< powrót

Wykład | Paolo Pandolfo

Wykład | Paolo Pandolfo

Fragmenty wykładu Paolo Pandolfo zarejestrowane podczas 6. Festiwalu Muzyki Improwizowanej Ad Libitum

Producent: Narodowy instytut Audiowizualny 

Włoski mistrz violi da gamba – Paolo Pandolfo – w fascynujący sposób przybliża świat muzyki dawnej. Wskazując drogi jej rozwoju w ciągu wieków, pomaga lepiej zrozumieć współczesne zjawiska zachodzące w kulturze. Pandolfo podkreśla znaczenie improwizacji jako narzędzia pozwalającego wniknąć w strukturę dzieła – ukierunkowanego na pracę twórczą, a nie odtwórczą. Bycie świadomym artystą, który samodzielnie określa swoją postawę estetyczną, wymaga nieustannego poszukiwania i pełnego zaangażowania popartego ciężką pracą. Nigdy jednak doskonalenie techniki nie powinno być celem samym w sobie, aby nie zagłuszyło naturalnego entuzjazmu wypływającego z tworzenia sztuki. Czerpanie przyjemności z tego co się robi, to wartość nadrzędna – gwarantuje szybkie postępy i doskonałe efekty.

Fragmenty wykładu Paolo Pandolfo zostały zarejestrowane podczas 6. Festiwalu Muzyki Improwizowanej Ad Libitum SIC. Festiwalu Improwizacji Tańca w październiku 2011 roku.

Paolo Pandolfo – włoski gambista i kompozytor, ale także pedagog. Wykonawstwa historycznego uczył się m.in. u Jordiego Savalla, w świecie muzyki dawnej działa od ponad 30 lat, swobodnie łącząc to, co historyczne z tym, co współczesne, zapis nutowy z improwizacją, muzykę barokową z elementami jazzu.

drukuj pdf

zobacz również:

Animacja: historia notacji | Muzykoteka Szkolna +dodaj do schowka
Multimedia
Filmy o muzyce

Nuty nie zawsze składały się z kółek i linii na pięcioliniach... Zobacz w animowanej formie, jak zmieniała się notacja muzyczna od średniowiecza do współczesności.

Warsztat | Paolo Pandolfo +dodaj do schowka
Multimedia
Filmy o muzyce

Włoski mistrz violi da gamba – Paolo Pandolfo – w fascynujący sposób przybliża świat muzyki dawnej

Filharmonia od kuchni | Orkiestrownik +dodaj do schowka
Multimedia
Filmy o muzyce

Zobacz co dzieje się za kulisami w świątyni muzyki klasycznej

Dzika Muzyka #16: Pieśń o rzece +dodaj do schowka
Multimedia
Filmy o muzyce

Opowieść o tradycjach i korzeniach polskiej muzyki