej 51/53. Ninateka zaprasza dorosłych na sentymentalną podróż filmową, a Muzykoteka Szkolna zabierze dzieci (od 3. do 8. roku życia) na niezwykłą wyprawę do świata natury.
Posłuchamy symfonii fal, zatańczymy z żółwiem kankana, będziemy obserwować majestatyczny taniec łabędzia na powierzchni wody, ale przede wszystkim będziemy mieć uszy szeroko otwarte – bo w miejskim ogrodzie jest całe mnóstwo muzyki.
Warsztaty poprowadzi Aleksandra Endzelm, absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina, prowadząca zajęcia rytmiczne z dziećmi przy użyciu metody Carla Orffa i Emila Jaques-Dalcroze’a. Pracuje w przedszkolu Montessori House.
Obejrzyj zdjęcia z poprzednich warsztatów Aleksandry Endzelm TU.
Wstęp na warsztaty jest wolny, ale liczba miejsc ograniczona, dlatego warto pojawić się w kilkanaście minut przed rozpoczęciem.
W ramach weekendu z NInA w Mieście i Ogrodzie starsi widzowie będą mogli m.in. zdigitalizować swoje stare kasety VHS, obejrzeć rejestracje koncertów Hey i Meli Koteluk oraz polskie filmy z lat 60. – „Jak być kochaną” (1963, reż. Jerzy Has) i „Wszystko na sprzedaż” (1968, reż. Andrzej Wajda).
Czas: sobota, 6.09 godz. 11, niedziela, 7.09, godz. 12
Miejsce: Warszawa, Miasto i Ogród, ul. Żelazna 51/53
www.miastoiogrod.pl
Na zdjęciu: warszaty Aleksandry Endzelm, fot. Malwina Toczek/NInA