< powrót

Weekend z muzyką Mykietyna

data publikacji: 22.03.2013

Od tego piątku Ninateka prezentuje utwory Pawła Mykietyna, rozmowy z kompozytorem, a także reportaże – w tym relację z prób do prapremierowego wykonania Wax Music.

W ramach Weekendu z muzyką Pawła Mykietyna w NINATECE przestawimy wyjątkowe wykonania  utworów artysty. Ten mini-przegląd twórczości kompozytora pozwala dostrzec zmienne fascynacje, ciągłe eksperymenty i różnorodność poszukiwań, które podejmuje Mykietyn w każdym kolejnym dziele.

 

Wśród udostępnionych materiałów znajdą się m.in. wczesny utwór kompozytora  ...choć doleciał Dedal.... , gdzie wiolonczela i klarnet stają się symbolami dwóch mitologicznych postaci: Dedala i Ikara.

 

3 for 13 - utwór dedykowany Andrzejowi Chłopeckiemu. Nazwa odzwierciedla strukturę utworu, który składa się z 3 części przeznaczonych dla 13 wykonawców.

 

Z płyty speechless song pochodzą Sonety Szekspira, a także Ładnienie, z tekstem Marcina Świetlickiego. Ostatni utwór z płyty, Sonata, zadedykowany został znakomitemu wiolonczeliście – Andrzejowi Bauerowi. Tradycyjne instrumenty naśladujące brzmienia perkusji, beaty i synkopy, Jadwigę Rappé rapującą miejską poezję aktora młodego pokolenia Mateusza Kościukiewicza – słychać w III Symfonii.

 

Mykietynowska Pasja według świętego Marka, uznawana za jedną z najciekawszych kompozycji tego gatunku, to przewrotna interpretacja ostatnich godzin Chrystusa, opisanych przez ewangelistę Marka.

 

Polecamy również krótkie rozmowy o twórczości Pawła Mykietyna, komentarze kompozytora oraz reportaż Cezarego Ciszewskiego (Miasta w Komie) z prób do prapremiery najnowszego dzieła Mykietyna – Wax Music.

 

Wszystkie materiały zostaną na stałe udostępnione w NINATECE.

 

Paweł Mykietyn (ur. 1971) ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie. Jako student debiutował podczas Festiwalu Warszawska Jesień. Jest laureatem wielu ważnych nagród kompozytorskich, m.in. Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów. Laureat Paszportu Polityki, autor II Symfonii wyróżnionej nagrodą mediów publicznych Opus. Pisze muzykę do filmów (33 sceny z życia Małgorzaty Szumowskiej, Tatarak Andrzeja Wajdy oraz Essential Killing Jerzego Skolimowskiego) i spektakli. Współpracuje z Krzysztofem Warlikowskim, jest również kierownikiem muzycznym Nowego Teatru w Warszawie.

drukuj pdf

zobacz również:

Słuchaj muzyki… w Ninatece! +dodaj do schowka
Aktualne

Ponad 1000 materiałów muzycznych jest dostępnych w jednym z serwisów internetowych FINA

Usłysz mnie. Muzyka +dodaj do schowka
Aktualne

Zrozumieć muzykę współczesną. Popularyzatorskie wykłady w Warszawie

Sto na sto. Muzyczne dekady wolności +dodaj do schowka
Aktualne

Setka najważniejszych polskich utworów na 100-lecie niepodległości Polski

#Sieć hasłem festiwalu Musica Polonica Nova +dodaj do schowka
Aktualne

Czym jest muzyka postinternetowa? Będzie można o tym przekonać się we Wrocławiu!