Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.
×zamknij
Korzystaj z serwisu jako: Dzięki temu otrzymasz treści dopasowane do Twoich potrzeb.
Zobacz również:
< powrót

Chopin na żywo #1: Włodek Pawlik

Włodek Pawlik | Chopin na żywo

Chopinowskie jam session, czyli spotkanie z muzyką polskiego kompozytora w jazzowej odsłonie

Gościem pierwszego spotkania prowadzonego przez Piotra Iwickiego był pianista i kompozytor Włodek Pawlik. Jego dorobek obejmuje 30 autorskich płyt, dzieła muzyki filmowej, teatralnej, kompozycje orkiestrowe, muzykę do baletu, operę, kantatę, dwa koncerty fortepianowe, utwory wokalne. Współpracuje z Western Jazz Quartet, a od lat 90. jest liderem zespołu Włodek Pawlik Trio, w którym występuje z Pawłem Pańtą (kontrabas) i Cezarym Konradem (perkusja) oraz gości wielu znakomitych polskich i zagranicznych artystów jazzowych (m.in. Randy’ego Breckera, Billy’ego Harta, Richie’a Cole’a). W 2014 roku zespół, wspólnie z Filharmonią Kaliską pod batutą Adama Klocka i amerykańskim trębaczem Randym Breckerem, zdobył nagrodę Grammy 2014 za płytę Night In Calisia – pierwszą i jedyną w historii nagrodę Grammy dla polskiego jazzu.

Audycję rozpoczęło nagranie utworu Good evening Monsieur Chopin, następnie Artysta zaprezentował m.in. improwizacje powstałe na podstawie pieśni Wiosna, Preludium e-moll i innych kompozycji Chopina.

Koncerty Chopinowskie w radiowej Jedynce nawiązują do najstarszej audycji muzycznej w Polskim  Radiu, czyli do organizowanych raz w tygodniu Śród Chopinowskich, zapoczątkowanych w 1928 roku w Rozgłośni Wileńskiej Polskiego Radia przez Witolda Hulewicza. Ich istotą było zapraszanie do studia wybitnych chopinistów, którzy na żywo prezentowali muzykę wybitnego kompozytora.

W cyklu „Chopin na żywo”, obejmującym 8 koncertów, publiczność i radiosłuchacze mogą usłyszeć zarówno jazzowe, jak i klasyczne interpretacje chopinowskie. Wszystkie koncerty odbyły się w Studio Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana w Warszawie przy al. Niepodległości 77/85.

 

fot. Dia, flickr, CC BY-NC-ND 2.0

drukuj pdf

zobacz również:

Chopin Fryderyk (1810-1849) +dodaj do schowka
Wiedza
Kompozytorzy

To najwybitniejszy twórca muzyki polskiej, czołowy przedstawiciel romantyzmu w muzyce. Jest nie tylko najbardziej znanym na świecie twórcą polskiej kultury, lecz także najpopularniejszym kompozytorem wszechczasów

Chopin na domówce u Maseckiego +dodaj do schowka
Aktualne

Największy polski kompozytor zagrany na lekko rozstrojonym pianinie? Jest na pewno jeden muzyk, który potrafi zrobić to dobrze…

Fryderyk Chopin | Koncert fortepianowy e-moll nr 1 op. 11 +dodaj do schowka
Multimedia
Utwory

Młodzi muzycy z Częstochowy mierzą się z kanonicznym koncertem polskiego kompozytora