< powrót

Paweł Mykietyn | 3 for 13

rodzaj: instrumentalne
kompozytor: Paweł Mykietyn
3 for 13 | Paweł Mykietyn

Utwór pochodzi z płyty Made in Poland

3 for 13 to utwór dedykowany wybitnemu krytykowi muzycznemu Andrzejowi Chłopeckiemu, kompozycja powstała w 1994 roku na zamówienie Programu 2 Polskiego Radia. Nazwa odzwierciedla strukturę utworu – składa się on bowiem z 3 części przeznaczonych dla 13 wykonawców.

Kompozycja jest zabawą z konwencjami, swoistą łamigłówką, szczególnie dla tych, którzy z muzyką są obyci i potrafią ją rozszyfrować.

Jak twierdzi Marcin Gmys, materiał utworu wywiedziony został „ze struktury prekompozycyjnej, którą jest napisana przez [Mykietyna] fuga. Fuga czterogłosowa, utrzymana w bachowskim stylu, której nigdy nie będzie nam dane usłyszeć w postaci pierwotnej, ale której kształtu z wielu fragmentów 3 for 13 – przy zaangażowaniu wyobraźni i intelektu – możemy się domyślać.” (Marcin Gmys, O muzyce Pawła Mykietyna, komentarz do płyty speechless song)

Za kompozycję 3 for 13 Paweł Mykietyn otrzymał pierwszą lokatę na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów w kategorii twórczość młodych kompozytorów.

Paweł Mykietyn (ur. 1971 w Oławie) jest kompozytorem i klarnecistą (grał na klarnecie w założonym przez siebie zespole Nonstrom). Ukończył kompozycję w warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie profesora Włodzimierza Kotońskiego (dyplom w 1997 roku). Uczestniczył też w wykładach Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Magnusa Lindberga, Louisa Andriessena, François-Bernarda Mâche’a czy Michaela Nymana. W wieku 22 lat zadebiutował na festiwalu Warszawska Jesień utworem La Strada. W 1995 roku napisany na zamówienie Polskiego Radia utwór 3 for 13 zajął I miejsce na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu w kategorii młodych kompozytorów. W 1996 roku jego utwór Epifora, zamówiony przez Studio Eksperymentalne Polskiego Radia, zajął I miejsce na IV Międzynarodowej Trybunie Muzyki Elektroakustycznej UNESCO w Amsterdamie w kategorii młodych kompozytorów. Paweł Mykietyn pisał muzykę m.in. na zamówienia festiwalu Warszawska Jesień, Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, Filharmonii Poznańskiej, Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej „Leopoldinum” oraz dla zespołów: Belcea Quartet (Anglia), Icebreaker (Anglia), Ereprijs (Holandia). Komponował również dla solistów, takich jak Elżbieta Chojnacka, Ewa Pobłocka, Andrzej Bauer, Maciej Grzybowski. Współpracował z wybitnymi dyrygentami, m. in. z Agnieszką Duczmal, Jackiem Kaspszykiem, Jerzym Maksymiukiem czy Wojciechem Michniewskim. W styczniu 2000 roku otrzymał „Paszport Polityki”. W tym samym miesiącu jego kompozycja 3 for 13 była prezentowana na Midem Classique w Cannes. W 2008 roku został laureatem pierwszej edycji Nagrody Mediów Publicznych OPUS w dziedzinie współczesnej muzyki poważnej za II Symfonię. Począwszy od 1996 roku skomponował muzykę do większości spektakli Krzysztofa Warlikowskiego. Współpracował też m.in. z Grzegorzem Jarzyną i Andrzejem Woronem. Jest autorem muzyki do filmów: Egoiści Mariusza Trelińskiego, Ono i 33 sceny z życia Małgorzaty Szumowskiej czy Essential Killing Jerzego Skolimowskiego. W 2011 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury narodowej oraz za promowanie polskiej muzyki w świecie.

 

drukuj pdf

zobacz również:

Mykietyn Paweł (ur. 1971) +dodaj do schowka
Wiedza
Kompozytorzy

Trip-hop, smsy, śpiew rockowy, rapowanie, mikrotony, symfonika, fenomenalne nowe efekty wykorzystujące głos czy klasyczne instrumenty... to, wśród wielu innych elementów, tworzywo jego muzyki

Paweł Mykietyn | Pasja wg św. Marka | 1/5 +dodaj do schowka
Multimedia
Utwory

Utwór na sopran, głos recytujący, chór i orkiestrę kameralną

Paweł Mykietyn | Pasja wg św. Marka | 2/5 +dodaj do schowka
Multimedia
Utwory

Pasja według św. Marka Pawła Mykietyna na sopran, głos recytujący, chór i orkiestrę kameralną jest jedną z najciekawszych i najczęściej komentowanych polskich kompozycji ostatnich lat

Paweł Mykietyn | Wywiad o „III Symfonii” Pawła Mykietyna +dodaj do schowka
Multimedia
Rozmowy

O muzycznych inspiracjach, korzeniach III Symfonii oraz sensie nazywania utworów symfoniami opowiada Paweł Mykietyn