< powrót

Henryk Wieniawski. Ostatni wirtuoz romantyzmu

Henryk Wieniawski. Ostatni wirtuoz romantyzmu

Film dokumentalny o wybitnym polskim kompozytorze i wirtuozie skrzypiec

Film dokumentalny Henryk Wieniawski. Ostatni wirtuoz romantyzmu przedstawia sylwetkę wybitnego polskiego skrzypka, kompozytora i pedagoga. Obrazom miejsc związanych z życiem Wieniawskiego towarzyszy bogaty zbiór cytatów z ówczesnej prasy, wspomnień jego przyjaciół, a także wypowiedzi znawców jego twórczości oraz muzyków. 

Przedstawiający sylwetkę Henryka Wieniawskiego dokument Renaty Suchowiejko to swoista podróż przez jego życie, której trasa – zaczynając od Lublina, gdzie w 1835 roku przyszedł na świat – wiedzie przez największe metropolie XIX wiecznej Europy i Ameryki. Odwiedzamy Paryż, w którym się kształcił, Petersburg i Brukselę, gdzie nauczał gry na skrzypcach oraz miasta ważniejszych koncertów: Londyn, Warszawę, Berlin, Chicago czy Moskwę, gdzie w 1880 roku zmarł. Obrazom miejsc związanych z życiem Wieniawskiego towarzyszy przegląd najważniejszych utworów kompozytora oraz bogate zaplecze źródeł: wycinków z ówczesnej prasy, recenzji oraz fragmentów wspomnień. Wyłania się z nich sylwetka nie tylko wybitnego skrzypka, pedagoga oraz kompozytora, ale też człowieka, który pomimo w pełnego oddania pracy twórczej, znajdował czas, aby bawić w kasynach i na europejskich salonach. Obraz ten dodatkowo uzupełniają wypowiedzi znawców biografii Wieniawskiego: prof. Dietera Gutknechta, dr Janiny Kniazewej, prof. Malou Haine oraz  laureatów konkursu skrzypcowego jego imienia: Miszy Bezwiernyjego, Piotra Janowskiego oraz Kaji Danczowskiej, którzy analizują twórczość kompozytora.

Henryk Wieniawski (ur. 1835, zm. 1880) był cenionym wirtuozem skrzypiec, a także jednym z najbardziej znanych polskich kompozytorów i pedagogów epoki romantyzmu. Tajników gry na skrzypcach uczył się najpierw w Lublinie u Jana Hornziela i Stanisława Serwaczyńskiego, a kontynuował naukę u Lamberta Massarta w Paryżu, gdzie brał też lekcje kompozycji u  Hipolita Colleta. Od 1860 roku pełnił funkcję pierwszego skrzypka dworu carskiego oraz solisty Rosyjskiego Towarzystwa Muzycznego. Koncertował w największych salach koncertowych Europy i Ameryki, aż do śmierci w 1880 roku. Do najbardziej znanych kompozycji Wieniawskiego należą Koncert skrzypcowy d-moll op. 22, Fantazja faustowska oraz Legenda. Od 1935 roku Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu organizuje promujący młodych skrzypków Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy jego imienia.
drukuj pdf

zobacz również:

Dzika Muzyka #8: Kronopielki i ohulki, czyli wiosenne śpiewy na Podlasiu +dodaj do schowka
Multimedia
Filmy o muzyce

Opowieść o tradycjach i korzeniach polskiej muzyki

Dzika Muzyka #7: Kujawska Atlantyda +dodaj do schowka
Multimedia
Filmy o muzyce

Opowieść o tradycjach i korzeniach polskiej muzyki

Dzika Muzyka #6: Czas wesela. Muzyka lubelszczyzny +dodaj do schowka
Multimedia
Filmy o muzyce

Opowieść o tradycjach i korzeniach polskiej muzyki

Dzika Muzyka #5: Muzyka spod Żywca +dodaj do schowka
Multimedia
Filmy o muzyce

Opowieść o tradycjach i korzeniach polskiej muzyki