< powrót

Agata Szymczewska, Marek Bracha| Five o'clock

rozmowca: Agata Szymczewska, Marek Bracha
Agata Szymczewska, Marek Bracha| Five o'clock | Muzykoteka

O kuchni, tenisie i muzyce

Agatę Szymczewską (skrzypce) poznaliśmy podczas Konkursu Wieniawskiego w Poznaniu w 2005 r., natomiast Marka Brachę (fortepian) na Konkursie Chopinowskim w Warszawie w 2010 r. Wspólnie występują od kilku lat, ale w  rozmowie wciąż wspominają silne emocje z pierwszych konkursów. Grają dla nas utwory tylko polskich kompozytorów: Wieniawskiego, Pendereckiego, Bacewicz, Chopina, Szymanowskiego, Szpilmana i Rutkowskiego. Agata Szymczewska opowiada też o swoich spotkaniach z Anne-Sophie Mutter, Maximem Vengerovem i Krystianem Zimmermanem, a także o problemach związanych z przewożeniem przez granicę cennych, wypożyczonych siedemnastowiecznych skrzypiec Stradivariusa. Marek Bracha wspomina natomiast swój koncert w Trypolisie, na którym musiał grać na radzieckim pianinie wypożyczonym z Ambasady Rosyjskiej, ponieważ nigdzie nie udało się znaleźć fortepianu. Rozmawiają też o swoich niezwiązanych z muzyką pasjach – tenisie i gotowaniu.

Agata Szymczewska, skrzypaczka, absolwentka Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych G. Bacewicz w Koszalinie oraz Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie Bartosza Bryły oraz Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze w klasie Krzysztofa Węgrzyna.  Wygrała XIII Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego (2005).

Marek Bracha, pianista, absolwent Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie w klasie Teresy Manasterskiej, Joanny Ławrynowicz i Alicji Palety-Bugaj oraz Royal College of Music w Londynie w klasie Kevina Kennera. Ukończył również studia podyplomowe na fortepianie u Vanessy Latarche i na instrumentach historycznych u Geoffrey’a Goviera. W 2010 roku reprezentował Polskę w II etapie XVI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. Wykonuje przede wszystkim utwory z repertuaru klasycznego, romantycznego i współczesnego. Jako kameralista występuje z Agatą Szymczewską, Maciejem Frąckiewiczem oraz z kwartetami Royal String Quartet, Meccore String Quartet.

drukuj pdf

zobacz również:

Katarzyna Drogosz | Five o'clock +dodaj do schowka
Multimedia
Rozmowy

Specjalistka od fortepianu historycznego oraz muzyki XVIII i XIX wieku

Camerata Silesia i Anna Szostak | Five o'clock +dodaj do schowka
Multimedia
Rozmowy

Od Palestriny do Beatlesów. Spotkanie z chórem Camerata Silesia i jego założycielką Anną Szostak

Iwona Sobotka | Five o'clock +dodaj do schowka
Multimedia
Rozmowy

Iwona Sobotka, sopranistka, która metalu się nie boi

Wspomnienie o Andrzeju Chłopeckim | Five o'clock +dodaj do schowka
Multimedia
Rozmowy

W radiowej Dwójce wybitnego krytyka muzycznego wspominali najbliżsi współpracownicy