< powrót

Chopin Na Żywo #7: Yuko Kawai

rozmowca: Yuko Kawai
Could not load file or assembly 'Newtonsoft.Json, Version=10.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=30ad4fe6b2a6aeed' or one of its dependencies. The located assembly's manifest definition does not match the assembly reference. (Exception from HRESULT: 0x80131040)

Japońska pianistka ze słowiańską duszą

Gościem cyklu Chopin na żywo była Yuko Kawai. Mieszkająca od dwudziestu lat w Polsce japońska pianistka była pierwszą wykonawczynią obu Chopinowskich koncertów fortepianowych w wersji solowej przygotowanej według Wydania Narodowego Dzieł Chopina. Prowadzi intensywną działalność koncertową oraz zasiada w jury międzynarodowych konkursów pianistycznych. Dokonała licznych nagrań płytowych, prowadzi także działalność publicystyczną.

W programie artystka wykonała utwory Fryderyka Chopina:

Koncert e-moll op. 11 (wersja na fortepian solo)

Lento con gran espressione cis-moll op. posth.

Spotkanie z artystką prowadził Adam Rozlach.

Koncerty Chopinowskie w radiowej Jedynce nawiązują do najstarszej audycji muzycznej w Polskim Radiu, czyli do organizowanych raz w tygodniu Śród Chopinowskich, zapoczątkowanych w 1928 roku w Rozgłośni Wileńskiej Polskiego Radia przez Witolda Hulewicza. Ich istotą było zapraszanie do studia znakomitych chopinistów, którzy na żywo prezentowali muzykę wybitnego kompozytora.

W cyklu „Chopin na żywo”, obejmującym 8 koncertów, publiczność i radiosłuchacze mogą usłyszeć zarówno jazzowe, jak i klasyczne interpretacje chopinowskie. Wszystkie koncerty odbyły się w Studio Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana w Warszawie przy al. Niepodległości 77/85.

drukuj pdf

zobacz również:

Chopin na żywo #5: Michał Szymanowski +dodaj do schowka
Multimedia
Rozmowy

Michał Szymanowski wprawdzie w audycji rzadko się odzywa, ale przemawia za niego fortepian

Chopin na żywo #4: Andrzej Jagodziński +dodaj do schowka
Multimedia
Rozmowy

To Andrzej Jagodziński rozpoczął modę na jazzowe interpretacje muzyki Chopina