Podobno instytucja bębnisty nie istniała, gdyż bębnili wszyscy i… wcale niekoniecznie na bębnie.
Podobno instytucja bębnisty nie istniała, gdyż bębnili wszyscy i… wcale niekoniecznie na bębnie. Do wybijania rytmu doskonale służyły butelki albo łyżki. W tym odcinku dowiemy się m.in. co to jest dżaz oraz jaka była rola i typy instrumentów perkusyjnych obecnych w muzyce wiejskiej. W programie znajdują się zdjęcia archiwalne oraz nagrania archiwalne kapel wiejskich.
Muzyka odnaleziona to cykl krótkich programów prezentujących zapomnianą kulturę muzyczną polskiej wsi. W kolejnych odcinkach zawarto unikatowe nagrania archiwalne dokumentujące dokonania ostatnich wiejskich muzykantów. Program prowadzi autor archiwum – prof. Andrzej Bieńkowski.
Andrzej Bieńkowski urodził się w 1946 roku w Warszawie. Jest etnografem, pisarzem, malarzem i profesorem na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie prowadzi pracownię malarstwa i rysunku. Od lat 80. prowadzi badania etnograficzne w dziedzinie muzyki; poszukuje instrumentów, odnawia je, rekonstruuje dawne kapele wiejskie. Zgromadził prywatne archiwum etnograficzne, które zawiera tysiące nagrań audio, wideo oraz zdjęcia (też archiwalne) i instrumenty.
Odcinki III cyklu Muzyki odnalezionej: