< powrót

Utwory Góreckiego, Lutosławskiego i Pendereckiego za darmo w sieci!

data publikacji: 27.03.2014

Pod adresem www.trzejkompozytorzy.pl Narodowy Instytut Audiowizualny udostępnił pionierską w skali światowej muzyczną kolekcję internetową zawierającą niemal wszystkie utwory Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego. Na stronie dostępne będzie także 950 artykułów o twórczości i życiu trzech kompozytorów w polskiej i angielskiej wersji językowej. Niebawem w naszym serwisie pojawią się także scenariusze lekcji na temat trzech mistrzów.

Wyjątkowa muzyczna kolekcja poświęcona artystycznemu dorobkowi Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego to pierwszy tego rodzaju serwis na świecie, przygotowany i udostępniony przez Narodowy Instytut Audiowizualny specjalnie w roku jubileuszowych urodzin kompozytorów.

 

Pod adresem www.trzejkompozytorzy.pl (wersja polskojęzyczna) oraz www.threecomposers.pl (wersja anglojęzyczna) dostępny jest największy ogólnodostępny zbiór kompozycji trzech kompozytorów, zarówno wielkich utworów koncertowych i scenicznych, jak
i muzyki komponowanej na potrzeby filmów czy spektakli teatralnych. Nagrania zostały starannie wyselekcjonowane pod kątem najwyższego poziomu artystycznego lub szczególnej wartości historycznej. Serwis w ponad 70% powstał w oparciu o materiały archiwalne Polskiego Radia, zdigitalizowane na zlecenie Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

 

300 utworów, 950 artykułów

 

Blisko 300 utworom skomponowanym od 1924 roku aż po czasy obecne towarzyszy 950 artykułów
w polskiej i angielskiej wersji językowej, dotyczących m.in. genezy czy okoliczności powstania danej kompozycji, przygotowanych przez zespół ekspertów kompozytorów, muzykologów i dziennikarzy. Serwis zawiera również szereg dodatkowych materiałów tekstowych, ikonograficznych i filmowych, dostarczających informacji na temat życia i twórczości artystów. Wśród nich znajduje się m.in. funkcjonalna oś czasu, zestawiająca dorobek kompozytorów na tle znaczących wydarzeń społeczno-kulturalnych XX i XXI wieku, które znalazły odzwierciedlenie w komponowanej przez nich muzyce.

 

Kolejną atrakcją, która czeka na gości strony www.trzejkompozytorzy.pl, są krótkie formy publicystyczne, znane jako „alfabety”. Są to ciekawostki związane z twórczością i życiem prywatnym artystów. Dzięki nim będzie można dowiedzieć się m.in. gdzie mieszkał Witold Lutosławski, jakie miejsce uważał za swój twórczy azyl Henryk Mikołaj Górecki, czy na co przeznaczył nagrodę pieniężną za „Pasję wg św. Łukasza” Krzysztof Penderecki. Wiele utworów posiada swoje „konteksty”, na które składają się wypowiedzi samych kompozytorów i głosy krytyków, pochodzące m.in. z archiwalnych wydań „Ruchu Muzycznego” czy książek programowych Warszawskiej Jesieni.

 

Serwis dla początkujących  i dla profesjonalistów

 

Tym z użytkowników, którzy rozpoczynają dopiero swoją przygodę z muzyką współczesną twórcy portalu proponują sięgnięcie po wybór ulubionych utworów przygotowany przez artystów, krytyków muzycznych czy przedstawicieli rodzin trzech kompozytorów. Specjalnie na potrzeby serwisu swoje tematyczne playlisty stworzyli m.in. Paweł Mykietyn, Anna Górecka, Antoni Wit czy Jagoda Szmytka.

 

Oczekiwaniom profesjonalistów z pewnością sprosta zaawansowany system wyszukiwania dostępnych nagrań klasyfikowanych według precyzyjnych haseł kategorii takich jak: „muzyka popularna i użytkowa” (tu m.in. muzyka filmowa, piosenki dla dzieci), „muzyka wokalno-instrumentalna” (m.in. dzieła na głos i fortepian lub inny instrument) czy „muzyka elektroakustyczna”. Możliwe jest również wyszukiwanie według instrumentu występującego
w partyturze danego utworu, okresu powstania dzieła, długości nagrania, a nawet zawężanie wyszukiwania do utworów ze śpiewem/recytacją.

 

Strona www.trzejkompozytorzy.pl dostępna jest w polskiej i angielskiej wersji językowej, także na urządzeniach mobilnych, dzięki czemu stanowi, wyposażone w walory artystyczne i edukacyjne, narzędzie popularyzujące twórczość kompozytorów w Polsce i upowszechniające polską muzykę współczesną na świecie.

drukuj pdf

zobacz również:

Beth Gibbons śpiewająca Góreckiego... teraz na płycie! +dodaj do schowka
Aktualne

Zapis koncertu wokalistki Portishead, Krzysztofa Pendereckiego i NOSPR w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej

Łańcuch XV +dodaj do schowka
Aktualne

Okrągła edycja warszawskiego festiwalu dedykowanego Witoldowi Lutosławskiemu

Andrzeja Wajdy muzyczne związki oczywiste i nieoczywiste +dodaj do schowka
Aktualne

Filmom Andrzeja Wajdy zawdzięczamy wiele wspaniałej muzyki, rzadko jednak przypomina się o jego muzycznych planach, które nigdy nie zostały zrealizowane

Górecki i Mykietyn na 70-lecie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego! +dodaj do schowka
Aktualne

fot. PWM

 

Światowe premiery utworów Henryka Mikołaja Góreckiego i Pawła Mykietyna, konferencja naukowa, premiery monografii, albumów i wystaw, spotkania z niezwykłymi ludźmi, którzy tworzyli polską i światową historię muzyki – Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza na Jubileusz 70-lecia.