< powrót

Atom String Quartet | Five o'clock

rozmowca: Atom String Quartet
Could not load file or assembly 'Newtonsoft.Json, Version=10.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=30ad4fe6b2a6aeed' or one of its dependencies. The located assembly's manifest definition does not match the assembly reference. (Exception from HRESULT: 0x80131040)

Kwartet smyczkowy w klasycznym składzie w jazzowym repertuarze

Grupa Atom String Quartet, czyli Dawid Lubowicz, Mateusz Smoczyński, Michał Zaborski i Krzysztof Lenczowski, to pierwszy polski kwartet smyczkowy grający jazz na dwoje skrzypiec, altówkę i wiolonczelę. Wszyscy mają za sobą tradycyjne wykształcenie muzyczne, więc przyznają, że na początku ciężko było im pozbyć się klasycznych nawyków. Opowiadają o kształtowaniu się zespołu i o tym, jakie wyzwanie stanowiły dla nich pierwsze próby, na które sami musieli pisać i aranżować utwory. Wspominają, skąd czerpali inspiracje, od jakich utworów zaczynali i jak dochodzili do obecnego brzmienia. Rozmawiają także o znaczeniu improwizacji w muzyce jazzowiej i o tym, jak ona powstaje. Zdradzają, czy przed koncertem zapadają ustalenia, kto i kiedy improwizuje i ile sama improwizacja ma trwać.

Założony w 2009 r. Atom String Quartet jest jednym z najciekawszych kwartetów smyczkowych na świecie. Zespół tworzą skrzypkowie – Dawid Lubowicz i Mateusz Smoczyński, altowiolista – Michał Zaborski oraz wiolonczelista – Krzysztof Lenczowski. Wykonują najczęściej własne kompozycje inspirowane melodiami hiszpańskimi, latynoskimi, folklorem irlandzkim i regionalną muzyką polską. Już w czerwcu 2011 za debiutancką płytę Fade in otrzymali Fryderyka w kategorii „Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku”, a kolejnego w 2012 r. za album  „Places. Grupa koncertuje na najważniejszych europejskich festiwalach jazzowych, współpracuje m. in. z Urszulą Dudziak, Agą Zaryan, Jerzym Maksymiukiem, Januszem Olejniczakiem, Vladislavem Adzikiem Sendeckim, Adamem Sztabą, Krzysztofem Herdzinem, Józefem Skrzekiem, Markiem Mosiem, Bobbym McFerrinem, Gilem Goldsteinem, Paolo Fresu, Wolfgangiem Haffnerem.

drukuj pdf

zobacz również:

Katarzyna Drogosz | Five o'clock +dodaj do schowka
Multimedia
Rozmowy

Specjalistka od fortepianu historycznego oraz muzyki XVIII i XIX wieku

Camerata Silesia i Anna Szostak | Five o'clock +dodaj do schowka
Multimedia
Rozmowy

Od Palestriny do Beatlesów. Spotkanie z chórem Camerata Silesia i jego założycielką Anną Szostak

Iwona Sobotka | Five o'clock +dodaj do schowka
Multimedia
Rozmowy

Iwona Sobotka, sopranistka, która metalu się nie boi

Wspomnienie o Andrzeju Chłopeckim | Five o'clock +dodaj do schowka
Multimedia
Rozmowy

W radiowej Dwójce wybitnego krytyka muzycznego wspominali najbliżsi współpracownicy