< powrót

Suka biłgorajska |Instrumenty ludowe

data publikacji: 12.08.2016
Could not load file or assembly 'Newtonsoft.Json, Version=10.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=30ad4fe6b2a6aeed' or one of its dependencies. The located assembly's manifest definition does not match the assembly reference. (Exception from HRESULT: 0x80131040)

Staropolski instrument smyczkowy

Na spotkaniu z cyklu Goście Targowiska Instrumentów artysta ludowy Zbigniew Butryn prezentuje grę na suce biłgorajskiej i opowiada o historii, budowie oraz o technice gry na tym instrumencie.

Film w reżyserii Piotra Piszczatowskiego został zarejestrowany podczas Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata w kwietniu 2011 r.

 

drukuj pdf

zobacz również:

Suka biłgorajska +dodaj do schowka
Wiedza
Instrumenty

Suka biłgorajska, zwana również suką kocudzką, to najbardziej tajemniczy z polskich instrumentów ludowych. W terenie nie zachował się żaden jego egzemplarz. Współczesne rekonstrukcje instrumentu opierają się na kilku zaledwie źródłach pochodzących z XIX wieku.

Fidel płocka +dodaj do schowka
Wiedza
Instrumenty

W 1985 roku podczas archeologicznych prac wykopaliskowych w Płocku odnaleziono w nieczynnej studni dobrze zachowany chordofon smyczkowy pochodzący z połowy XVI wieku. 

Instrumenty ludowe +dodaj do schowka
Aktualne

Czy wiecie, że diabelskie skrzypce to wcale nie skrzypce, a cymbały nie mają nic wspólnego ze znanymi z dzieciństwa „cymbałkami”? Chcecie zobaczyć jak wygląda lira korbowa czy fidel płocka i posłuchać jak one brzmią?