< powrót

Znakomita aplikacja poprowadzi nas przez Konkurs Chopinowski

data publikacji: 16.04.2015

Chopin Competition to aplikacja na system iOS, Android oraz dostępna w przeglądarkach internetowych, która pozwoli śledzić nam przebieg XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina – poczynając od eliminacji, które właśnie wystartowały w Warszawie.  

Zmagania uczestników XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina oraz kwietniowych Eliminacji będą dostępne dla odbiorców muzyki Chopina na całym świecie. Po raz pierwszy w historii konkursu wszystkie przesłuchania będzie można śledzić na żywo za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej i smart TV. 

 

Eliminacje potrwają do 24 kwietnia włącznie. Weźmie w nich udział 160 pianistów z całego świata. Nazwiska wszystkich 80 muzyków zakwalifikowanych do październikowego Konkursu poznamy 25 kwietnia.

 

Znamy już nazwiska 7 pianistów, którzy na pewno zagrają za pół roku w Warszawie. Są to laureaci innych międzynarodowych konkursów pianistycznych: Dinara Klinton (Ukraina), Nozomi Nakagiri (Japonia), laureaci Amerykańskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Miami (2015): Rachel Naomi Kudo (Stany Zjednoczone)  oraz Eric Lu (Stany Zjednoczone), a także trzej Polacy: zwycięzcy Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina 2015: Andrzej Wierciński (I nagroda), Łukasz Krupiński (II nagroda ex aequo) i Krzysztof Książek (II nagroda ex aequo).

 

Eliminacje będą się odbywać w dwóch sesjach: między godziną 10 a 14 oraz od godz. 17. W przerwie sesji porannej, o godz. 12, prowadzone będzie studio koncertowe z zaproszonymi ekspertami i gośćmi specjalnymi.

 

Wśród uczestników eliminacji najliczniejszą grupę stanowić będą pianiści z Dalekiego Wschodu: 26 osób z Chin, 25 z Japonii oraz 24 z Korei Południowej. Czwartą co do liczebności grupą będą Polacy – 21 osób. Pozostali reprezentanci pochodzą z Rosji i Stanów Zjednoczonych (po 11 osób), Wielkiej Brytanii (5 osób) i Włoch (4 osoby), Francji (6 osób), Kanady i Ukrainy (po 4 osoby), Czech i Tajwanu (po 2 osoby) a także z  Austrii, Białorusi, Chorwacji, Grecji, Holandii, Indonezji, Łotwy, Mongolii, Niemiec, Rumunii, Singapuru, Szwajcarii, Szwecji, Uzbekistanu i Węgier (po 1 osobie).

 

Każdy z pianistów zaprezentuje 30-minutowy program, w którym muszą się znaleźć wybrane spośród wskazanych w Regulaminie Konkursu: etiudy, nokturny, mazurki, ballady, scherza (ewent. Fantazja f-moll op. 52 lub Barkarola Fis-dur op. 60).

 

 

Eliminacje na żywo:

 

 

Bilety do nabycia online: https://bilety.nifc.pl, w kasach Muzeum Fryderyka Chopina (ul. Okólnik 1, Warszawa, czynne od wtorku do niedzieli w godz. 11:00–19:00), a od 13 kwietnia także w kasach Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej (w godzinach 9:00–13:30 oraz 16:00–20:30).

 

Transmisje z eliminacji można oglądać pod tym adresem https://www.youtube.com/channel/UCSTXol20Q01Uj-U5Yp3IqFg

 

Harmonogram przesłuchań: http://konkurs.chopin.pl/pl/edition/xvii/preliminary/3780


Strona oficjalna: http://www.chopincompetition2015.com/#/

 

Na zdjęciu: polska pianistka Julia Kociuban

drukuj pdf

zobacz również:

Muzyka Chopina w Łazienkach Królewskich +dodaj do schowka
Aktualne

59. sezon koncertów chopinowskich z udziałem najlepszych polskich i zagranicznych pianistów

1 marca: urodziny Chopina +dodaj do schowka
Aktualne

Co będzie się działo tego dnia?

Mała Akademia Chopinowska latem +dodaj do schowka
Aktualne

Plenerowe warsztaty artystyczne dla dzieci w wieku 3-10 lat na skwerze przy Muzeum Chopina

Chop(in) pod chmurkę +dodaj do schowka
Aktualne

Muzyki kompozytora będzie można posłuchać na patio Uniwersytetu Muzycznego