< powrót

Trzej Kompozytorzy nominowani do Gwarancji Kultury

data publikacji: 27.03.2014

Jak czytamy w uzasadnieniu nominacji, projekt NInA został doceniony za „stworzenie unikalnego na skalę światową kompletnego zbioru dzieł trzech polskich kompozytorów: Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego”.

Gwarancje Kultury zostaną w tym roku wręczone już po raz dziewiąty, rywalizują o nie artyści i wydarzenia kulturalne w  następujących kategoriach: literatura, teatr, film, muzyka poważna, jazz, rock i inne sztuki wizualne, menedżer kultury, kultura w sieci. Ta ostatnia jest nowością i polega na plebiscycie publiczności, która spośród trzech nominowanych może typować zwycięzcę. Jednym z nominowanych jest właśnie serwis trzejkompozytorzy.pl. Aby zagłosować na niego wystarczy kliknąć tutaj. Głosowanie trwa do 4 kwietnia.

 

W kategorii Muzyka poważna o Gwarancje powalczą: świeżo upieczeni laureaci Paszportu Polityki czyli Apollon Musag?te Quartett, baryton Mariusz Kwiecień i akordeonowe Motion Trio. Z kolei w kategorii Jazz, Rock i Inne rywalizują: zespół Pustki, rodzinne trio Waglewski/Fisz/Emade i pianista jazzowy Dominik Wania.

 

Ogłoszenie laureatów i wręczenie nagród nastąpi 11 kwietnia 2014 r. o godz. 20:00 w Telewizji Polskiej i będzie transmitowane na żywo na antenie TVP Kultura. Uroczystą galę uświetni koncert Tomasza Stańki z krakowskim zespołem Kroke.

 

Od czterech miesięcy pod adresem www.trzejkompozytorzy.pl każdy użytkownik, w dowolnym miejscu na świecie może słuchać kompozycji trzech największych kompozytorów polskich II połowy XX wieku. Narodowy Instytut Audiowizualny udostępnił pionierską w skali światowej muzyczną kolekcję internetową, gdzie znalazły się niemal wszystkie dzieła tych twórców – w sumie blisko 300 utworów i 950 artykułów. Serwis został skonstruowany w taki sposób, by znalazł w nim coś dla siebie niemal każdy. Znawcy muzyki trzech wielkich twórców będą szukać ciekawostek, nieoczywistych kontekstów i nieznanych nagrań – np. Krzysztofa Pendereckiego grającego na fortepianie. Ci, którzy dopiero zaczynają przygodę z muzyką XX wieku, zainteresują się zapewne III Symfonią „Pieśni żałosnych” Henryka Mikołaja Góreckiego, która w latach 90. zdeklasowała popowych rywali na brytyjskich listach przebojów.

 

Serwis zawiera również szereg dodatkowych materiałów tekstowych, ikonograficznych i filmowych, dostarczających informacji na temat życia i twórczości artystów. Wśród nich znajduje się m.in. funkcjonalna oś czasu, zestawiająca dorobek kompozytorów na tle znaczących wydarzeń społeczno-kulturalnych XX i XXI wieku, które znalazły odzwierciedlenie w komponowanej przez nich muzyce.

 

Kolejną atrakcją, która czeka na gości strony www.trzejkompozytorzy.pl, są krótkie formy publicystyczne, znane jako „alfabety”. Są to ciekawostki związane z twórczością i życiem prywatnym artystów. Dzięki nim będzie można dowiedzieć się m.in. gdzie mieszkał Witold Lutosławski, jakie miejsce uważał za swój twórczy azyl Henryk Mikołaj Górecki, czy i na co przeznaczył nagrodę pieniężną za „Pasję wg św. Łukasza” Krzysztof Penderecki. Wiele utworów posiada swoje „konteksty”, na które składają się wypowiedzi samych kompozytorów i głosy krytyków, pochodzące m.in. z archiwalnych wydań „Ruchu Muzycznego” czy książek programowych Warszawskiej Jesieni.

Do Gwarancji Kultury zostały także nominowane inne projekty Narodowego Instytutu Audiowizualnego. W tej samej kategorii co Trzej Kompozytorzy - Kultura w sieci - zgłoszono kandydaturę serwisu Dwutygodnik, za „prowadzenie internetowego czasopisma, dostarczającego opiniotwórczych tekstów i znoszącego sztuczny podział na kulturę wysoką i popularną. Za autorski pazur i niezależność sądów, a w szczególności za przypominanie jak ważny dla życia kulturalnego jest wnikliwy esej krytyczny”.

 

W kategorii Supergwarancje specjalną nagrodę otrzyma reżyser Martin Scorsese za projekt Martin Scorsese Presents Masterpieces of Polish Cinema, „przeprowadzoną z wielkim rozmachem akcję promującą najważniejsze polskie filmy w Stanach Zjednoczonych, a zarazem polską kulturę i sztukę”.


W kategorii Jazz, Rock i inne nagrodę ma szansę uzyskać płyta „Matka, Syn, Bóg” Wojciecha Waglewskiego, Fisza i Emade wydana przez Narodowy Instytut Audiowizualny, „za umiejętne połączenie różnych odcieni muzyki rockowej i bluesowej na płycie”.

drukuj pdf

zobacz również:

Panufnik dla początkujących i średniozaawansowanych +dodaj do schowka
Aktualne

Andrzej Panufnik do niedawna był kompozytorem niemal zapomnianym, nawet wśród osób interesujących się muzyką klasyczną. Nic dziwnego - blisko połowę swojego życia spędził na emigracji, w Wielkiej Brytanii. Po ucieczce z kraju jego twórczość była przez cenzurę objęta zakazem wykonywania w Polsce Ludowej aż do połowy lat 70., przez co do dziś pozostaje mało znana. Ten stan rzeczy próbuje zmienić Narodowy Instytut Audiowizualny i uruchomiona właśnie kolekcja jego muzyki.

Trzej Kompozytorzy nominowani do MocArtów! +dodaj do schowka
Aktualne

Kolekcja utworów Góreckiego, Lutosławskiego, Pendereckiego przygotowana przez Narodowy Instytut Audiowizualny została nominowana do 4. edycji nagrody radia RMF Classic!

Obiekty FINA ponownie otwarte +dodaj do schowka
Aktualne

Kino Iluzjon oraz siedziba FINA na Wałbrzyskiej 3/5 zapraszają na wydarzenia!

IV Konkurs dla Nauczycieli Muzyki +dodaj do schowka
Aktualne

Wymyśl najlepszą lekcję o muzyce i wygraj cenny sprzęt muzyczny dla siebie i dla swojej szkoły!