< powrót

Antoni Wit | Notacje

Could not load file or assembly 'Newtonsoft.Json, Version=10.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=30ad4fe6b2a6aeed' or one of its dependencies. The located assembly's manifest definition does not match the assembly reference. (Exception from HRESULT: 0x80131040)

Spotkanie ze słynnym polskim dyrygentem 

Antoni Wit, dyrygent, pedagog, wieloletni kierownik polskich i międzynarodowych orkiestr. Grę na fortepianie rozpoczął w wieku 6 lat, a już 4 lata później wystąpił publicznie. Przez 38 lat kariery Antoni Wit pracował z najlepszymi – Berlińską Orkiestrą Symfoniczną, BBC Symphony Orchestra z Londynu, Tokio Symphony Orchestra z Japonii, dyrygował w mediolańskiej La Scali, a także kierował wieloma orkiestrami w kraju, m. in. na Śląsku, w Poznaniu i w Bydgoszczy czy Warszawie. Jak podkreśla, że rezultat jego pracy zależy od ludzi, że nigdy nie pracuje w izolacji, zatem zawsze był blisko zespołów, którymi kierował, łącznie z miejscami zamieszkania, które zmieniał w zależności od tego, gdzie pracował.

Wit wspomina także swojego mistrza – Leonarda Bernsteina, który wpoił w niego etos dyrygenta oraz nauczył cenić swoją pracę i nieustannie wymagać od siebie więcej. To sprawiło, że szybko zrobił karierę w Polsce i sprzedał na świecie ponad 5 milionów płyt. Mówiąc o płytach, dzieli się swoimi przemyśleniami dotyczącymi wyższości słuchania muzyki na żywo, w salach koncertowych, niż w zaciszu domowym, z płyt. Materiał zamykają gawędy dyrygenta z jego wyjazdów do innych krajów i porównanie kultur muzycznych, a także zwyczajów publiczności włoskiej i japońskiej.

Antoni Wit (ur. w 1944 r. w Krakowie) – dyrygent, kompozytor, pedagog. Studiował dyrygenturę u Henryka Czyża (dyplom z wyróżnieniem w 1967 r.) oraz kompozycję w klasie Krzysztofa Pendereckiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Studia kompozytorskie kontynuował pod kierunkiem Nadii Boulanger w Paryżu (1967-68). Ponadto w 1969 r. ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był dyrektorem naczelnym i artystycznym Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach (1983-2000) oraz Filharmonii Narodowej w Warszawie (2002-2013). Dyrygował na najważniejszych scenach muzycznych świata: niemieckiej, brytyjskiej, włoskiej, francuskiej i japońskiej. Od 1988 r. jest profesorem dyrygentury Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Specjalne miejsce w jego działalności zajmuje muzyka polska, dokonał interpretacji m.in.: utworów Krzysztofa Pendereckiego, Wojciecha Kilara, Jana Oleszkiewicza, Pawła Szymańskiego, Bronisława Kazimierza Przybylskiego.

drukuj pdf

zobacz również:

15 stron świata | Zuzanna Solakiewicz +dodaj do schowka
Multimedia
Filmy o muzyce

Poznajcie Eugeniusza Rudnika, wybitnego kompozytora i artystę dźwiękowego

Penderecki Reloaded +dodaj do schowka
Multimedia
Filmy o muzyce

Reportaż ze wspólnych koncertów Krzysztofa Pendereckiego, Aphex Twina i Jonny'ego Greenwooda wykonywanych przez Orkiestrę AUKSO

Kwadrofonik | Młodzi polscy instrumentaliści +dodaj do schowka
Multimedia
Filmy o muzyce

Połączenie dwóch duetów: fortepianowego i perkusyjnego...

Nie dla każdego | Akademia Muzykoteki Szkolnej | Warszawska Jesień +dodaj do schowka
Multimedia
Filmy o muzyce

Odwiedzamy jeden z najciekawszych festiwali muzycznych...