< powrót

Tomasz Stańko | Rozmowy poszczególne

rozmowca: Tomasz Stańko
Tomasz Stańko | Rozmowy poszczególne

Ze znanym trębaczem jazzowym rozmawia Katarzyna Nosowska

Bohaterem programu jest trębacz jazzowy Tomasz Stańko. W programie rozmawia z wokalistką Katarzyną Nosowską, której opowiada o początkach swojej kariery, o charakterystycznym brzmieniu swojej muzyki, współpracy z Wisławą Szymborską, sztuce improwizacji, a także o samotności i śmierci.

Tomasz Stańko (ur. 11 lipca 1942 r. w Rzeszowie) jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie. Jako trębacz jazzowy i kompozytor najczęściej porusza się w estetyce free jazzu. W swojej karierze współpracował m.in. z Krzysztofem Komedą, Janem Garbarkiem i Cecilem Taylorem. Od 2003 roku jest dyrektorem artystycznym festiwalu Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej. Na jego twórczość składa się ponad 30 płyt długogrających, jest również autorem muzyki filmowej. W 2012 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury.

Rozmowy poszczególne to cykl rozmów z luminarzami polskiej kultury i sztuki. W każdym z odcinków gość programu udziela wywiadu wybranej przez siebie osobie i we wskazanym przez siebie miejscu. Taka formuła zapewnia bohaterowi programu poczucie komfortu, a jednocześnie sprawia, że mamy do czynienia nie tyle z klasycznym wywiadem co właśnie z rozmową, w której obie strony dzielą się spostrzeżeniami, wymieniają uwagi, wspominają. Gośćmi programu są wybitni twórcy kultury o bogatym i niekwestionowanym dorobku, m.in. Andrzej Wajda, Krzysztof Penderecki czy Jerzy Hoffman. Rozmowy są okazją do podsumowania dotychczasowej twórczości, wskazania źródeł inspiracji i motywacji.

Program został wyprodukowany przez Telewizję Polską i Narodowy Instytut Audiowizualny.

drukuj pdf

zobacz również:

Piotr Kostrzewa i Big Band | Five o'clock +dodaj do schowka
Multimedia
Rozmowy

Wyjątkowy odcinek audycji Five o'clock. W studiu im. Agnieszki Osieckiej wystąpił jazzowy big band!

Chopin na żywo #4: Andrzej Jagodziński +dodaj do schowka
Multimedia
Rozmowy

To Andrzej Jagodziński rozpoczął modę na jazzowe interpretacje muzyki Chopina 

Chopin na żywo #3: Paweł Kowalski +dodaj do schowka
Multimedia
Rozmowy

Paweł Kowalski nie tylko wspaniale gra Chopina, ale też bardzo ciekawie o nim opowiada

Chopin na żywo #2: Filip Wojciechowski +dodaj do schowka
Multimedia
Rozmowy

Kompozycje Chopina w swingujących wersjach