Korowód barwnych postaci, a wśród nich m.in. śmierć, diabły i niedźwiedź... Czego tu nie ma! Widowiskowe świadectwo ludowych zabaw, tańców i obrzędów odbywających się między karnawałem a postem w rytm polskiej muzyki tradycyjnej
Korowód barwnych i nieco niepokojących postaci, a wśród nich m.in. śmierć, diabły, niedźwiedź… Z tego odcinka dowiemy się o zapomnianych obrzędach „kusaków” i „kozaków”, które odbywały się we wsiach pod koniec karnawału oraz w trakcie postu. Wspomniany barwny korowód chodził od domu do domu i zbierał dary, aby potem urządzić zabawę dla całej wsi, która trwała do północy.
Andrzej Bieńkowski urodził się w 1946 roku w Warszawie. Jest etnografem, pisarzem, malarzem i profesorem na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie prowadzi pracownię malarstwa i rysunku. Od lat 80. prowadzi badania etnograficzne w dziedzinie muzyki; poszukuje instrumentów, odnawia je, rekonstruuje dawne kapele wiejskie. Zgromadził prywatne archiwum etnograficzne, które zawiera tysiące nagrań audio, wideo oraz zdjęcia (też archiwalne) i instrumenty.
Odcinki III cyklu Muzyki odnalezionej: