< powrót

Urszula Kryger, Anna Radziejewska, Jerzy Artysz | Five o'clock

rozmowca: Urszula Kryger, Anna Radziejewska, Jerzy Artysz
Urszula Kryger, Anna Radziejewska, Jerzy Artysz | Five o'clock | Muzykoteka

Znakomici polscy śpiewacy w repertuarze klasycznym i współczesnym

Na spotkaniu z cyklu Five o’clock z okazji 75. urodzin Polskiego Radia pojawili się słynni śpiewacy: Urszula Kryger, Anna Radziejewska i Jerzy Artysz, którym przy fortepianie towarzyszyła Katarzyna Jankowska. Zaproszeni goście wspominali pierwsze radiowe audycje, jakich słuchali będąc dziećmi, ale rozmawiali również o swoich debiutanckich koncertach radiowych. Jak się okazało – wszyscy  od dzieciństwa mieli kontakt z muzyką  i ze śpiewem. Opowiadali także o specyfice zawodu śpiewaka, o potrzebie pokory i umiejętności powrotu do punktu wyjścia. Jak przyznali – to właśnie nagrania są obiektywnym sprawdzianem umiejętności śpiewaka, a ponieważ wszyscy są pedagogami, ucząc innych podwójnie zwracają uwagę na własne wykonania. Rozmawiano również o historii muzyki i śpiewu, który od tysiącleci towarzyszy człowiekowi: niegdyś śpiewano przecież, żeby wyrazić pochwałę dla siły wyższej. Okazało się także, że wszyscy śpiewają również utwory współczesnych kompozytorów, co wiąże się z pewnymi trudnościami i pułapkami. Podczas audycji usłyszeliśmy m. in. 5 Pieśni do słów poetów niemieckich op. 13 na głos i fortepian Karola Szymanowskiego, a także Pieśni Pawła Mykietyna. 

Urszula Kryger, mezzosopran liryczny, pianistka, absolwentka wydziału instrumentalnego i wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej w Łodzi. Uprawia lirykę wokalną, kameralistykę, repertuar oratoryjno-kantatowy. Jest także wykładowcą łódzkiej Akademii Muzycznej i prowadzi liczne kursy mistrzowskie. W 2006 roku została uhonorowana Nagrodą Fundacji im. Karola Szymanowskiego za interpretacje pieśni tego kompozytora.

Anna Radziejewska, mezzosopran, absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie śpiewu prof. Jerzego Artysza. Od 1999 r.  współpracuje z Warszawską Operą Kameralną. Wraz z Mariuszem Rutkowskim nagrała komplet pieśni Ignacego Jana Paderewskiego (nominacja do nagrody Fryderyk 2007), pieśni Karola Szymanowskiego oraz pieśni i kolędy napisane przez Witolda Lutosławskiego.

Jerzy Artysz, baryton, studiował śpiew i grę na skrzypcach w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie oraz śpiew w Mediolanie. Laureat międzynarodowych konkursów wokalnych w Moskwie, Tuluzie i Genewie. Od 1975 r. jest profesorem Wydziału Wokalnego Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, w latach 1990 – 94 był dyrektorem artystycznym szkoły operowej w Barcelonie. Ma w swoim repertuarze utwory od wczesnego baroku, przez klasyczno-romantyczne, po współczesność. W 2003 r. odznaczony Medalem Polonia Mater Nostra Est., w 2006 r. otrzymał nagrodę Związku Artystów Scen Polskich za całokształt twórczości scenicznej w dziedzinie teatru muzycznego.

drukuj pdf

zobacz również:

Katarzyna Drogosz | Five o'clock +dodaj do schowka
Multimedia
Rozmowy

Specjalistka od fortepianu historycznego oraz muzyki XVIII i XIX wieku

Camerata Silesia i Anna Szostak | Five o'clock +dodaj do schowka
Multimedia
Rozmowy

Od Palestriny do Beatlesów. Spotkanie z chórem Camerata Silesia i jego założycielką Anną Szostak

Iwona Sobotka | Five o'clock +dodaj do schowka
Multimedia
Rozmowy

Iwona Sobotka, sopranistka, która metalu się nie boi

Wspomnienie o Andrzeju Chłopeckim | Five o'clock +dodaj do schowka
Multimedia
Rozmowy

W radiowej Dwójce wybitnego krytyka muzycznego wspominali najbliżsi współpracownicy