Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.
×zamknij
Korzystaj z serwisu jako: Dzięki temu otrzymasz treści dopasowane do Twoich potrzeb.
Zobacz również:
< powrót

Chopin na żywo #3: Paweł Kowalski

Jerzy Kowalski | Chopin na żywo

Paweł Kowalski nie tylko wspaniale gra Chopina, ale też bardzo ciekawie o nim opowiada

Gościem spotkania prowadzonego przez Piotra Iwickiego był Paweł Kowalski. To jeden z najbardziej wszechstronnych polskich pianistów. Wykonuje zarówno muzykę Mozarta i Chopina, jak i Panufnika, Kilara czy Góreckiego oraz recitale, muzykę kameralną, filmową oraz jazz. Był pierwszym po Krystianie Zimermanie wykonawcą Koncertu fortepianowego Witolda Lutosławskiego, który zagrał pod dyrekcją kompozytora w 1989 roku w Warszawie. Studiował w Hochschule für Musik Rheinland w Kolonii, w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Vancouver Academy of Music (dzięki stypendium Witolda Lutosławskiego). Występował w większości krajów europejskich, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Ameryce Południowej, na festiwalach Chopinowskich w Polsce i zagranicą, na Festiwalu Mozartowskim Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” i wielu innych.

Podczas audycji Paweł Kowalski interpretuje następujące utwory Chopina:

Larghetto z Koncertu f-moll op. 21, Nokturn cis-moll op. posth., Preludium e-moll op. 28 nr 4 (wraz z tematami: Smuga cienia Kilara i Dziecko Rosemary Komedy), Preludium fis-moll op. 28 nr 8, Mazurek cis-moll op. 63 nr 3, Mazurek e-moll op. 41 nr 1, Mazurek cis-moll op. 6 nr 2, Mazurek D-dur op. 33 nr 3, Etiuda c-moll op. 25 nr 12, Walc cis-moll op. 64 nr 2.

Koncerty Chopinowskie w radiowej Jedynce nawiązują do najstarszej audycji muzycznej w Polskim Radiu, czyli do organizowanych raz w tygodniu Śród Chopinowskich, zapoczątkowanych w 1928 roku w Rozgłośni Wileńskiej Polskiego Radia przez Witolda Hulewicza. Ich istotą było zapraszanie do studia wybitnych chopinistów, którzy na żywo prezentowali muzykę wybitnego kompozytora.

W cyklu „Chopin na żywo”, obejmującym 8 koncertów, publiczność i radiosłuchacze mogą usłyszeć zarówno jazzowe, jak i klasyczne interpretacje chopinowskie. Wszystkie koncerty odbyły się w Studio Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana w Warszawie przy al. Niepodległości 77/85.

drukuj pdf

zobacz również:

Chopin na żywo #2: Filip Wojciechowski +dodaj do schowka
Multimedia
Rozmowy

Kompozycje Chopina w swingujących wersjach

Chopin na żywo #1: Włodek Pawlik +dodaj do schowka
Multimedia
Rozmowy

Chopinowskie jam session, czyli spotkanie z muzyką polskiego kompozytora w jazzowej odsłonie