< powrót

Dyrygent | Orkiestrownik

Dyrygent | Orkiestrownik

Kim jest dyrygent? Przewodnikiem, kapitanem, szefem? A może przede wszystkim wizjonerem?

Czym jest batuta? Czym jest partytura? Do czego potrzebny jest orkiestrze dyrygent? Na te pytania odpowiada Jerzy Maksymiuk, wybitny polski dyrygent i dodaje, że zapis nutowy, batuta to tylko akcesoria, które nie stworzą prawdziwej muzyki. To dyrygent ma nadać życie nutom i przekazać swoją wizję orkiestrze i słuchaczom. Niezwykle ważna jest jego osobowość, charyzma i umiejętność porwania za sobą kilkudziesięciu muzyków. Rolą dyrygenta jest stworzenie interpretacji muzyki zapisanej przez kompozytora w nutach – to niezwykle trudne i jednocześnie fascynujące zadanie.

Film jest częścią Orkiestrownika, nowoczesnego przewodnika po muzyce klasycznej w formie bezpłatnej aplikacji mobilnej. Krok po kroku wprowadza ona w świat orkiestry, pokazuje instrumentarium, muzyków, dyrygenta, próbę i koncert. Wszystko w formie unikatowej w skali światowej aplikacji multimedialnej dostępnej na: www.orkiestrownik.pl. Premiera już 15 września.

drukuj pdf

zobacz również:

Trąbka | Orkiestrownik +dodaj do schowka
Multimedia
Filmy o instrumentach

Ustnik, rura, wentyle i czara głosowa – z tego składa się trąbka. A jak brzmi? Jaką rolę pełni w orkiestrze?

Partytura +dodaj do schowka
Wiedza
Terminy

Zapis utworu muzycznego, prezentujący wszystkie partie dzieła w ten sposób, że to, co brzmi jednocześnie, zapisane jest jedno nad drugim (w pionie), a to, co brzmi w kolejnych odcinkach czasu, zapisane jest od lewej do prawej

Ile waży dyrygent czyli o tym, jak kierować orkiestrą | Gra miejska I | Muzykoteka Szkolna | 6/7 +dodaj do schowka
Multimedia
Filmy o muzyce

Każda grupa uczestników ma za zadanie znaleźć zawody podobne do dyrygenta i nagrać je na telefon komórkowy