< powrót

Chopin na żywo #2: Filip Wojciechowski

rozmowca: Filip Wojciechowski
Filip Wojciechowski | Chopin na żywo

Kompozycje Chopina w swingujących wersjach

Filip Wojciechowski jest związany z Chopinem przez całą swoją karierę. Uczestniczył w XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w 1995 roku, a także nagrał płytę Chopin z jazzowymi transkrypcjami utworów polskiego kompozytora. W audycji Chopin na żywo podjął się niekanonicznego potraktowania utworów Fryderyka Chopina i wraz z towarzyszącymi mu muzykami (Paweł Puszczało - kontrabas, Piotr Biskupski - perkusja) wykonał je w sposób swingowy.

Podczas audycji prezentuje interpretacje następujących utworów Chopina: Walc Es-dur op. 18, Ballada g-moll op. 23 - Etiuda f-moll op. 25 nr 2, Mazurek a-moll op. 68, Preludium G-dur op. 28 nr 3, Mazurek D-dur op. 33 nr 2, Preludium B-dur (połączone z Sonny Rollins Oleo).

Audycję poprowadził Piotr Iwicki, dyrektor Agencji Muzycznej Polskiego Radia w latach 2016-17.

Koncerty Chopinowskie w radiowej Jedynce nawiązują do najstarszej audycji muzycznej w Polskim Radiu, czyli do organizowanych raz w tygodniu Śród Chopinowskich, zapoczątkowanych w 1928 roku w Rozgłośni Wileńskiej Polskiego Radia przez Witolda Hulewicza. Ich istotą było zapraszanie do studia wybitnych chopinistów, którzy na żywo prezentowali muzykę wybitnego twórcy.

W cyklu Chopin na żywo, obejmującym 8 koncertów, publiczność i radiosłuchacze mogą usłyszeć zarówno jazzowe, jak i klasyczne interpretacje chopinowskie. Wszystkie koncerty odbyły się w Studio Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana w Warszawie przy al. Niepodległości 77/85.

drukuj pdf

zobacz również:

Chopin na żywo #1: Włodek Pawlik +dodaj do schowka
Multimedia
Rozmowy

Chopinowskie jam session, czyli spotkanie z muzyką polskiego kompozytora w jazzowej odsłonie

Chopin na żywo #3: Paweł Kowalski +dodaj do schowka
Multimedia
Rozmowy

Paweł Kowalski nie tylko wspaniale gra Chopina, ale też bardzo ciekawie o nim opowiada

Chopin też był nauczycielem muzyki! +dodaj do schowka
Aktualne

Konferencja Muzyka klasyczna w powszechnej edukacji muzycznej. Wychowanie do słuchania. Zgłoszenia do połowy listopada!