< powrót

Jak muzyka imitowała przyrodę

data publikacji: 06.03.2017

Warsztaty muzyczne dla uczniów w marcu i kwietniu w siedzibie NInA

grupa dzieci nagrywa dźwięk ryżu potrząsanego w pudełku
mat. NInA

Muzykoteka Szkolna zaprasza do siedziby NInA przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 w Warszawie na warsztaty muzyczne dla przedszkoli i uczniów szkół podstawowych prowadzone w ramach Akademii Dzieci. Zajęcia odbywają się w co drugi poniedziałek oraz w czwartki w marcu i kwietniu.

W czwartek 9 marca na zajęciach dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych udamy się na Muzyczny spacer po niebie i zastanowimy się, czy z nieba dobiegają nas jakieś dźwięki. Dowiemy się też, jak za pomocą dźwięków można przedstawić to, co na co dzień obserwujemy na niebie, np. wschód słońca czy burzę oraz jak kompozytorzy odzwierciedlają te zjawiska w swoich utworach. Poprzez różne ćwiczenia muzyczno-plastyczno-ruchowe dzieci zapoznają się z muzyką ilustracyjną oraz poznają wybrane utwory z kanonu literatury muzycznej.

W czwartek 16 marca na zajęciach dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych pt. Ptaki w muzyce poszukamy pozamuzycznej treści w utworach instrumentalnych. Dowiemy się, który z kompozytorów umieścił „ptasie” motywy w swoich utworach i pobawimy się w naśladowanie odgłosów ptaków. Spróbujemy także nazwać środki muzyczne, których w muzyce klasycznej używano do imitowania odgłosów otaczającej przyrody.

W poniedziałek 20 marca zapraszamy dzieci z klas 4-6 szkół podstawowych na warsztaty muzyczne Na akustycznej fali: Orkiestrownik, które będą stanowiły wspaniałą okazję do wspólnego muzykowania. Nie trzeba znać nut aby zrozumieć muzyczną notację, nie trzeba wielogodzinnych prób aby wykonać pierwszy utwór, nie trzeba mieć szczególnych umiejętności aby poprowadzić orkiestrę. Wiele z instrumentów, na których będziemy grać, można sobie zbudować samodzielnie. Będziemy też instalować bezpłatne programy i instrumenty elektroniczne na naszych smartfonach, tabletach czy komputerach. W ciekawy i różnorodny świat muzyki wkroczymy od strony praktycznej, jako muzycy, dyrygenci czy kompozytorzy. Dowiemy się co to takiego partytura i batuta, a słowo faktura nie będzie się nam kojarzyć już tylko z zakupami.

W czwartek 23 marca na zajęciach poświęconych Artykulacji w muzyce i pantomimie dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych najmłodsi wezmą udział w pantomimie z akompaniamentem muzyki (nie tylko klasycznej). Podczas zabaw i tańców inspirowanych zwierzętami oraz postaciami z bajek zgłębimy takie pojęcia muzyczne jak staccato, legato, tremolo, vibrato. Prosimy o przyniesienie wygodnych ubrań na zmianę.

W czwartek 30 marca na zajęciach dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych pt. Faktura dowiemy się, co wspólnego z muzyką ma tkanina? Podczas warsztatów poszukamy analogii między fakturą różnych materiałów a fakturą dawnych i współczesnych kompozycji, wykorzystamy tworzywo plastyczne do zobrazowania tekstury utworów, a przede wszystkim będziemy bawić się przy muzyce i doświadczać jej nie tylko słuchem, ale także wzrokiem i dotykiem.

W poniedziałek 3 kwietnia zapraszamy dzieci z klas 4-6 szkół podstawowych na warsztaty muzyczne Na akustycznej fali: Orkiestrownik, które będą stanowiły wspaniałą okazję do wspólnego muzykowania. Nie trzeba znać nut aby zrozumieć muzyczną notację, nie trzeba wielogodzinnych prób aby wykonać pierwszy utwór, nie trzeba mieć szczególnych umiejętności aby poprowadzić orkiestrę. Wiele z instrumentów, na których będziemy grać, można sobie zbudować samodzielnie. Będziemy też instalować bezpłatne programy i instrumenty elektroniczne na naszych smartfonach, tabletach czy komputerach. W ciekawy i różnorodny świat muzyki wkroczymy od strony praktycznej, jako muzycy, dyrygenci czy kompozytorzy. Dowiemy się co to takiego partytura i batuta, a słowo faktura nie będzie się nam kojarzyć już tylko z zakupami.

W czwartek 6 kwietnia na zajęciach dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych udamy się na Muzyczny spacer po niebie i zastanowimy się, czy z nieba dobiegają nas jakieś dźwięki. Dowiemy się też, jak za pomocą dźwięków można przedstawić to, co na co dzień obserwujemy na niebie, np. wschód słońca czy burzę oraz jak kompozytorzy odzwierciedlają te zjawiska w swoich utworach. Poprzez różne ćwiczenia muzyczno-plastyczno-ruchowe dzieci zapoznają się z muzyką ilustracyjną oraz poznają wybrane utwory z kanonu literatury muzycznej.

W poniedziałek 24 kwietnia zapraszamy dzieci z klas 4-6 szkół podstawowych na warsztaty muzyczne Na akustycznej fali: Orkiestrownik, które będą stanowiły wspaniałą okazję do wspólnego muzykowania. Nie trzeba znać nut aby zrozumieć muzyczną notację, nie trzeba wielogodzinnych prób aby wykonać pierwszy utwór, nie trzeba mieć szczególnych umiejętności aby poprowadzić orkiestrę. Wiele z instrumentów, na których będziemy grać, można sobie zbudować samodzielnie. Będziemy też instalować bezpłatne programy i instrumenty elektroniczne na naszych smartfonach, tabletach czy komputerach. W ciekawy i różnorodny świat muzyki wkroczymy od strony praktycznej, jako muzycy, dyrygenci czy kompozytorzy. Dowiemy się co to takiego partytura i batuta, a słowo faktura nie będzie się nam kojarzyć już tylko z zakupami.

W czwartek 27 kwietnia na zajęciach poświęconych Artykulacji w muzyce i pantomimie dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych najmłodsi wezmą udział w pantomimie z akompaniamentem muzyki (nie tylko klasycznej). Podczas zabaw i tańców inspirowanych zwierzętami oraz postaciami z bajek zgłębimy takie pojęcia muzyczne jak staccato, legato, tremolo, vibrato. Prosimy o przyniesienie wygodnych ubrań na zmianę.

Zajęcia pt. Ptaki w muzyce i Muzyczny spacer po niebie poprowadzi Dominika Mamro – muzyk, muzykoterapeutka i kulturoznawca.

Zajęcia poświęcone Artykulacji i Fakturze poprowadzi Anna Ługowska, muzykolog, pedagog zdolności i animatorka, na co dzień pracująca jako muzykoterapeutka.

Poniedziałkowe zajęcia prowadzą Anna Kwiatkowska i Sławomir Wojciechowski z Fundacji Harmonie i Hałasy, której celem jest organizowanie warsztatów i koncertów muzyki współczesnej i oswajanie z nią nieprofesjonalnych odbiorców, a zwłaszcza dzieci.

Zajęcia muzyczne dla dzieci z klas 4-6 szkół podstawowych odbywają się w poniedziałki 20 marca oraz 3 i 24 kwietnia w godz. 10.00-11.30.
Zajęcia dla dzieci w wieku 4-6 lat (przedszkola) oraz w wieku 6-9 lat (klasy 1-3 szkół podstawowych) odbywają się w czwartki 9, 16, 23 i 30 marca oraz  6 i 27 kwietnia w godz. 9.30-10.30 (przedszkola) i 11.00-12.30 (szkoły podstawowe).

Więcej informacji o zapisach https://forms.nina.gov.pl/akademia-dzieci-2/

drukuj pdf

zobacz również:

Mozaika z Mozartem +dodaj do schowka
Aktualne

Zajęcia muzyczne dla małych dzieci w warszawskim CSW Zamku Ujazdowskim

Dźwiękowisko +dodaj do schowka
Aktualne

Zajęcia muzyczne dla małych dzieci w warszawskim CSW Zamku Ujazdowskim

Mały Kolberg +dodaj do schowka
Aktualne

Do 13 września zgłoś się i poprowadź warsztaty o muzyce tradycyjnej w swoim regionie

Mała Warszawska Jesień 2018 +dodaj do schowka
Aktualne

Już po raz ósmy odbędzie się dziecięca odsłona festiwalu muzyki współczesnej