Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.
×zamknij
Korzystaj z serwisu jako: Dzięki temu otrzymasz treści dopasowane do Twoich potrzeb.
Zobacz również:
< powrót

Suita Sarmacka na violę organista | Sławomir Zubrzycki

data publikacji: 12.08.2016
Suita Sarmacka na violę organista | Sławomir Zubrzycki

Suita skomponowana na niezwykły instrument wymyślony w XV wieku przez Leonarda da Vinci

Utwór Sławomira Zubrzyckiego ma na celu promocję polskiej muzyki z okresu baroku. Dlatego też poszczególne części Suity Sarmackiej odnoszą się bezpośrednio do dorobku takich kompozytorów jak: Adam Jarzębski, Grzegorz Gerwazy Gorczycki, Bartłomiej Pękiel, Mikołaj Zieleński i Marcin Mielczewski. Podstawowym elementem dzieła jest język tonalny, choć Zubrzycki nie rezygnuje ze współczesnych technik kompozytorskich i w ten sposób buduje dramaturgię utworu. Kompozytor wykonuje go na instrumencie viola organista wymyślonym w XV wieku przez samego Leonarda da Vinci. Do prawykonania utworu doszło 22 października 2014 roku w Tarnowskich Górach.

Utwór został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Sławomir Zubrzycki
(ur. 1963) – pianista i kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu (1988). W latach 1990-91 był stypendystą Fundacji Fulbrighta i studiował grę na fortepianie w The Boston Conservatory of Music. W 2009 Zubrzycki natrafił na ślad osobliwego instrumentu, prawie zupełnie nieznanego i zapomnianego, który zaprojektował Leonardo da Vinci. Instrument nazwany "viola organista" nigdy nie został zbudowany przez twórcę, a w jego ponad pięćsetletniej historii znane są próby budowy pojedynczych egzemplarzy, które jednak nie zyskały akceptacji muzyków w ich czasie. Zaintrygowany faktami z przeszłości Zubrzycki zbudował w latach 2009-2013 własną wersję konstrukcji. Premierowe recitale violi organista były ogromnym sukcesem artystycznym i medialnym. 

drukuj pdf

zobacz również:

Sławomir Zubrzycki | Five o'clock +dodaj do schowka
Multimedia
Rozmowy

Viola organista wygląda jak klawesyn, a brzmi jak zespół viol da gamba

Stamitz Johann (1717-1757) +dodaj do schowka
Wiedza
Kompozytorzy

Zawdzięczamy mu podstawy nowoczesnej instrumentacji, ustalenie schematu cyklu sonatowego i szereg orkiestrowych efektów, które czynią symfonie tak atrakcyjną muzyką